Pod patronatem prezydenta Przemyśla Roberta Chomy w dniach 14 – 16 kwietnia dodbyła się I Przemyska Młodzieżowa Wiosna Chóralna, impreza, podobnie jak jej starsza siostra –Młodzieżowe Warsztaty Chóralne, poświęcona propagowaniu chóralnego śpiewania wśród młodzieży.
Uczestniczę (jako słuchacz) w kolejnych edycjach warsztatów z rosnącym zaciekawieniem. Owa ciekawość posiada kilka warstw, skłaniających do prywatnych konstatacji czasu i postaw ludzkich. Powiem szczerze, wychowałem się w czasach niby nie tak odległych z mojej perspektywy, ale jednak całkiem innych, gdzie pewne zdarzenia nie miałyby racji bytu. Mówię tu wprost o wspólnym polsko-ukraińskim świętowaniu, o którym słyszałem od pochodzącego ze Wschodu ojca, czego jednakowoż na własnej skórze nie doświadczyłem.We wspólnym kolędowaniu dane mi było uczestniczyć dopiero w wieku dość mocno dorosłym, a to za sprawą ludzi nieco ode mnie młodszych, tak o dekadę z grubsza licząc. Joasi i Piotrkowi Szelążkom udało się zrealizować coś, czego wartości na razie nikt nie jest w stanie obiektywnie ocenić. Organizując przed kilkoma laty pierwsze polsko-ukraińskie kolędowanie w soborze archikatedralnym, przekroczyli tabu, które wisiało nad Przemyślem od zakończenia ostatniej wojny. Potem z edycji na edycję impreza rozwijała się w kierunku poprawy poziomu wykonawczego, pojawili się zaproszeni gościnni chórmistrzowie, zwiększała się liczba zespołów i dyrygentów. Ze wspólnego kolędowania zrodziły się Młodzieżowe Warsztaty Chóralne, a z nich w bieżącym roku I Przemyska Młodzieżowa Wiosna Chóralna. Nazwa trochę przydługa, ale w Przemyślu to norma.
W tegorocznej edycji uczestniczyło osiem zespołów reprezentujących szkoły Przemyśla i Dubiecka. Podczas zajęć warsztatowych chóry pracowały pod kierunkiem gościnnych dyrygentów: Elżbiety Wtorkowskiej, Katarzyny Sobas-Klocek, Agnieszki Tomaszek i Dariusza Kosaka. W ostatnim dniu imprezy seminarium dla nauczycieli prowadzących zajęcia z chórami wygłosiła prof. Elżbieta Wtorkowska (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), a w jego praktycznej części poprowadziła pokazową próbę z chórem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Przemyślu. W koncercie finałowym w sali Przemyskiej Biblioteki Publicznej wystąpiły wszystkie biorące udział w warsztatach chóry pod kierunkiem ich stałych dyrygentów: Joanny Cioch, Andrzeja Gurana, Joanny Gibały-Szelążek, Piotra Szelążka i Anny Trojanowskiej.

fot.Adam Erd
Występy młodych chórzystów cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dawna c.k. sala balowa, a dziś sala Przemyskiej Biblioteki Publicznej wypełniona była po brzegi.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze