Reklama

Wehikułem czasu po Przemyślu

15/05/2019 18:27

– Paliwa nam nie braknie – zapowiada Marek Janowski, jeden z twórców grupy „Przemyśl miasto zabytków – Wehikuł Czasu”. Dysponuje ona 2 tysiącami archiwalnych zdjęć nadsańskiego grodu.

– Kiedyś zamieściłem post w grupie „Przemyśl miasto zabytków”. To była stara widokówka Przemyśla. Opisywałem ją trochę w żartobliwej formie, bo stwierdziłem, że oglądanie starych zdjęć jest jak podróż wehikułem czasu. To tak chwyciło, że z czasem coraz więcej osób polubiło ten post i pojawiły się[paywall] kolejne w tej tematyce. Wtedy Piotr zaproponował, żeby stworzyć odrębną grupę – opowiada Marek Janowski, twórca i administrator strony „Przemyśl miasto zabytków – Wehikuł Czasu” na Facebooku. 

Mowa o Piotrze Michalskim, przewodniku turystycznym, który administruje grupę „Przemyśl miasto zabytków”. Tam zamieszczane są współczesne zdjęcia Przemyśla, stąd pomysł, aby stworzyć siostrzaną stronę ze zdjęciami archiwalnymi. Przez 5 tygodni do grupy dołączyło ponad 3 tysiące osób, a zdjęć jest już około 2 tysięcy.

Reklama

 

Skarby w archiwach

– To, co mnie najbardziej zachwyca, to fakt, że ludzie wyciągają stare zdjęcia ze swoich albumów. Często są one niesamowite. Długo na przykład pytaliśmy o zdjęcie mostu wiszącego, który był przed Mostem Ryszarda Siwca. Wbrew pozorom nie było łatwo je znaleźć. Ale przypadkiem w rodzinnych albumach znalazło się zdjęcie matki z synkiem na Czuwaju, a w tle piękna perspektywa z mostem – opisuje M. Janowski.

Podobnie było też z niektórymi innymi „reliktami przeszłości”. – Ludzie nie zdają sobie sprawy, że mogą mieć w kolekcjach bezcenne zdjęcia. Mało kto zwraca uwagę na tło, tylko zwraca się uwagę, że jest tam babcia, ciocia albo ktoś z rodziny – mówi pan Marek.

Reklama

W grupie znaleźć można zdjęcia praktycznie z całego XX wieku. Jedni dysponują widokami miasta jeszcze sprzed II wojny światowej, inni z lat powojennych. Często ludzie wyjmują fotografie ze swojego dzieciństwa, na których widać powstające w latach 60., 70. i 80. osiedla. Często dają też zagadki – na podstawie zdjęcia trzeba odgadnąć jakie to miejsce. Wbrew pozorom wcale nie jest łatwo.

Tu nieoceniony jest Piotr Michalski – chodząca encyklopedia detali architektonicznych miasta. – Zajmuję się opisami zdjęć. Fotografie historyczne obiektów, których już dzisiaj nie możemy zobaczyć mówią o historii miasta, ale również układzie komunikacyjnym. Budowa linii kolejowej spowodowała, że miasto zostało podzielone na dwie części – mówi.

Reklama

Najbardziej lubi zdjęcia panoram miasta. – Ja zawsze marzyłem, żeby zobaczyć jak wyglądała ulica z moją kamienicą 100 lat temu. No i udało się, na grupie znalazła się pocztówka z ulicą Dworskiego z roku 1900 – mówi M. Janowski. – Marzę jeszcze o zdjęciach, które pokazują etapy rozbudowy Przemyśla – dodaje.

 

– Siłą i walorem tej grupy jest interakcja. Ludzie rozmawiają, komentują, a często nawet starzy znajomi się odnajdują po latach. To jest piękne – uważa pan Marek. – To co robicie jest wspaniałe. Dzięki wam, my mieszkający gdzieś w Polsce, mamy namiastkę naszej małej ojczyzny – tak skomentowała pani Ewa działalność grupy.

Reklama

W Święto Konstytucji grupa zorganizowała wycieczkę po starej żydowskiej dzielnicy w Przemyślu. Oprowadzał po niej P. Michalski. Przyszło ok. 30 osób. W planie są kolejne wycieczki.

– Jestem rodowitą przemyślanką, kocham swoje miasto i z wiekiem umiłowanie tej małej ojczyzny rośnie coraz bardziej. Poza tym jestem nauczycielką i swoją wiedzę mogę w ten sposób pogłębiać, a później ją przekazywać wychowankom – mówi Beata Cichocka.

– Kiedyś życie było trudniejsze, ale ludzie mieli więcej czasu dla siebie. Na zdjęciach widać też wielokulturowość, która w Przemyślu minęła wraz z II wojną światową – dodaje.

Reklama
– Paliwa nam nie braknie – zapowiada M. Janowski. Zdjęć jest jeszcze sporo, więc fascynaci dawnego Przemyśla na pewno przez kilka miesięcy będą mogli się jeszcze delektować  nowymi – starymi zdjęciami. Autorzy strony snują też plany o wydaniu albumu z archiwalnymi fotografiami.


fot.Paweł Bugira
W Święto Konstytucji grupa zorganizowała wycieczkę po starej żydowskiej dzielnicy w Przemyślu.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Theo Kogan - niezalogowany 2019-05-15 18:54:11

    Dobrze, że chociaż zachowały się zdjęcia tego zdewastowanego, zdemolowanego i sprofanowanego Rynku, gdyż teraz wygląda to tak, że żal doopę ściska, i co za tym idzie, można się totalnie załamać, popłakać oraz  posiwieć w niecałą minutę itd. itp. etc.  Iście schizofreniczny i depresyjny widok, nędzy i rozpaczy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Theo Kogan - niezalogowany 2019-05-15 19:07:21

    ''Każdy polityk to j...na k...waNajchętniej by wszystko z ziemią zrównałNaszym światem rządzą k..wa psychopaciKomuniści, faszyści i inni wariaci''YOUTUBE.COM  - NAGŁY ATAK SPAWCZA - POKÓJ 1996

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    pslak - niezalogowany 2019-05-15 19:43:52

    Teraz widać jak były prezydent Choma zmasakrował Rynek. Takie piękne zdjęcia z przeszłości...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama