Materiał przygotowany dla prasy.
Rozpoczęty tydzień temu okres wielkiego postu, dla chrześcijan jest szczególnym czasem refleksji i zadumy. Przez najbliższe dni i tygodnie wielu z nas przygotowywać się będzie do obchodów Świąt Wielkanocnych. Pomocą w odkrywaniu znaczenia i istoty tajemnic naszej wiary są, m.in. nabożeństwa wielkopostne (droga krzyżowa, gorzkie żale), rekolekcje, dni skupienia oraz udział w sakramentach (pokuta, msza święta). Na te wyjątkowe dni, wielu chrześcijan podejmuje także różne formy umartwienia, czyni postanowienia czy wyrzeczenia. Wszystkie te praktyki mają zasadniczo na celu umocnienie wiary, odnowienie relacji z Bogiem i drugim człowiekiem, odkrywanie sensu życia oraz prawdy o zbawieniu. We współczesnym świecie i jego kontekstach tj. nieustannie rosnące tempo życia, pogoń za tym co materialne, kult produktywności, dewaluacja tradycyjnych wartości, autorytetów, marginalizacja duchowego wymiaru życia, zanikanie międzyludzkich relacji, itd. okres wielkiego postu powinien stać się inspiracją do przemyśleń i wyciągnięcia stosownych wniosków.
Od wielu lat, dobrą okazją do głębszego odkrywania znaczenia tego okresu jest organizowany dla pracowników przemyskiej Caritas, coroczny wielkopostny dzień skupienia. Odbywa się on już tradycyjnie w pierwszą sobotę po środzie popielcowej i organizowany jest w różnych częściach naszej archidiecezji.W tym roku miał on miejsce 8 marca w Przemyślu.

Nauki w czasie dnia skupienia prowadził ks. prof. Stanisław Haręzga.
Pierwsza część dnia skupienia odbyła się w budynku Instytutu Teologicznego Wyższego Seminarium Duchownego. To miejsce będące centrum formacji duchowej i intelektualnej dla przyszłych kapłanów, stało się przestrzenią, w której uczestnicy mogli zanurzyć się w refleksji nad naukami prowadzącymi ich do głębszego przeżywania tego okresu. Dla pracowników Caritas Archidiecezji Przemyskiej, którzy na co dzień zajmują się pomocą najuboższym i najbardziej potrzebującym, Wielki Post staje się szczególnym czasem, w którym ich zaangażowanie w dzieło miłości bliźniego zostaje pogłębione i ukształtowane przez duchową refleksję nad własnym życiem i powołaniem. To okres, który ma pomóc w przejściu od działań zewnętrznych, jak pomoc materialna, do głębszego wymiaru – duchowego i wewnętrznego – który staje się fundamentem autentycznej służby.
Konferencje ks. prof. Stanisława Haręzgi – prowadzącego spotkanie, skoncentrowane były zasadniczo nad nowotestamentowym znaczeniem krzyża i ofiary Chrystusa. Ważnym elementem nauk było podkreślenie także osobistego przeżywania różnych wymiarów cierpienia, codziennych trudności, wyzwań w kontekście dzieła zbawienia.
Po refleksjach i naukach wygłoszonych w Seminarium Duchownym, uczestnicy udali się do Bazyliki Archikatedralnej gdzie miała miejsce wspólna Msza Święta. Liturgia była centralnym punktem tego wydarzenia, ponieważ to w Eucharystii chrześcijanie umacniają swoją wiarę oraz uczą się autentycznej miłości i służby.W kontekście pracy Caritas, ks. Haręzga wskazał na to, jak ważne jest, aby działania na rzecz innych były nie tylko zewnętrzną pomocą, ale i wewnętrzną odpowiedzią na Bożą miłość. Kaznodzieja w oparciu o ewangeliczną przypowieść o miłosiernym samarytaninie, przypominał o istocie i warunkach chrześcijańskiej służby bliźnim.
Wymownym gestem miłości i solidarności, stała się przeprowadzona w czasie dnia skupienia, wśród pracowników Caritas zbiórka do puszki, z której środki przeznaczone zostały na pomoc rodzinie osieroconej niedawno czwórki dzieci.
Dla pracowników Caritas Archidiecezji Przemyskiej, Wielki Post jest nie tylko osobistym czasem modlitwy i nawrócenia, ale także okresem, który ma szczególne znaczenie w kontekście ich codziennej pracy. Współczesna działalność Caritas to nie tylko pomoc materialna, ale również wsparcie duchowe, którego celem jest podkreślanie wartości każdego człowieka. Zorganizowany dzień skupienia przypomniał pracownikom Caritas o konieczności niesienia nie tylko materialnej pomocy, ale także potrzebie otwarcia na drugiego człowieka, jego akceptacji oraz wsparciu stosownie do potrzeb. Dla pracowników Caritas był to czas, który przypomniał im o nieustannej potrzebie łączenia pracy z modlitwą i miłością, a także o głębokim sensie pokuty, który kształtuje i umacnia ich w codziennej posłudze na rzecz chorych, cierpiących, niepełnosprawnych, ubogich czy samotnych.
Wszystkich zainteresowanych wsparciem prowadzonych przez przemyską Caritas dzieł, prosimy o zaangażowanie (PEKAO S. A. I O. Przemyśl 33 1240 2568 1111 0000 3629 7045).
Ks. dr Paweł Konieczny – Zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze