– Paliwa nam nie braknie – zapowiada Marek Janowski, jeden z twórców grupy „Przemyśl miasto zabytków – Wehikuł Czasu”. Dysponuje ona 2 tysiącami archiwalnych zdjęć nadsańskiego grodu.
– Kiedyś zamieściłem post w grupie „Przemyśl miasto zabytków”. To była stara widokówka Przemyśla. Opisywałem ją trochę w żartobliwej formie, bo stwierdziłem, że oglądanie starych zdjęć jest jak podróż wehikułem czasu. To tak chwyciło, że z czasem coraz więcej osób polubiło ten post i pojawiły się[paywall] kolejne w tej tematyce. Wtedy Piotr zaproponował, żeby stworzyć odrębną grupę – opowiada Marek Janowski, twórca i administrator strony „Przemyśl miasto zabytków – Wehikuł Czasu” na Facebooku.
Mowa o Piotrze Michalskim, przewodniku turystycznym, który administruje grupę „Przemyśl miasto zabytków”. Tam zamieszczane są współczesne zdjęcia Przemyśla, stąd pomysł, aby stworzyć siostrzaną stronę ze zdjęciami archiwalnymi. Przez 5 tygodni do grupy dołączyło ponad 3 tysiące osób, a zdjęć jest już około 2 tysięcy.
– To, co mnie najbardziej zachwyca, to fakt, że ludzie wyciągają stare zdjęcia ze swoich albumów. Często są one niesamowite. Długo na przykład pytaliśmy o zdjęcie mostu wiszącego, który był przed Mostem Ryszarda Siwca. Wbrew pozorom nie było łatwo je znaleźć. Ale przypadkiem w rodzinnych albumach znalazło się zdjęcie matki z synkiem na Czuwaju, a w tle piękna perspektywa z mostem – opisuje M. Janowski.
Podobnie było też z niektórymi innymi „reliktami przeszłości”. – Ludzie nie zdają sobie sprawy, że mogą mieć w kolekcjach bezcenne zdjęcia. Mało kto zwraca uwagę na tło, tylko zwraca się uwagę, że jest tam babcia, ciocia albo ktoś z rodziny – mówi pan Marek.
W grupie znaleźć można zdjęcia praktycznie z całego XX wieku. Jedni dysponują widokami miasta jeszcze sprzed II wojny światowej, inni z lat powojennych. Często ludzie wyjmują fotografie ze swojego dzieciństwa, na których widać powstające w latach 60., 70. i 80. osiedla. Często dają też zagadki – na podstawie zdjęcia trzeba odgadnąć jakie to miejsce. Wbrew pozorom wcale nie jest łatwo.
Tu nieoceniony jest Piotr Michalski – chodząca encyklopedia detali architektonicznych miasta. – Zajmuję się opisami zdjęć. Fotografie historyczne obiektów, których już dzisiaj nie możemy zobaczyć mówią o historii miasta, ale również układzie komunikacyjnym. Budowa linii kolejowej spowodowała, że miasto zostało podzielone na dwie części – mówi.
Najbardziej lubi zdjęcia panoram miasta. – Ja zawsze marzyłem, żeby zobaczyć jak wyglądała ulica z moją kamienicą 100 lat temu. No i udało się, na grupie znalazła się pocztówka z ulicą Dworskiego z roku 1900 – mówi M. Janowski. – Marzę jeszcze o zdjęciach, które pokazują etapy rozbudowy Przemyśla – dodaje.
– Siłą i walorem tej grupy jest interakcja. Ludzie rozmawiają, komentują, a często nawet starzy znajomi się odnajdują po latach. To jest piękne – uważa pan Marek. – To co robicie jest wspaniałe. Dzięki wam, my mieszkający gdzieś w Polsce, mamy namiastkę naszej małej ojczyzny – tak skomentowała pani Ewa działalność grupy.
W Święto Konstytucji grupa zorganizowała wycieczkę po starej żydowskiej dzielnicy w Przemyślu. Oprowadzał po niej P. Michalski. Przyszło ok. 30 osób. W planie są kolejne wycieczki.
– Jestem rodowitą przemyślanką, kocham swoje miasto i z wiekiem umiłowanie tej małej ojczyzny rośnie coraz bardziej. Poza tym jestem nauczycielką i swoją wiedzę mogę w ten sposób pogłębiać, a później ją przekazywać wychowankom – mówi Beata Cichocka.
– Kiedyś życie było trudniejsze, ale ludzie mieli więcej czasu dla siebie. Na zdjęciach widać też wielokulturowość, która w Przemyślu minęła wraz z II wojną światową – dodaje.

