Reklama

Wieża ciśnień przy ulicy Czarnieckiego w Przemyślu trafi do rejestru zabytków [ZDJĘCIA]

Wieża ciśnień – obiekt przy ulicy Czarnieckiego w Przemyślu – jest jednym z niewielu tego typu zachowanych w naszym regionie. Posiada bardzo ciekawą konstrukcję, wręcz unikatową. Obecnie jest nieużytkowana, ale właściciel ma ciekawe pomysły na jej adaptację. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu rozpoczął procedurę wpisu obiektu do rejestru zabytków.

Ulica Czarnieckiego, położona równolegle do torów kolejowych, przed laty była ulicą zakładów przemysłowych i domów mieszkalnych jedno- lub dwupiętrowych, z przełomu XIX i XX w. oraz z okresu międzywojennego. 

– Według naszej obecnej wiedzy ceglana wieża ciśnień została wybudowana najprawdopodobniej w okresie[paywall] drugiej wojny światowej, w ramach realizacji planu Otto, mającego na celu rozbudowę infrastruktury zbrojeniowej, głównie fabryk broni i węzła kolejowego oraz budowę nowych koszar dla wojska. W przeszłości służyła do napełniania parowozów wodą. Współpracowała z przepompownią, która znajduje się pod Kamiennym Mostem. Z kolei przepompownia ma ujęcie wody bezpośrednio z Sanu. Swoją funkcję przestała pełnić, gdy z torów znikły parowozy

Reklama

– wyjaśniła Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.

Jak już wspomnieliśmy, obiekt posiada bardzo ciekawą, wręcz unikatową konstrukcję. Na zewnętrznej ścianie zachował się wodowskaz w formie metalowej szyny. Wskazywał ilość wody znajdującej się w danej chwili w zbiorniku w wieży. We wnętrzu znajdują się żelbetowe stropy, jak również ceglane mury o grubości półtora metra.

Jak to działało?

Największa w Przemyślu wieża ciśnień ma ponad 30 m wysokości. Woda z Sanu była czerpana do przepompowni przy Kamiennym Moście. Stamtąd transportowana do wieży. Następnie wypompowywana na jej wierzchołek. Gdy podjeżdżał parowóz, tankowano go wodą poprzez specjalny wodopój.

Reklama

Tego typu obiekty, zbliżone w formie, wzniesiono również w Sędziszowie Małopolskim oraz Jędrzejowie.

Niebawem przemyski trafi do rejestru zabytków, a to pozwoli właścicielowi na starania o dofinansowanie remontu.

Ten przy ul. Czarnieckiego nie jest jedynym tego typu obiektem w mieście. W latach 1922 – 1928 na stokach Winnej Góry na Zasaniu została wybudowana tzw. kolonia domków oficerskich. Komitet ich powstania – w trosce o zapewnienie mieszkańcom wody pitnej – w 1926 r. rozpoczął budowę wieży ciśnień wraz ze zbiornikiem wyrównawczym przy ul. Chrobrego.

Reklama

Po wybudowaniu zbiornik zalany został wodą doprowadzoną rurociągiem stalowym o średnicy 90 mm z baterii studni zlokalizowanych u podnóża Winnej Góry. W studniach zamontowane były pompy, które tłoczyły wodę do zbiornika. Ta rozprowadzana była grawitacyjnie rurociągiem stalowym o średnicy 90 mm wzdłuż ulicy Chrobrego do poszczególnych budynków. W czasie działań wojennych obiekt został poważnie uszkodzony pociskiem artyleryjskim i przestał funkcjonować. Podczas okupacji hitlerowskiej Niemcy zdemontowali rurociąg doprowadzający wodę do zbiornika.

Obecnie jest... dzwonnicą i pomieszczeniami gospodarczymi dla wybudowanego tuż obok kościoła pw. biskupa Pelczara.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama