Do 17 bm. potrwa rozpoczęty w poniedziałek obóz pod hasłem „Zabytki przemyskiej nekropolii w obiektywie wolontariuszy”, zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu.
– Głównym zadaniem wolontariuszy jest sporządzenie fotograficzno-historycznej inwentaryzacji zabytkowej części przemyskiego Cmentarza Głównego w Przemyślu – Bogusława Pieczyńska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu. – Dzięki udziałowi w obozie wolontariusze: zdobędą na warsztatach wiedzę z zakresu: fotografii, historii sztuki i archiwistyki, nauczą się wypełniać karty[paywall] grobów, poszukiwać informacje archiwalne, prawidłowo wykonać zdjęcia grobowców, a ponadto przygotują materiały fotograficzne do wystawy „Zabytki przemyskiej nekropolii”, która zostanie zaprezentowana przed Urzędem Miasta Przemyśla podczas tegorocznej „Wincentiady”. Dodatkowo powstanie katalog wystawy pt. „Dziedzictwo narodowe Cmentarza Głównego w Przemyślu” – dodaje.
Powstała w ramach projektu dokumentacja przyczyni się nie tylko do ułatwienia procesu odnowy zabytków, ale także szeroko upowszechni wśród społeczności lokalnej potrzeby dbałości o zabytki dziedzictwa narodowego.
– Wykonana przez wolontariuszy praca będzie szczególnie pomocna przy organizowaniu żywych lekcji historii , które stały się tradycją w trakcie przekazywania odrestaurowanych grobowców przez TPPiR pod opiekę przemyskiej młodzieży – podkreśla Pieczyńska.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze