Reklama

Władze Przemyśla dzielą dzieci na lepsze i gorsze?

Większość przemyskich szkół podstawowych i średnich będzie musiała z własnych pieniędzy zapłacić za organizację zajęć wychowania fizycznego w hali sportowej POSiR przy ulicy Mickiewicza w Przemyślu . Podobnie jak tych, odbywających się na krytej pływalni. W tym pierwszym przypadku jednak nie wszystkie. Czy władze miasta dzielą uczniów na lepszych i gorszych?

O kwestii bardzo drastycznego cięcia dofinansowania dla przemyskich szkół, uczniowskich klubów sportowych, stowarzyszeń i klubów mówiło się w kuluarach od dawna. Oficjalnie zapytał o nie podczas sesji Rady Miejskiej w Przemyślu (26 sierpnia br.) radny Maciej Kamiński (Prawo i Sprawiedliwość). Odpowiedzi nie otrzymał[paywall]. W ostatnim dniu roboczym wakacji, czyli 30 sierpnia, złożył w tej sprawie interpelację, pytając, jakiej wysokości dotację z miasta w nadchodzącym roku szkolnym otrzymają szkoły i kluby sportowe, aby mogły korzystać bezpłatnie z obiektów POSiR-u, czyli hali sportowej i krytej pływalni. Jak również o to, kto konkretnie skorzysta z tej kwoty i w jakim terminie?

Było bezpłatnie, będzie płatnie

Od 2 stycznia do 19 czerwca br. obowiązywały porozumienia zawarte pomiędzy szkołami i klubami sportowymi i Przemyskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w sprawie udostępniania krytej pływalni i hali sportowej. Koszt to 147 tys. 260 zł. Koszty korzystania z krytej pływalni w całości pokrywane były przez miasto. Na lekcje wychowania fizycznego przychodziły dzieci z: SP 4, 5, 11, 14, 15 i 16. Szkoła Muzyczna, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. I. Newtona, Szkoła Podstawowa „Kamon”, Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. H. Modrzejewskiej, Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Absolwentów I LO korzystały z basenu, pokrywając połowę kosztów. 50 procent gwarantowało miasto.

Reklama

Hala sportowa bezpłatnie była udostępniana: SRS Czuwajowi (piłka ręczna), MUKS „Niedźwiadki”, UKS „Basket GO”, UKS Basket 15 (wszystkie koszykówka), UKS 15 (siatkówka) oraz Szkole Podstawowej nr 14, 15 i II Liceum Ogólnokształcącemu.

2 września br. (do 20 grudnia br.) szefowa POSiR-u Greta Ostrowska parafowała nowe porozumienie w sprawie udostępniania hali sportowej. Objęło ono tylko trzy placówki: SP 14 (8 godzin tygodniowo), SP 15 (19 godzin) i II Liceum Ogólnokształcące (4 godziny). Koszt to 37 tys. 600 zł. Pozostali – szkoły i kluby sportowe – aby korzystać z wysłużonego parkietu obiektu przy ul. Mickiewicza, muszą wysupłać pieniądze z własnych budżetów. Nie została zawarta natomiast żadna umowa na korzystanie z krytej pływalni.

Reklama
W 2015 r. szkoły i kluby sportowe otrzymały na ten cel 300 tys. zł, w latach 2016, 2017 i 2018 kwota ta wynosiła 500 tys. zł.

– Jestem pewny, że nie wszystkie szkoły będą w stanie ze swojego budżetu pokryć te koszty. Tak samo jest z naszymi klubami sportowymi. W poprzednich latach udało się nam wypracować konkretny scenariusz, który był realizowany w tym zakresie. Myślę, że wsparcie dla naszych klubów powinno być znacznie większe. Tak, aby poziom sportu z roku na rok był wyższy. W Przemyślu też rodzą się talenty! – dodał M. Kamiński.

– W tych placówkach funkcjonują klasy sportowe i klasy mistrzostwa sportowego, realizujące zwiększoną liczbę godzin wychowania fizycznego. Z uwagi na warunki lokalowe szkoły te, zwłaszcza podstawowe, nie są w stanie zrealizować  wszystkich godzin wychowania fizycznego w swoich salach gimnastycznych. Ponadto ich szkolne sale nie są pełnowymiarowe, a uczniowie klas sportowych powinni przynajmniej część treningów odbyć w takich salach, czyli w warunkach wymaganych przy współzawodnictwie sportowym. To jedyne kryterium, na podstawie którego podjęta została taka, a nie inna decyzja – stwierdziła.

Reklama

Mecze mistrzowskie bezpłatnie

W Przemyślu działa całkiem sporo uczniowskich klubów sportowych. Ich podopieczni nie mają skarbonek wypełnionych pieniędzmi. Mają za to sportową pasję. Czy będą zmuszeni w 100 procentach opłacać wejścia na obiekty POSiR-u przy ul. Mickiewicza?

– Uczniowskie Kluby Sportowe otrzymały dotacje na realizację swojej misji. Władze miasta wspólnie z Komisją Sportu i Społeczną Radą Sportu zwróciły się do szefów przemyskich UKS-ów z prośbą o zgłaszanie zastrzeżeń odnośnie nowych zasad korzystania z miejskich obiektów sportowych. Żadna z odpowiadających za kluby osób takowych nie miała. Warto zaznaczyć, że UKS-y korzystają z obiektu i uiszczają za to wymaganą opłatę, ale nie są to ceny, jakie obowiązują prywatnych użytkowników. POSiR przygotował dla uczniowskich klubów osobny cennik, oparty na dużo niższych cenach niż regularne. Ważną wiadomością  jest również ta, że wszelkie rozgrywki ligowe, odbywające się w hali przy ulicy Mickiewicza, nadal są bezpłatne. Tę kwestię reguluje porozumienie zawarte między miastem a POSiR-em – podsumowała A. Czereba.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2019-09-17 20:36:53

    PISoBOLSZEWIA niech się nie troska, dotacje od pierwszego dewelopera IV RP wyrównają dysproporcje.Wystarczy nie kraść he he  jak mówiła jedna sołtysowa z Brzeszcz.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Pio - niezalogowany 2019-09-17 20:59:38

    To jest pierwsza i ostatnia kadencja skamuflowanego Gumofilca Wojciecha na fotelu Prezydenta Przemyśla.Jeszcze chwilę potrwa ta głuponada i wróci tam skąd wszedł do polityki czyli do biznesu.I wtedy już tylko biznes mu zostanie i wspomnienia.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    zenek - niezalogowany 2019-09-17 21:29:14

    chyba do szmateksu - majątek zadeklarowany w zeznaniu to 4 tys

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama