Reklama

Wyjątkowa pocztówka miłosna w jarosławskim muzeum

27/02/2023 12:39

Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich z okazji Dnia Zakochanych wyróżniło ze swoich zbiorów pochodzącą z początku XX wieku wyjątkową kartę pocztową. Pozornie nie wygląda jak karta z wyznaniem miłości. Została wysłana z Przemyśla do mieszkanki Jarosławia w 1909 roku.

Pozornie kartka pocztowa wygląda jak typowa karta z początku XX wieku. Na awersie widzimy rysunek wiejskiej drewnianej chaty, ujęty w ozdobną ramkę. Brak dokładnego adresu ani wskazanie jedynie na okolicę Pasieki nie dziwią, podobnie jak krótki tekst.

Co zatem zaskakuje? Ukryta wiadomość[paywall]. Poza kurtuazyjnym pozdrowieniem pod znaczkiem pocztowym, w górnej części karty, nadawca stworzył coś na zasadzie szufladki, gdzie adresatka Janina Partykówna mogła znaleźć właściwy tekst od tajemniczego „JG”:

„Po raz pierwszy w seminarium! 10 godz. wieczór siedzę sam jeden. Tak cicho! Och jakie błogie marzenia, niestety smutne. Boś i Ty smutna” – czytamy.

Reklama

W wiadomości nie chodzi oczywiście o seminarium duchowne, a szkołę średnią – dokładnie C. K. Gimnazjum w Przemyślu. W liście Janek wyznaje miłość do „swojej najdroższej Janeczki” i prosi o jak najszybszą odpowiedź na jego oświadczyny.

Jarosławskie muzeum zna odpowiedź Janeczki. Kobieta powiedziała „tak” i wyszła za Jana. Wiedza ta pochodzi bezpośrednio od córki zakochanych, która ofiarowała ową pocztówkę placówce.

To jeden ze sposobów pozyskiwania eksponatów przez muzea na całym świecie. Jeśli ktoś posiada w swoich prywatnych zbiorach wyjątkowe relikty przeszłości, warto przekazać je w ręce badaczy, którzy dzięki nim lepiej poznają historię i mogą przekazywać ją zwiedzającym muzeum.


MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama