Reklama

Wokół (po) galicyjskiej prowincji. Promocja „Rocznika Przemyskiego. Historia” pełna miłych akcentów

19/03/2025 11:36

Utartym zwyczajem w pierwszym kwartale każdego roku odbywa się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej promocja „Rocznika Przemyskiego. Historia”. To czasopismo naukowe wydawane wspólnie przez muzeum i Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu.

Nie inaczej było 7 marca wieczorem. Wydarzeniu towarzyszył znakomity wykład dr Izabeli Wodzińskiej z Muzeum Sztuki Ludowej w Kolbuszowej pt. „Dobra gospodyni winna być wykształcona, nowoczesna i racjonalna. O ideałach i rzeczywistości w kuchni dwudziestolecia międzywojennego.

Gość specjalny

Tom 60. periodyku za rok 2024, który wyszedł przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Przemyśla i Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, nosi tytuł „Wokół (po)galicyjskiej prowincji”. Jego redaktorami są prof. Tomasz Pudłocki i dr Arkadiusz S. Więch – obaj z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obszerne wydawnictwo dedykowane zostało prof. dr hab. Jadwidze Hoff – emerytowanej wykładowczyni Uniwersytetu Rzeszowskiego i prekursorce badań nad społecznościami małomiasteczkowej Galicji. Podczas spotkania dr Więch przedstawił zawartość zeszytu, a dr Wodzińska przybliżyła sylwetkę mistrzyni, jaką bez wątpienia dla wielu autorów „Rocznika” jest prof. Hoff. Zresztą gościła ona wielokrotnie nad Sanem z wykładami i zna Przemyśl bardzo dobrze. Poza wychowankami, kwiaty i „Rocznik” w imieniu zarządu TPN wręczyła jubilatce dr Żaneta Niedbała. Prof. Hoff nie kryła wzruszenia i dziękowała wszystkim za trud uczczenia jej urodzin i dorobku w tak miłej dla niej postaci.

Reklama

Niespodzianka

Spotkanie, choć trwało zaledwie godzinę, obfitowało jeszcze w kolejne miłe akcenty. Niespodziankę redaktorowi naczelnemu „Rocznika” postanowiły bowiem sprawić dwa gremia. I to zupełnie nieświadome inicjatywy drugiej strony. A wszystko to, by uczcić nadanie Tomaszowi Pudłockiemu tytułu profesora nauk humanistycznych w zakresie historii. Na początku promocji słowa uznania pod adresem uczonego wyrazili wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch i dyrektor MNZP Jan Jarosz, dziękując za jego wieloletnią pracę na rzecz Przemyśla i zaangażowanie w dbanie o jakość i różnorodność inicjatyw naukowych i kulturalnych. Z kolei na zakończenie wydarzenia dr Żaneta Niedbała i dr Maciej Waltoś dziękowali prof. Pudłockiemu za jego pracę na rzecz TPN i niestrudzone redagowanie „Rocznika”. Obie delegacje wręczyły młodemu uczonemu jego portrety – wykonane przez Tomasza Króla i Henryka Laskę i okolicznościowe upominki. Oba akcenty świadczą o sympatii i popularności historyka, który – pomimo pracy w Krakowie – stale pamięta o swoim rodzinnym mieście.

Reklama

***

Każdorazowo promocja „Rocznika Przemyskiego” to święto wydawców i autorów – tych drugich tym razem zebrało się całkiem spore grono, bo przyjechali z Krakowa, Dębicy, Rzeszowa i Radymna, nie licząc miejscowych. Ich postawa pokazuje, że warto inwestować w „Rocznik”. Periodyk jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych marek Przemyśla, na łamach którego spotykają się od 1912 r. specjaliści z wielu dziedzin. To miejsce nie tylko publikowania rzetelnych badań o regionie, ale i popularyzacji miasta jako miejsca z ambicjami, w którym liczą się profesjonalizm, wiedza i fachowość.

Reklama

(red.)

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 19/03/2025 11:36
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama