Reklama

Wiosna w PCKiN „Zamek”

16/04/2018 09:30

W niedzielę, 8 kwietnia br., ruszył kolejny muzyczny projekt na zamku. Dla przemyskiej publiczności zagrali: Maria Miszczak, Marcin Suszycki oraz Jakub Waszczeniuk. Miłośnicy klasyki oraz jazzu wysłuchali kompozycji z repertuaru G. Gershwina, D. Szostakiewicza, Kevina McKee, Eric Ewazen Trio.

Zakończyły się „Zamkowe teatralia”, związane z okresem świąteczno-zimowym. Wraz z nastaniem kolejnej pory roku przyszedł czas na realizację[paywall] projektu „Muzyczna wiosna na Zamku”. Pierwszą jego odsłoną był „Wiosenny koncert kameralny” – fortepian, skrzypce oraz trąbka w roli głównej. Przy fortepianie zasiadła Maria Miszczak, towarzyszyli jej Marcin Suszycki (skrzypce) i Jakub Waszczeniuk (trąbka).

Muzycy rodem z Przemyśla

Dwoje ze wspomnianych artystów pochodzi z Przemyśla. Tu rozpoczynali swoją edukację muzyczną Maria Miszczak oraz Marcin Suszycki. Dziś mogą się pochwalić licznymi sukcesami zawodowymi. Maria Miszczak jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego. Z wyróżnieniem ukończyła Podyplomowe Studia Mistrzowskie w zakresie kameralistyki fortepianowej. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich. Obecnie pracuje na wrocławskiej Akademii Muzycznej. Akompaniowała znanym i cenionym instrumentalistom, a studenci, którym towarzyszyła przy fortepianie podczas krajowych i międzynarodowych konkursów, zdobywali czołowe lokaty. 

Reklama


fot.Aleksandra Białoń

Z kolei Marcin Suszycki jest koncertmistrzem Filharmonii Poznańskiej. Niegdyś student Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, dziś występuje w roli wykładowcy tejże uczelni. Jest ponadto gościnnym koncertmistrzem znanej Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, skupiającej wybitnych młodych muzyków. Orkiestra gra m. in. pod batutą Krzysztofa Pendereckiego. Suszycki koncertuje z powodzeniem w Polsce i zagranicą, jest laureatem międzynarodowych konkursów kameralnych, a także Medalu Młodej Sztuki w kategorii muzyka.

Reklama

Jakub Waszczeniuk – pierwszy raz w Przemyślu

W niedzielny wieczór, 8 kwietnia, muzykom rodem z Przemyśla towarzyszył mieszkający w Warszawie Jakub Waszczeniuk – pierwszy trębacz i solista orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą współpracę rozpoczął już jako student IV roku Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Od tamtego czasu wystąpił z tą orkiestrą kilkaset razy, koncertując w najbardziej prestiżowych salach świata. Grał też z innymi znanymi orkiestrami, w tym m.in. pod batutą K. Pendereckiego. Współpracuje również z orkiestrami rozrywkowymi, m.in. Zygmunta Kukli i Tomka Szymusia, występując w popularnych programach telewizyjnych, np. w „Tańcu z gwiazdami”. Ponadto dokonał wielu nagrań płytowych dla takich artystów, jak: Grażyna Łobaszewska, Maryla Rodowicz, Lora Szafran, Katarzyna Groniec czy Piotr Rubik.

Waszczeniuk uchodzi za jednego z najlepszych trębaczy w Polsce. Wykłada na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Po koncercie artysta przyznał, że jest w Przemyślu pierwszy, jednak nie ostatni raz.


fot.Aleksandra Białoń
AB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama