Ciekawostki, prezentacje, wystawa – przeworszczanie 23 stycznia uczcili 155. rocznicę powstania styczniowego podczas spotkanie w Szkole Podstawowej w Urzejowicach.
– Zachęcam wszystkich do pogłębiania wiedzy o historii naszej Ojczyzny, zwłaszcza w tym szczególnym roku jubileuszu odzyskania niepodległości – podkreślał wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec, gdy wspólnie z dyrektorką szkoły Agatą Bróż witał przybyłych gości.
Tego dnia regionalista Janusz Motyka przedstawił prezentację o „Powstańcach Styczniowych Ziemi Przeworskiej”, w barwny sposób ukazując ciekawe wątki tego historycznego wydarzenia. Przypomniał m.in. jak 750 osób, z gen. Jeziorańskim na czele, wyruszyło na pomoc powstaniu z Żurawiczek k. Przeworska. Wymienił także powstańców ziemi przeworskiej, których nazwiska udało mu się ustalić na podstawie kwerendy bibliotecznej i archiwalnej, a także niekiedy badań terenowych prowadzonych na cmentarzach.
Podczas imprezy Łukasz Mróz, dyrektor GOK w Przeworsku, otworzył wystawę „Powstanie Styczniowe w pamięci i kulturze polskiego Narodu”, którą to przygotowano przed 5 laty, by uczcić 150. rocznicę powstania.

fot.GOK Przeworsk
Kilkanaście plansz ilustrujących historię zmagań powstańców będzie można oglądać przez całe ferie w Bibliotece Publicznej Gminy Przeworsk w Urzejowicach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
xd