fot.Paweł Bugira
W Święto Konstytucji grupa zorganizowała wycieczkę po starej żydowskiej dzielnicy w Przemyślu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Dobrze, że chociaż zachowały się zdjęcia tego zdewastowanego, zdemolowanego i sprofanowanego Rynku, gdyż teraz wygląda to tak, że żal doopę ściska, i co za tym idzie, można się totalnie załamać, popłakać oraz posiwieć w niecałą minutę itd. itp. etc. Iście schizofreniczny i depresyjny widok, nędzy i rozpaczy.
''Każdy polityk to j...na k...waNajchętniej by wszystko z ziemią zrównałNaszym światem rządzą k..wa psychopaciKomuniści, faszyści i inni wariaci''YOUTUBE.COM - NAGŁY ATAK SPAWCZA - POKÓJ 1996
Teraz widać jak były prezydent Choma zmasakrował Rynek. Takie piękne zdjęcia z przeszłości...
Na zdjęciu nie ma Rynku,tylko dzisiejszy" manhatan"
Jak zwykle „przemyskie piekiełko” Na posterunku zamiast się cieszyć i dostrzegać piękno w naszym mieście. Zastanówcie się lepiej co wy zrobiliście dla tego miasta, weźcie lepiej przykład grupy, ludzie starają się promować nasze miasto jak najlepiej. Najpierw coś zróbcie a potem narzekajcie.
Przecież to zdjęcie przedstawia obraz nędzy i rozpaczy, był tam zielony rynek, takie samo dziadostwo jak przy ul Sportowej .Dzisiaj stoi muzeum i bardzo dobrze, jeszcze coś sensownego mogłoby powstać zamiast parkingu samochodowego. Centrum miasta można przejść w pół godziny wzdłuż i wszerz problem w tym że ludzie szybko się nauczyli że samochodem musi się podjechać pod same drzwi, wszędzie i każdej porze.
Zrobiliśmy to, że m.in. nasze podatki zostały przeznaczone na tę centralną ruinę Rynku w Przemyślu. Zapytaj lepiej, co zrobili włodarze tego miasta, aby promować pięknie położony Przemyśl i jak zagospodarowali nasze podatki...
Co za brednie wypisujesz . Powiem ci wiecej , gdybym gdybym był na miejscu Chomy natychmiast założyłbym ci sprawę w Sądzie . Przecież widok na tym zdjęciu niczym nie różni się od widoku sprzed objęciem urzędu prezydenta . Więc jak zdewastował , co zdewastował . Wręcz przeciwnie , będąc ostatni raz w P-ślu zauważyłem nową kostkę brukowa , nowe oświetlenie . POWINIENEŚ MIEĆ SPRAWĘ
>gdybym gdybym był na miejscu Chomy natychmiast założyłbym ci sprawę w SądzieCałe szczęście, że nie jesteś. Przecież takie zapędy przypominają mi komunistyczny reżim.
Ludzie jak Wy się ciągniecie w dół. Patrzy na Was 1000 letnia historia tego miasta. Każdy kamyczek na Rynku to szept tej historii. Przemierzasz Rynek i czujesz bebechy minionego czasu.Jeśli wejdzie się na miejscowe portale , to skowyt...omijaj ta biedne miasto i jego zakompleksionych mieszkańców. Wam Prezydent powinien wprowadzić program ,,wiagra +,, Dobrze ,ze sznur do snopowiązałek podrożał drastycznie . To jeszcze wszyscy w zdrowiu żyjecie.Ogarnijcie się ...i bez lamentacji.
Bohater!!! zapłacił podatek, trzeba było nie płacić, wtedy było by o czym gadać.
<a href="https://lechateauguillestre.com/">lechateauguillestre.com</a>Doliprane
Dobrze, że chociaż zachowały się zdjęcia tego zdewastowanego, zdemolowanego i sprofanowanego Rynku, gdyż teraz wygląda to tak, że żal doopę ściska, i co za tym idzie, można się totalnie załamać, popłakać oraz posiwieć w niecałą minutę itd. itp. etc. Iście schizofreniczny i depresyjny widok, nędzy i rozpaczy.
''Każdy polityk to j...na k...waNajchętniej by wszystko z ziemią zrównałNaszym światem rządzą k..wa psychopaciKomuniści, faszyści i inni wariaci''YOUTUBE.COM - NAGŁY ATAK SPAWCZA - POKÓJ 1996
Teraz widać jak były prezydent Choma zmasakrował Rynek. Takie piękne zdjęcia z przeszłości...