Przedstawiciele nadleśnictw regionu mówią zgodnie – problem z wywożeniem śmieci do lasów wciąż istnieje. Co wyrzucamy? Różnie. W Nadleśnictwie Kańczuga plagą są worki z odzieżą, w Lubaczowie odpady budowalne, w Narolu zdarzyły się zainfekowane wołkiem płody rolne.
Choć wydawałoby się, że edukacja ekologiczna oraz starania samorządów o regulowanie gospodarki odpadami powinny wpłynąć pozytywnie na ilość śmieci pozostawianych w lasach, to leśnicy naszego regionu sugerują, że poprawa jest raczej umiarkowana.
– Skala rok do roku jest podobna. Pomimo odbioru śmieci przez gminy z domostw, raczej nie obserwujemy spadku ilości wyrzucanych odpadów – stwierdza Tomasz Smędra, nadleśniczy z Kańczugi. Jego koledzy z Lubaczowa i Narola sugerują, że śmieci wywożonych do lasów jest[paywall] nieco mniej, choć – jak przyznaje Grzegorz Szafran z Nadleśnictwa Lubaczów – tylko w tym roku stwierdzono ok. 30 przypadków zaśmiecania lasu.
Do lasu trafia cały wachlarz odpadów. – Najczęściej odnotowywane ostatnio przypadki to wyrzucanie śmieci problematycznych – mówi Grzegorz Szafran z nadleśnictwa w Lubaczowie.
– Ludzie nie chcą czekać lub ponosić dodatkowych kosztów związanych z podstawieniem specjalnego kontenera na okres remontu. Z naszych informacji wynika też, że w taki sposób pozbywają się odpadów firmy wykonujące prace. W zleceniach mają zagospodarowanie odpadów i wyrzucają je do lasu – zauważa. Podobnie jest w lasach podlegających nadleśnictwom Kańczuga i Narol.
– Najczęściej są to odpady pobudowlane, plastiki, pozostałości po porządkowaniu ogródków, niejednokrotnie zużyte sprzęty domowe – wylicza Tomasz Smędra. Nie brakuje jednak znalezisk osobliwych. – Straż Leśna prowadziła w bieżącym roku sprawę dotyczącą wywiezienia do lasu okien po wymianie – kompletu okien z całego domu – mówi nam zastępca nadleśniczego z Lubaczowa.
– W bieżącym roku pojawił się proceder pozostawiania w lesie worków z odzieżą na niespotykaną dotąd skalę – uzupełnia Tomasz Smędra z Kańczugi. – W ubiegłym roku jedna osoba wysypała w lesie pół przyczepy groszku i pszenicy, które były zaatakowane przez wołka zbożowego – dorzuca najbarwniejszy przypadek ze swojego terenu Marceli Kot z Nadleśnictwa Narol.
Niestety walka z procederem wywożenia śmieci do lasu łatwa nie jest. Wszystkie nadleśnictwa prowadzą lustracje lasów, montują fotopułapki, czasem uda się przyłapać kogoś na gorącym uczynku, ale Straż Leśna działa ze zmiennym szczęściem.
– Najskuteczniejszym sposobem zwalczania tego typu procederów jest po prostu dawanie mandatów. Kara finansowa ma to do siebie, że w sposób skuteczny dyscyplinuje zaśmiecających lasy. Oczywiście, aby nałożyć na kogoś mandat, trzeba dysponować jakimś potwierdzeniem. W tym przypadku bardzo pomocne są fotopułapki, które przez Staż Leśną są wystawiane w newralgicznych miejscach – stwierdza Marceli Kot.
Podobnego zdania jest Grzegorz Szafran z Nadleśnictwa Lubaczów, choć akurat on wskazuje na inną, nieco mniej przyjemną metodę. – Czasem trzeba śmieci przeszukać celem odnalezienia kwitu, rachunku lub innego odpadu, który może naprowadzić na trop sprawcy – wyjaśnia.
– Mieliśmy tutaj sporo sukcesów, jakaś fakturka i rachuneczek i zwykle sprawca bez gadania przyjmuje mandat i sprząta – dodaje. Nie zawsze leśnicy mają jednak tyle szczęścia. – Sprawcy procederu działają losowo i niejednokrotnie ciężko jest ich namierzyć. Nie pozostaje nic innego, jak posprzątać śmieci we własnym zakresie – konkluduje nadleśniczy Tomasz Smędra.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.wychowanie wychowanie jeszcze raz wychowanie ale co żądać od takich ludzi jak chodzili kiedyś za stodołę...
A jakby wam ktoś w domu takiego gnoju narobił ?!?YOUTUBE.COM - TY TEŻ NISZCZYSZ SWÓJ DOM!
Odzież na PCK możecie oddać, tumany je.ane !!!ZBIERAMY ODZIEŻ I INNE TEKSTYLIA - PCK.PL
no bo nadal niejest rozwiazany problem jak sie pozbyc achoc by jakich tam gruzu po remontach sam mialem taki problem gdy poszedlem po jakasporade gdziemam to oddac to odpowiec byla takaa zebym sobie wynaja kontener co odpadow mialem okolo 1 tony i co najwazniejszeumowepodpisana na odbior wszelkich odpadow i zostalem sam ze swoimi smiecmi pomimo ponoszonych oplatach
wychowanie wychowanie jeszcze raz wychowanie ale co żądać od takich ludzi jak chodzili kiedyś za stodołę...
A jakby wam ktoś w domu takiego gnoju narobił ?!?YOUTUBE.COM - TY TEŻ NISZCZYSZ SWÓJ DOM!
Odzież na PCK możecie oddać, tumany je.ane !!!ZBIERAMY ODZIEŻ I INNE TEKSTYLIA - PCK.PL