Reklama

Wirtuozi z przemyskiej szkoły muzycznej zachwycili na Węgrzech [ZDJĘCIA]

W pięknym, historycznym węgierskim mieście Győr już po raz XVII odbył się Festiwal Muzyki Polskiej, organizowany przez Samorząd Narodowości Polskiej i Szkołę Muzyczną – Szkołę Artystyczną Stopnia Podstawowego im. Ferenca Liszta, a współorganizowany przez Urząd Miasta Győr. Na imprezie nie zabrakło młodych przemyskich muzyków.

Festiwal wprost nawiązuje do odzyskania przez Polskę niepodległości i nieprzypadkowo odbywa się właśnie w listopadzie. Święto muzyki tradycyjnie jest jednocześnie promocją polskiej muzyki klasycznej.

Młodzi muzycy z: Czech, Polski, Niemiec, Słowacji i Węgier zaprezentowali różnorodny program muzyczny, w tym obowiązkowo utwory polskich kompozytorów. Odbywa się w absolutnie wyjątkowej scenerii, bo w imponującej[paywall] synagodze z drugiej połowy XIX w., z kapitalną wręcz akustyką.

Głośny aplauz publiczności oraz nagrodę za doskonale dojrzałe wykonania utworów odebrał Filip Kauch ze Szkoły Muzycznej im. Jadwigi Kaliszewskiej z Poznania. Młody pianista zaprezentował Nocturn cis-moll Op. 27 i Etiudę a-moll Op. 25 No. 11 Fryderyka Chopina.

Reklama

Nagrodę za najlepsze wykonanie utworu z XX wieku zdobyła również młoda artystka z Poznania. Klarnecistka Maja Surma, której akompaniował Aleksander Kistowski, zagrała Sonatinę I. część II Antoniego Szałowskiego.

Wyróżnieni zostali również Nikolas Pánek, skrzypek z V klasy Podstawowej Szkoły Muzycznej z Liberca (Czechy) oraz Mária Hedvig Pongrácz z VII klasy Szkoły Muzycznej – Szkoły Artystycznej Stopnia Podstawowego im. Ferenca Liszta w Győr, która oczarowała obecnych grą na flecie. Zdobyła nagrodę publiczności.

Reklama

Znakomicie w tym doborowym towarzystwie zaprezentował się duet z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu. To pianista Gustaw Siepioła oraz akordeonista Bartłomiej Widełka. Muzycy, przygotowani do występu przez Oksanę Masną i dyrektora szkoły Dariusza Baszaka, zaprezentowali się wybornie, wykonując utwory: F. Chopina, J. Zarębskiego, W. Kilara i M. Majkusiaka.

Nagrodę za najbardziej wirtuozowskie wykonanie przygotowanego programu muzycznego otrzymał B. Widełka za Kaprys no. 2 Mikołaja Majkusiaka i Tarantello Juliusza Zarębskiego.

Reklama

Laureaci zostali uhonorowani dyplomami uznania i upominkami ufundowanymi przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Budapeszcie i Samorząd Narodowości Polskiej w Győr. Nagrody osobiście wręczyli konsul RP na Węgrzech, przemyślanin Andrzej Kalinowski oraz Péter Kolonics, przewodniczący Samorządu Narodowości Polskiej.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama