Reklama

WOT zajmie budynki po byłym szpitalu przy Słowackiego. Przemyska brygada się „rozbudowuje”

5 września br., podczas sesji Rady Miejskiej w Przemyślu radni pozytywnie ustosunkowali się do prośby dowództwa WOT o pozyskanie prawie 1-hektarowej działki przy ul. Słowackiego z 50-procentową bonifikatą od ceny właściwej. Decyzja ta pozwoli dowództwu 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej systematycznie rozbudowywać swoje struktury.

14 czerwca br. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył trzech oficerów na stanowiska dowódców nowo tworzonych brygad OT.

Jedną z nich jest 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej, której dowódcą został płk Daniel Błotko.

Decyzja o powstaniu 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej została podpisana przez[paywall] ministra obrony narodowej jeszcze 18 marca 2021 r., podczas odprawy podsumowującej działalność Wojsk Obrony Terytorialnej za rok ubiegły.

Oprócz przemyskiej formowane są jeszcze dwie inne nowe brygady – 18 Stołeczna Brygada OT oraz 19 Nadbużańska Brygada OT. Finał procesu formowania wszystkich trzech jednostek jest zaplanowany do 2025 r.

Do tego czasu w strukturze każdej z brygad powstaną: dowództwo i sztab, po trzy bataliony lekkiej piechoty oraz samodzielne pododdziały, takie jak: logistyczne, dowodzenia, saperów oraz zabezpieczenia medycznego.

Dowództwo i sztab 20 Przemyskiej Brygady OT, pododdziały samodzielne oraz pierwszy z tworzonych jeszcze w tym roku batalionów lekkiej piechoty będą rozmieszczone na terenie Przemyśla. Kolejne dwa bataliony lekkiej piechoty będą dyslokowane w Jarosławiu oraz Sanoku.

Stałym rejonem odpowiedzialności 20 Przemyskiej BOT będą powiaty z województwa podkarpackiego przyległe do granicy (lubaczowski, jarosławski, przemyski, sanocki, leski i bieszczadzki).

Reklama

Warto dodać, że obecnie w WOT sformowanych jest piętnaście brygad OT, w których służbę pełni ponad 32 tys. żołnierzy, w tym ponad 28 tys. ochotników. Struktury WOT są rozwinięte we wszystkich województwach. Nad obszarem dawnego woj. przemyskiego pieczę sprawuje obecnie 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej w Rzeszowie.

Trwa nabór, kompletują budynki

Jak już informowaliśmy, niedawno rozpoczął się nabór do przemyskiej brygady. Chętni do rozpoczęcia służby mogą się zgłaszać do rekruterów lub właściwych terytorialnie wojskowych centrów rekrutacji.

Szkolenie podstawowe rozpocznie się 1 października br., a zakończy uroczystą przysięgą.

Reklama

5 września br. podczas sesji Rady Miejskiej w Przemyślu radni pozytywnie ustosunkowali się do prośby dowództwa WOT o pozyskanie prawie 1-hektarowej działki przy ul. Słowackiego z 50-procentową bonifikatą od ceny właściwej.

Na tym terenie znajdują się dwa budynki po byłym szpitalu miejskim oraz budynek centralnej tlenowni. Całość objęta jest nadzorem Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu.

Wyrażenie przez radnych zgody na sprzedaż z bonifikatą tej działki pozwoli dowództwu przemyskiej brygady systematycznie rozbudowywać swoje struktury. W ich posiadaniu są m.in. budynki wojskowe przy ul. 29 Listopada.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama