Reklama

Wraca sezon grzewczy, wracają kontrole

22/11/2019 14:48

Wraz ze spadkiem temperatur i rozpoczęciem sezonu grzewczego spada jakość powietrza w największych miastach regionu. Systemowych rozwiązań jest niewiele. Jednym ze sposobów na walkę ze smogiem, które przyjęły samorządy, jest kontrola przydomowych kotłowni.

O możliwych kontrolach informują urzędy miejskie dwóch miast powiatowych: Jarosławia i Przeworska. Przypominają, że aby wejść na teren posesji i sprawdzić, czym mieszkańcy palą w piecach, strażnicy nie muszą posiadać żadnych dodatkowych[paywall] upoważnień czy nakazów, a czynności kontrole mogą przeprowadzić w godzinach od 6 do 22. Strażnicy upoważnieni są do pobierania próbek z paleniska lub komina, sprawdzania miejsc, w których przechowywany jest opał oraz tego, czy węgiel ma odpowiedni atest, a nawet, czy drewno jest dostatecznie suche (zgodnie z prawem nie możemy palić takim, które ma powyżej 20 proc. wilgotności).

Trzeba się liczyć z konsekwencjami

Warto też pamiętać, że jakkolwiek wpuszczenie w prywatną przestrzeń własnego domu strażnika miejskiego może być niekomfortowe, to brak zgody na przeprowadzenie kontroli może się zakończyć poważnymi nieprzyjemnościami. Niewpuszczenie funkcjonariuszy straży miejskiej na teren posiadłości to przestępstwo z art. 225. kodeksu karnego. Za utrudnianie wykonywania czynności zmierzających do ochrony środowiska polskie prawo przewiduje bardzo surową karę, bo do 3 lat pozbawienia wolności. Konsekwencje nieprawidłowego ogrzewania domu mogą być również poważne. Na przykład nielegalne spalanie odpadów stanowi wykroczenie, o którym mowa w art. 191. Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tj. DzU 2019.701 ), a jego sprawca podlega karze grzywny bądź aresztu. Kara za zanieczyszczanie powietrza może sięgnąć 500 zł, a jeśli właściciel budynku odmówi przyjęcia grzywny, sprawa może trafić do sądu.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    atwa - niezalogowany 2019-11-22 19:10:38

    A może by tak ułatwić sobie z lekka wyżej sygnalizowany problem ?!?ATAK DRONÓW. SPRAWDZAJĄ CO WYLATUJE Z KOMINÓW. NIEKTÓRZY WYGASZALI PIECE JUŻ W OBAWIE PRZED KONTROLĄ - WYBORCZA.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    nnn - niezalogowany 2019-11-22 22:54:31

    w jaroslawiu na ul krakowskiej powinni kontrolowac bo pala czym sie da a udzie w blokach nie maja  czym oddychac

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Yyy - niezalogowany 2019-11-23 07:07:43

    A szykuje się podniesienie ceny prądu o 40%  wiec tych co nie będzie stać grzać prądem wsadzi gumaka w piec i hu...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama