Reklama

Wiosna Chóralna

25/04/2015 11:15

Pod patronatem prezydenta Przemyśla Roberta Chomy w dniach 14 – 16 kwietnia dodbyła się I Przemyska Młodzieżowa Wiosna Chóralna, impreza, podobnie jak jej starsza siostra –Młodzieżowe Warsztaty Chóralne, poświęcona propagowaniu chóralnego śpiewania wśród młodzieży.

Uczestniczę (jako słuchacz) w kolejnych edycjach warsztatów z rosnącym zaciekawieniem. Owa ciekawość posiada kilka warstw, skłaniających do prywatnych konstatacji czasu i postaw ludzkich. Powiem szczerze, wychowałem się w czasach niby nie tak odległych z mojej perspektywy, ale jednak całkiem innych, gdzie pewne zdarzenia nie miałyby racji bytu. Mówię tu wprost o wspólnym polsko-ukraińskim świętowaniu, o którym słyszałem od pochodzącego ze Wschodu ojca, czego jednakowoż na własnej skórze nie doświadczyłem. 

We wspólnym kolędowaniu dane mi było uczestniczyć dopiero w wieku dość mocno dorosłym, a to za sprawą ludzi nieco ode mnie młodszych, tak o dekadę z grubsza licząc. Joasi i Piotrkowi Szelążkom udało się zrealizować coś, czego wartości na razie nikt nie jest w stanie obiektywnie ocenić. Organizując przed kilkoma laty pierwsze polsko-ukraińskie kolędowanie w soborze archikatedralnym, przekroczyli tabu, które wisiało nad Przemyślem od zakończenia ostatniej wojny. Potem z edycji na edycję impreza rozwijała się w kierunku poprawy poziomu wykonawczego, pojawili się zaproszeni gościnni chórmistrzowie, zwiększała się liczba zespołów i dyrygentów. Ze wspólnego kolędowania zrodziły się Młodzieżowe Warsztaty Chóralne, a z nich w bieżącym roku I Przemyska Młodzieżowa Wiosna Chóralna. Nazwa trochę przydługa, ale w Przemyślu to norma.

W tegorocznej edycji uczestniczyło osiem zespołów reprezentujących szkoły Przemyśla i Dubiecka. Podczas zajęć warsztatowych chóry pracowały pod kierunkiem gościnnych dyrygentów: Elżbiety Wtorkowskiej, Katarzyny Sobas-Klocek, Agnieszki Tomaszek i Dariusza Kosaka. W ostatnim dniu imprezy seminarium dla nauczycieli prowadzących zajęcia z chórami wygłosiła prof. Elżbieta Wtorkowska (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), a w jego praktycznej części poprowadziła pokazową próbę z chórem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Przemyślu. W koncercie finałowym w sali Przemyskiej Biblioteki Publicznej wystąpiły wszystkie biorące udział w warsztatach chóry pod kierunkiem ich stałych dyrygentów: Joanny Cioch, Andrzeja Gurana, Joanny Gibały-Szelążek, Piotra Szelążka i Anny Trojanowskiej.

Reklama


fot.Adam Erd
Występy młodych chórzystów cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dawna c.k. sala balowa, a dziś sala Przemyskiej Biblioteki Publicznej wypełniona była po brzegi.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości