Reklama

Wystartował pierwszy miejski klub seniora

07/02/2019 14:00

To druga miejska placówka dla seniorów, ale pierwsza działająca w formule klubu. Swoje miejsce znalazło w niej 15 osób po 60 roku życia, ale chętnych było dużo więcej. Choć klub funkcjonuje od początku roku, jego oficjalne otwarcie nastąpiło w ubiegły czwartek, 31 stycznia.

– Na pewno nie jest to ostatni klub czy dom seniora na terenie naszego miasta, już myślimy o kolejnych takich miejscach – deklarował burmistrz Waldemar Paluch. – Chcemy, żeby w każdej dzielnicy był przynajmniej jeden dom lub klub seniora. Chcemy, żeby takich miejsc powstawało jak najwięcej – zapowiadał burmistrz. W swoim wystąpieniu mówił o problemie starzejącego się społeczeństwa, który dotyka nie tylko Jarosław, ale cały kraj[paywall] . Dziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie przedsięwzięcia, podkreślając wkład w utworzenie klubu seniora członków rady dzielnicy nr 2 i jej przewodniczącego Zbigniewa Dąbrowskiego. W tonie gratulacji i podziękowań wypowiadała się dyrektorka MOPS Barbara Kwaśniak. – Nie starzeje się ten, kto nie ma czasu – słowami Benjamina Franklina wyjaśniała rolę nowo otwartego ośrodka, polegającą na zagospodarowaniu czasu i podnoszeniu aktywności osób 60+. Wreszcie na koniec w imieniu „klubowych” seniorów kilka słów skierowała do zebranych Terasa Grabska. Mówiła o tym, że takie miejsce „ludziom wcześnie urodzonym” jest potrzebne oraz o tym, że wspaniałą atmosferę tworzą w nim pracownicy ośrodka, z kierowniczką obu seniorskich placówek na czele Grażyną Gwóźdź. – W zeszłym roku chodziłam do domu Seniora + na Dolnoleżajskiej. Myśmy mówili wtedy, że idziemy do przedszkola. Teraz możemy powiedzieć, że idziemy do klubu. To już jakoś tak inaczej brzmi! – żartowała pani Teresa. Po przemówieniach nastąpiło przecięcie wstęgi, po nim seniorzy zaśpiewali i zadeklamowali humorystyczne piosenki i wiersze, zaś z krótkim programem artystycznym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarosławiu. Na zakończenie wystąpił jeszcze Marian Janusz, długoletni miejski radny, obecnie przewodniczący Jarosławskiej Rady Seniorów. On także podkreślał wagę inicjatyw skierowanych do seniorów, przypominał przy tym, że na przełomie września i października po raz pierwszy w mieście zorganizowany zostanie dzień seniora sfinansowany z budżetu obywatelskiego.

70 tys. z rządowego programu, reszta od miasta

Klub Seniora mieści się przy ul . 3 Maja 48. To placówka, w której wspólnie spędza czas 15 osób. W ramach klubu jego podopieczni będą uczestniczyć m.in w zajęciach kulturalno-oświatowych, terapii zajęciowej czy warsztatach kulinarnych. Seniorzy będą zachęcani do aktywności fizycznej i integracji społecznej, objęci zostaną też opieką rehabilitanta. Przystosowanie budynku, w którym klub znalazł swoją siedzibę, kosztowało 100 tys. zł. Znakomita większość tej kwoty, bo 70 procent, to dofinansowanie z programu „Senior +”. 30 tys. stanowił wkład własny miasta.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama