Reklama

Więcej zapłacimy za gaz i prąd

06/08/2018 19:17

To już pewne: już od sierpnia więcej zapłacimy za gaz. Wiele wskazuje na to, że podrożeje także prąd, ale dopiero w 2019 r.

– Rachunki „kuchenkowiczów” (grupa W-1) wzrosną miesięcznie średnio o 57 groszy. Odbiorcy gazu zużywający go także na potrzeby podgrzewania wody (grupy W-2) zapłacą o[paywall] 3,30 zł więcej miesięcznie, zaś odbiorcy ogrzewający mieszkania (grupy W-3) – o ok. 11 zł – poinformował Urząd Regulacji Energetyki.

To właśnie URE wydaje zgodę na ewentualne podwyżki cen gazu. Z taką prośbą zwróciło się PGNiG, tłumacząc ją obserwowanym od maja br. wzrostem kosztów zakupu gazu ziemnego wysokometanowego, nabywanego przez przedsiębiorstwo na Towarowej Giełdzie Energii.

Reklama

Dotychczasowa taryfa obowiązywała od 1 kwietnia br. Nowa wejdzie w życie w sierpniu i będzie obowiązywać do końca roku. Rachunki wzrosną średnio o 3,6 proc.

Rosnąć ma także opłata za prąd. Wszystko przez rosnące ceny na rynku hurtowym. W przyszłym roku mogą one pójść w górę o ok. 10 – 15 proc. Wszystko przez suszę, podwyżki cen węgla i... gazu.

Najgorzej ma być jednak od 2020 r. Jak podała Rzeczpospolita, powołując się na szacunki Instytutu Energetyki Odnawialnej, ceny prądu w Polsce będą najwyższe w całej Unii Europejskiej. Ta sytuacja ma trwać aż do 2030 r. Głównym powodem są drożejące uprawnienia do emisji dwutlenku węgla, a polska gospodarka jest oparta właśnie na węglu, którego wydobycie chce ograniczać Unia Europejska. Za te regulacje zapłacimy wszyscy. Kto zapłaci najwięcej? Według wyliczeń dziennika, mali i średni przedsiębiorcy o 19,2 proc. więcej niż w 2015 r., gospodarstwa domowe o 22,3 proc., a duży przemysł o 8,9 proc.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Romuald Widelec - niezalogowany 2018-08-06 19:45:03

    Poczuj smak energii, zeżryj rachunek za prąd !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    dd - niezalogowany 2018-08-07 06:18:27

    Brawo wyborcy PiS,macie wasze 500 plus,teraz wam zabiorą,w przyszłym roku wyborczym niby coś dodadzą i tak się kreci,żal

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Pamiętliwy suweren - niezalogowany 2018-08-07 11:24:36

    Gaz i prąd to rząd,prospołeczny,walczący że smogiem????,dbający  o  najuboższych,itd.Ale woda  i ścieki o 10 procent to zasługa radnych z PiSu i Regii

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości