Utartym zwyczajem w pierwszym kwartale każdego roku odbywa się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej promocja „Rocznika Przemyskiego. Historia”. To czasopismo naukowe wydawane wspólnie przez muzeum i Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu.
Nie inaczej było 7 marca wieczorem. Wydarzeniu towarzyszył znakomity wykład dr Izabeli Wodzińskiej z Muzeum Sztuki Ludowej w Kolbuszowej pt. „Dobra gospodyni winna być wykształcona, nowoczesna i racjonalna. O ideałach i rzeczywistości w kuchni dwudziestolecia międzywojennego.
Tom 60. periodyku za rok 2024, który wyszedł przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Przemyśla i Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, nosi tytuł „Wokół (po)galicyjskiej prowincji”. Jego redaktorami są prof. Tomasz Pudłocki i dr Arkadiusz S. Więch – obaj z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obszerne wydawnictwo dedykowane zostało prof. dr hab. Jadwidze Hoff – emerytowanej wykładowczyni Uniwersytetu Rzeszowskiego i prekursorce badań nad społecznościami małomiasteczkowej Galicji. Podczas spotkania dr Więch przedstawił zawartość zeszytu, a dr Wodzińska przybliżyła sylwetkę mistrzyni, jaką bez wątpienia dla wielu autorów „Rocznika” jest prof. Hoff. Zresztą gościła ona wielokrotnie nad Sanem z wykładami i zna Przemyśl bardzo dobrze. Poza wychowankami, kwiaty i „Rocznik” w imieniu zarządu TPN wręczyła jubilatce dr Żaneta Niedbała. Prof. Hoff nie kryła wzruszenia i dziękowała wszystkim za trud uczczenia jej urodzin i dorobku w tak miłej dla niej postaci.
Spotkanie, choć trwało zaledwie godzinę, obfitowało jeszcze w kolejne miłe akcenty. Niespodziankę redaktorowi naczelnemu „Rocznika” postanowiły bowiem sprawić dwa gremia. I to zupełnie nieświadome inicjatywy drugiej strony. A wszystko to, by uczcić nadanie Tomaszowi Pudłockiemu tytułu profesora nauk humanistycznych w zakresie historii. Na początku promocji słowa uznania pod adresem uczonego wyrazili wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch i dyrektor MNZP Jan Jarosz, dziękując za jego wieloletnią pracę na rzecz Przemyśla i zaangażowanie w dbanie o jakość i różnorodność inicjatyw naukowych i kulturalnych. Z kolei na zakończenie wydarzenia dr Żaneta Niedbała i dr Maciej Waltoś dziękowali prof. Pudłockiemu za jego pracę na rzecz TPN i niestrudzone redagowanie „Rocznika”. Obie delegacje wręczyły młodemu uczonemu jego portrety – wykonane przez Tomasza Króla i Henryka Laskę i okolicznościowe upominki. Oba akcenty świadczą o sympatii i popularności historyka, który – pomimo pracy w Krakowie – stale pamięta o swoim rodzinnym mieście.

***
Każdorazowo promocja „Rocznika Przemyskiego” to święto wydawców i autorów – tych drugich tym razem zebrało się całkiem spore grono, bo przyjechali z Krakowa, Dębicy, Rzeszowa i Radymna, nie licząc miejscowych. Ich postawa pokazuje, że warto inwestować w „Rocznik”. Periodyk jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych marek Przemyśla, na łamach którego spotykają się od 1912 r. specjaliści z wielu dziedzin. To miejsce nie tylko publikowania rzetelnych badań o regionie, ale i popularyzacji miasta jako miejsca z ambicjami, w którym liczą się profesjonalizm, wiedza i fachowość.
(red.)
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze