Reklama

Wybryk natury? Kolonia czernidłaków w centrum Przemyśla

09/11/2016 12:22

Wprawdzie przyroda powoli przygotowuje się do zimowego snu, ale czasem potrafi nas zaskoczyć.


fot.Jacek Szwic

Gdzieś tam zaowocowały maliny, zakwitły stokrotki, a w Przemyślu, w centrum miasta, przy ulicy Jagiellońskiej na trawniku pojawiła się spora kolonia grzybów. Fachowcy stwierdzili, że są to czernidłaki (Agaricus atramentarius) prawdopodobnie z gatunku kołpakowatych. Występują one w Ameryce Północnej, Europie, Azji i Nowej Zelandii. Rosną od wiosny do jesieni, często w ogrodach, lasach i na nieużytkach. Nie nadają się do spożycia, a w połączeniu z alkoholem są mocno trujące.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Mykolog - niezalogowany 2016-11-09 13:52:11

    Nie istnieje taki grzyb jak Agaricus atramentarius. Jeżeli już, to Coprinopsis atramentarius - czernidłak pospolity. A czernidłak kołpakowaty to Coprinus comatus. Obydwa gatunki są jak najbardziej jadalne, ale tylko młode owocniki. Jedynie czernidłak pospolity w połączeniu z alkoholem może wywołać zatrucie. Czernidłak kołpakowaty nie zawiera substancji, które łącząc się z alkoholem byłyby szkodliwe dla zdrowia.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Snowid - niezalogowany 2016-11-09 16:32:41

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Cezar - niezalogowany 2016-11-09 19:41:57

    Kto to qrwa pisał.  Takich grzybów to są miliardy w lesie.  Kto mu powiedział ze to amerykańskie grzyby ?  Debil skończony i debila gazeta.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości