Reklama

Wspominali powstańców ziemi przeworskiej

Ciekawostki, prezentacje, wystawa – przeworszczanie 23 stycznia uczcili 155. rocznicę powstania styczniowego podczas spotkanie w Szkole Podstawowej w Urzejowicach.

– Zachęcam wszystkich do pogłębiania wiedzy o historii naszej Ojczyzny, zwłaszcza w tym szczególnym roku jubileuszu odzyskania niepodległości – podkreślał wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec, gdy wspólnie z dyrektorką szkoły Agatą Bróż witał przybyłych gości.

Tego dnia regionalista Janusz Motyka przedstawił prezentację o „Powstańcach Styczniowych Ziemi Przeworskiej”, w barwny sposób ukazując ciekawe wątki tego historycznego wydarzenia. Przypomniał m.in. jak 750 osób, z gen. Jeziorańskim na czele, wyruszyło na pomoc powstaniu z Żurawiczek k. Przeworska. Wymienił także powstańców ziemi przeworskiej, których nazwiska udało mu się ustalić na podstawie kwerendy bibliotecznej i archiwalnej, a także niekiedy badań terenowych prowadzonych na cmentarzach.

Podczas imprezy Łukasz Mróz, dyrektor GOK w Przeworsku, otworzył wystawę „Powstanie Styczniowe w pamięci i kulturze polskiego Narodu”, którą to przygotowano przed 5 laty, by uczcić 150. rocznicę powstania. 


fot.GOK Przeworsk
Kilkanaście plansz ilustrujących historię zmagań powstańców będzie można oglądać przez całe ferie w Bibliotece Publicznej Gminy Przeworsk w Urzejowicach.


AN
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2018-02-01 14:37:17

    xd

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama