Światowy Dzień Poezji to coroczne święto obchodzone 21 marca, które zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r. W Przemyślu także jest obchodzone. Nie inaczej było w tym roku.
UNESCO postanowiło docenić poezję, gdyż jest ona dla każdego i łączy ludzi niezależnie od wieku, pochodzenia czy statusu materialnego. Skłania do refleksji i pozwala widzieć oraz rozumieć więcej, a przede wszystkim czyni życie piękniejszym. Celem Światowego Dnia Poezji jest promocja czytania, pisania i publikowania poezji na całym świecie. Święto to ma charakter festiwalu, trwającego przez wiele dni[paywall].
20 marca br. w PCKiN „Zamek” w Przemyślu odbyło się poetycko-muzyczne wydarzenie poświęcone twórczości Teresy Paryny. W roli literackiego „przewodnika” wystąpiła Bernardyna Banaś, przedstawiając sylwetkę twórczą poetki oraz nawiązując do treści wybranych liryków z 22 opublikowanych zbiorów. Rozmowa dotyczyła również roli poezji i warsztatu poetyckiego bohaterki wieczoru. Licznie zgromadzeni uczestnicy wydarzenia wysłuchali wierszy poetki w jej własnej interpretacji głosowej, a także w muzycznej aranżacji Małgorzaty i Witolda Stankiewiczów oraz Jerzego Markowicza. Miłym akcentem święta był występ trojga dzieci ze Studia Baletowego Terpsychora. Magia wieczoru potwierdziła przekonanie Edwarda Stachury, że... „Wszystko jest poezją, (...) każdy jest poetą”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze