27 maja br. w całej Polsce obchodzony był Dzień Samorządu Terytorialnego na znak upamiętnienia pierwszych, w pełni demokratycznych w III RP wyborów do rad miast i gmin z 1990 r. Główne uroczystości odbyły się w kancelarii prezesa Rady Ministrów, podczas których premier Mateusz Morawiecki uhonorował osoby, które aktywnie działają na rzecz spraw lokalnych. Wśród nich znalazł się wójt gminy Fredropol Mariusz Śnieżek.
Święto Samorządu Terytorialnego zostało ustalone w związku z uchwałą Sejmu z 2000 r., podjętą z okazji 10-lecia samorządu terytorialnego.
Dzień 27 maja to również święto wolnych i demokratycznych wyborów, które odbyły się w 1990 r.[paywall]
Wybory z czerwca 1989 r. nazywane są kontraktowymi, ponieważ odbyły się na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. Były to częściowo wolne wybory w powojennej historii Polski.
Przedstawiciele władzy komunistycznej zagwarantowali sobie 65 procent mandatów w Sejmie. Jedynie wybory do Senatu miały charakter otwarty i demokratyczny.
– Przed blisko 40 laty NSZZ Solidarność, który był naszą polską nadzieją, opracował program Rzeczpospolita Samorządna. Ten program był dla nas drogowskazem. Później, w pierwszych wolnych wyborach ten program wielu z państwa zaczęło realizować, a wielu pozostałych dołączało w kolejnych latach – powiedział podczas gali wręczenia odznaczeń premier M. Morawiecki.
Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego została ustanowiona rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 czerwca 2015 r. Odznaczenia nadawane są przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Dotychczas uhonorowano już ponad 700 samorządowców.
– Dziękujemy samorządowcom, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, przed jakimi wyzwaniami stoi Polska, ale i szansami związanymi z bezprecedensowym budżetem pozyskanym z Unii Europejskiej – 770 miliardów złotych. W każdym zakątku Polski będziemy mogli poprawiać poziom życia mieszkańców – stwierdził M. Morawiecki.
Podczas czwartkowej (27 maja br.) uroczystości do stolicy zjechało kilkudziesięciu włodarzy samorządów lokalnych z całej Polski. Z rąk premiera M. Morawieckiego i ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego odznaki odebrało 60 osób.
Wśród nich pięć z Podkarpacia. To: wójt gminy Jasienica Rosielna Urszula Brzuszek, wójt gminy Niebylec Zbigniew Korab, starosta krośnieński Jan Pelczar, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł oraz wójt gminy Fredropol Mariusz Śnieżek.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.https://www.money.pl/gospodarka/setki-tysiecy-amerykanow-trafia-na-bruk-6645711079164864a.htmlwójcie pomóż amerykanom!
być nagrodzonym przez notorycznego kłamcę, to żaden zaszczyt.
Jak pięknie wszystko w czarnych rękawiczkach przypomina się film Ojciec chrzestny
https://www.money.pl/gospodarka/setki-tysiecy-amerykanow-trafia-na-bruk-6645711079164864a.htmlwójcie pomóż amerykanom!
być nagrodzonym przez notorycznego kłamcę, to żaden zaszczyt.
Swój swomu pchaje w żyć sołomu