W niedzielę, 8 kwietnia br., ruszył kolejny muzyczny projekt na zamku. Dla przemyskiej publiczności zagrali: Maria Miszczak, Marcin Suszycki oraz Jakub Waszczeniuk. Miłośnicy klasyki oraz jazzu wysłuchali kompozycji z repertuaru G. Gershwina, D. Szostakiewicza, Kevina McKee, Eric Ewazen Trio.
Zakończyły się „Zamkowe teatralia”, związane z okresem świąteczno-zimowym. Wraz z nastaniem kolejnej pory roku przyszedł czas na realizację[paywall] projektu „Muzyczna wiosna na Zamku”. Pierwszą jego odsłoną był „Wiosenny koncert kameralny” – fortepian, skrzypce oraz trąbka w roli głównej. Przy fortepianie zasiadła Maria Miszczak, towarzyszyli jej Marcin Suszycki (skrzypce) i Jakub Waszczeniuk (trąbka).
Dwoje ze wspomnianych artystów pochodzi z Przemyśla. Tu rozpoczynali swoją edukację muzyczną Maria Miszczak oraz Marcin Suszycki. Dziś mogą się pochwalić licznymi sukcesami zawodowymi. Maria Miszczak jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego. Z wyróżnieniem ukończyła Podyplomowe Studia Mistrzowskie w zakresie kameralistyki fortepianowej. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich. Obecnie pracuje na wrocławskiej Akademii Muzycznej. Akompaniowała znanym i cenionym instrumentalistom, a studenci, którym towarzyszyła przy fortepianie podczas krajowych i międzynarodowych konkursów, zdobywali czołowe lokaty.

Z kolei Marcin Suszycki jest koncertmistrzem Filharmonii Poznańskiej. Niegdyś student Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, dziś występuje w roli wykładowcy tejże uczelni. Jest ponadto gościnnym koncertmistrzem znanej Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, skupiającej wybitnych młodych muzyków. Orkiestra gra m. in. pod batutą Krzysztofa Pendereckiego. Suszycki koncertuje z powodzeniem w Polsce i zagranicą, jest laureatem międzynarodowych konkursów kameralnych, a także Medalu Młodej Sztuki w kategorii muzyka.
W niedzielny wieczór, 8 kwietnia, muzykom rodem z Przemyśla towarzyszył mieszkający w Warszawie Jakub Waszczeniuk – pierwszy trębacz i solista orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą współpracę rozpoczął już jako student IV roku Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Od tamtego czasu wystąpił z tą orkiestrą kilkaset razy, koncertując w najbardziej prestiżowych salach świata. Grał też z innymi znanymi orkiestrami, w tym m.in. pod batutą K. Pendereckiego. Współpracuje również z orkiestrami rozrywkowymi, m.in. Zygmunta Kukli i Tomka Szymusia, występując w popularnych programach telewizyjnych, np. w „Tańcu z gwiazdami”. Ponadto dokonał wielu nagrań płytowych dla takich artystów, jak: Grażyna Łobaszewska, Maryla Rodowicz, Lora Szafran, Katarzyna Groniec czy Piotr Rubik.
Waszczeniuk uchodzi za jednego z najlepszych trębaczy w Polsce. Wykłada na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Po koncercie artysta przyznał, że jest w Przemyślu pierwszy, jednak nie ostatni raz.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze