Wydaje się, że walczący o pozostawienie w Przemyślu Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej zyskali nowego sojusznika. Jest nim wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która uważa, że na Podkarpaciu celowym byłoby utrzymanie funkcjonujących już dyspozytorni medycznych.
O pozostawienie dyspozytorni medycznej w Przemyślu walczy wiele osób, urzędów czy związków zawodowych. Zdecydowany sprzeciw wobec likwidacji tej placówki wyrazili przedstawiciele Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy przemyskim szpitalu wojewódzkim oraz Zarząd Regionu Podkarpackie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratownictwa Medycznego, również działający przy placówce na ul. Monte Cassino[paywall]. Przedstawili szereg argumentów „za”, wymieniając choćby: likwidację wielu miejsc pracy, ujemny wpływ na poziom strategii rozwiązywania problemów społecznych miasta i powiatu, dalszą degradację miasta, znaczne uszczuplenie środków finansowych wpływających do przemyskiego szpitala wojewódzkiego, utratę przez Przemyśl statusu lidera w strukturach Państwowego Ratownictwa Medycznego, co w przyszłości może się przyczynić do braku możliwości systematycznego rozwoju ratownictwa medycznego na szczeblu lokalnym.Rezolucję w tej sprawie przyjęli także przemyscy radni. W odpowiedzi prezydent Robert Choma na początku lutego otrzymał stanowisko władz Podkarpacia. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wyjaśniła, że jej zadaniem jest planowanie, organizowanie, koordynowanie oraz nadzór nad systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego na terenie Podkarpacia.
– Mamy opracowany plan działania owego systemu, w którym określa się jego organizację w sposób zapewniający jak najlepszy dostęp do świadczeń zdrowotnych osobom z terenu całego województwa, znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Plan ten zatwierdził minister zdrowia. Na jego podstawie na terenie województwa utworzono pięć skoncentrowanych dyspozytorni medycznych – powiedziała E. Leniart.
Pierwszą dyspozytornią na Podkarpaciu, była ta w Rzeszowie, która zaczęła funkcjonować 31 stycznia 2014 r. Skoncentrowana dyspozytornia medyczna w Przemyślu rozpoczęła działalność 16 kwietnia 2015 r. Obecnie prowadzone są prace nad zmianą ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Jeśli do niej dojdzie, nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca br. Od tej daty w województwie podkarpackim będą mogły funkcjonować zaledwie dwie dyspozytornie. Rzeszowska z całą pewnością pozostanie, pytanie, która jeszcze?
– Prawdę powiedziawszy, na razie nie jest możliwe określenie, w jakim zakresie przepisy ustawy zostaną zmienione ani czy w ogóle wejdą w życie. Wśród zgłoszonych przeze mnie propozycji zmian wskazałam, że z uwagi na specyfikę każdego województwa oraz ustawowe kompetencje wojewodów zasadnym dla mnie byłoby zniesienie wymogu, aby w województwie działały tylko dwie dyspozytornie medyczne. Celowym, według mnie, byłoby natomiast utrzymanie na Podkarpaciu wszystkich już funkcjonujących dyspozytorni medycznych, które, realizując obecnie zadania przy pomocy lokalnych systemów teleinformatycznych, zapewniają sprawne działanie systemu PRM – podsumowała wojewoda E. Leniart.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.zostawić,ale zatrudnić inne osoby,które potrafia zebrać wywiad,a nie powiedzieć"karetka już jedzie",osoby które potrafia udzielić porady,bo rozumiem, że pracownicy maja medyczne wykształcenie(a wydaje się,że pojecia nie maja o co w tym wszystkim chodzi).na meline i do awantury domowej wysyłać policje,a nie lekarza z ratownikiem(póżniej artykuły o pobiciach),przestać sterować nocna i świateczna opieka(niech poczytaja ustawe o poz).
zostawić,ale zatrudnić inne osoby,które potrafia zebrać wywiad,a nie powiedzieć"karetka już jedzie",osoby które potrafia udzielić porady,bo rozumiem, że pracownicy maja medyczne wykształcenie(a wydaje się,że pojecia nie maja o co w tym wszystkim chodzi).na meline i do awantury domowej wysyłać policje,a nie lekarza z ratownikiem(póżniej artykuły o pobiciach),przestać sterować nocna i świateczna opieka(niech poczytaja ustawe o poz).