Reklama

Wielki sojusz na rzecz pokoju w Europie [ZDJĘCIA]

W Homburgu, w powiecie Saarpfalz (Niemcy), podpisany został Międzynarodowy Sojusz na Rzecz Pokoju i Wspólnoty w Europie. Wśród sygnatariuszy byli m.in.: starosta przemyski Jan Pączek, starosta jarosławski Stanisław Kłopot i starosta lubaczowski Zenon Swatek.

– Jest mi niezmiernie miło, że po kilku latach przerwy mogę znowu gościć u dobrych przyjaciół, za co składam serdeczne podziękowanie panu staroście Teofilowi Gallo i Bogu najwyższemu, że przywrócił mnie do zdrowia – tak swoje wystąpienie podczas uroczystości rozpoczął starosta J. Pączek. – Niechaj zawarty dzisiaj międzynarodowy sojusz na rzecz pokoju i wspólnoty w Europie będzie naszą cegiełką w trwały pokój i pomyślność europejskich państw – dodał[paywall].

Do Saarpfalz przybyło wielu gości. Samorządowcy z: USA, Francji, Ukrainy, starostw siedmiu polskich powiatów. Obok przemyskiego, jarosławskiego i lubaczowskiego także włodarze powiatów: bieszczadzkiego, łańcuckiego, krakowskiego i ostrzeszowskiego.

Reklama

– Powiat przemyski z niemieckim powiatem Saarpfalz współpracuje już ponad 10 lat. W obszarze społecznym, kulturalnym i edukacyjnym. Z pewnością to dlatego starosta przemyski Jan Pączek oraz przewodniczący polskiej delegacji, liczącej 20 osób, starosta łańcucki Adam Krzysztoń przemawiali jako jedyni przedstawiciele z Polski. Starosta przemyski Jan Pączek swoim wystąpieniem poruszył niemalże wszystkich uczestników, którzy bardzo licznie składali mu gratulacje tuż po uroczystości podpisania sojuszu – powiedziała rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Przemyślu Małgorzata Dachnowicz.

„Dziwny jest ten świat…”

Początki kontaktów powiatu przemyskiego i powiatu Saarpfaltz sięgają 2009 r., a zostały przypieczętowane umową o współpracy w 2014 r. Poprzez ten czas udało się wspólnie zrealizować kilka udanych projektów, szczególnie tych w obszarze edukacji i kultury, m.in. poprzez wymianę młodzieży szkolnej, zespołów artystycznych, udziału naszych delegacji w różnych uroczystościach. – Ale dzisiejsze spotkanie w tak licznym międzynarodowym gronie ma jakże odmienny charakter. 24 lutego Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, niwecząc tym samym wiele zamierzeń, przynosząc śmierć i zgliszcza. Nasi ukraińscy przyjaciele walczą z nieopisaną odwagą i wolą zachowania wolności, a tym samym i demokracji w Europie. Życie ludzkie ma wartość największą. Polski naród w tym czasie wykazał się niezwykłą solidarnością z narodem ukraińskim, przyjmując uchodźców i organizując pomoc humanitarną dla tych, którzy walczą i pozostali na Ukrainie. Przez sam Przemyśl od początku tej wojny przetoczyły się ponad 2 miliony uchodźców, którzy doświadczyli doraźnej pomocy w dalszej drodze – powiedział J. Pączek.

Powiat przemyski znakomicie i skoordynowanie włączył się w pomoc wschodnim sąsiadom. – Staliśmy się także pośrednikiem pomocy udzielanej przez inne polskie samorządy, w tym także tej organizowanej przez powiat Saarpfaltz, z którego pomocy skorzystał nie tylko Lwów, ale także Kijów, Charków i inne rejony. Miejmy nadzieję, że ta wojna wkrótce się skończy i nie będzie pochłaniać dalszych istnień ludzkich. Aby jednak tak było, przywódcy państw europejskich muszą być bardziej zjednoczeni i zorganizowani w swoich działaniach. My róbmy swoje. Organizujemy dalej pomoc potrzebującym, a dzisiejsze spotkanie traktujemy jako okazję do zawarcia i podpisania sojuszu, który z pewnością będzie nie tylko symboliczny – podsumował starosta J. Pączek, cytując na koniec słowa jednego z ważniejszych utworów w polskiej muzyce – „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2022-07-22 18:55:23

    Jeśli w dalszym ciągu będziemy utrzymywać  rzeźnie czyli upiorne miejsca - siedliska najrozmaitszych plag nękające całą ludzkość to pokoju nie doczekamy się do końca świata i o jeden dzień dłużej. Jak powiedział Lew Tołstoj: '' Dopóki istnieją rzeźnie będą też istnieć pola bitew.'' Pomyślcie nad tym zgoła trochę dłużej, bo nie wiadomo ile czasu nam jeszcze zostało ?!?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2022-07-22 19:14:10

    Siostra Łucja, która przekazała trzecią tajemnice fatimską, w roku 1957 wyjawiła ojcu Fuentesowi, przeprowadzającemu z nią wywiad dla radia: - Ojcze, Błogosławiona dziewica wiele razy mówiła mi i moim kuzynom - Jacincie i Franciszkowi, ze Rosja stanie się instrumentem oczyszczenia wybranym przez Niebiosa, by ukarać cały świat...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2022-07-22 19:36:34

    ''W chwili obecnej cywilizowane narody utrzymują tak wiele rzeźni dla zabijania niewinnych zwierząt. Gdy wrogowie atakują jakiś naród i dokonują masowej rzezi jego obywateli, wówczas masakrę tę należy uważać za reakcję za grzeszne działania tych obywateli'' - Prabhupada

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama