O 43 grosze (15 procent) wzrosła stawka bazowa czynszu najmu mieszkań z zasobu miasta. To pierwsza podwyżka od 6 lat.
Od 2014 r. stawka bazowa czynszu w mieszkaniach, które należą do zasobu gminy miejskiej Przemyśl, wynosiła 2,84 zł za metr kwadratowy. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Wojciecha Bakuna podwyższona została na[paywall] 3,27 zł. Jest to stawka bazowa, która może zostać podniesiona maksymalnie do 8,07 zł lub obniżona do 2,13 zł. Decyduje o tym wiele czynników, m.in.: na którym piętrze się znajdują, w jakim są stanie technicznym, czy posiadają instalacje wodno-kanalizacyjne, łazienkę i WC, gaz przewodowy i centralne ogrzewanie. Znaczenie ma nawet to, czy kuchnia jest ciemna, czy widna. Każde kryterium posiada odpowiedni przelicznik procentowy.
Stawka bazowa czynszu mieszkań wynajmowanych w ramach najmu socjalnego i pomieszczeń tymczasowych wynosi z kolei 1,06 zł. – Podwyżka czynszu odbyła się na wniosek i po konsultacjach z Przedsiębiorstwem Gospodarki Mieszkaniowej, które jest zarządcą lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy miejskiej Przemyśl. PGM wskazało, że pieniądze uzyskiwane z najmu lokali mieszkalnych nie pokrywają kosztów ich utrzymania. Ostania podwyżka stawek bazowych czynszu miała miejsce w 2014 roku. Od tamtej pory znacząco wzrosły między innymi koszty pracownicze i energii. Co więcej, od 2017 roku wskaźnik inflacji stale rośnie, a to wszystko ma wpływ na wzrost cen w pozostałych sektorach, również w strefie wynajmu lokali – wyjaśnia Agata Czereba, rzecznik urzędu miejskiego.
Obecnie w mieszkaniowym zasobie miasta znajduje się około 2150 lokali mieszkalnych. Nie wszystkie są jednak zamieszkałe ze względu na stan techniczny budynków, w których się znajdują.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze