Reklama

Wzrosną opłaty za śmieci? Wszystko w rękach mieszkańców

19/05/2018 19:18

Radymno ma problem ze śmieciami. W mieście zbyt mało zbiera się selektywnie, a zbyt wysoki procent odpadów to odpady zmieszane. Najgorzej jest w budynkach wielorodzinnych. Władze miasta zapowiadają kontrole, apelują do zarządców o egzekwowanie deklaracji, a do mieszkańców o selektywną zbiórkę. Jeśli te działania nie przyniosą skutku, istnieje realna groźba wzrostu cen za wywóz śmieci.

Firma odbierająca odpady w Radymnie alarmuje, że w mieście za mało mieszkańców dokonuje selektywnej zbiórki, a zbyt dużo jest surowców wtórnych wyrzucanych razem z innymi śmieciami, na przykład pochodzenia organicznego. O sprawie na ostatniej sesji rady miasta poinformował burmistrz Krzysztof Roman. – System, który obecnie funkcjonuje na terenie miasta, nie zamyka się – mówił K. Roman. – Deficyt, który powstaje w ramach funkcjonowania zbiórki odpadów, jest coraz większy. Wpływa na to kilka czynników, a największy problem mamy z selektywną zbiórką śmieci – informował. Najgorzej jest w budynkach wielorodzinnych. Większość radymniańskich bloków i kamienic niezależnie od tego, przez kogo są zarządzane, zadeklarowało selektywną zbiórkę odpadów. Jednak życie pokazuje, że pisemne deklaracje  nie pokrywają się z rzeczywistymi działaniami. W tej chwili miasto mieści się w wyznaczonych przez dyrektywy unijne normach. Jednak już w 2020 w Radymnie, nie 30 – jak do tej pory – a 50 procent śmieci powinno być segregowanych. Burmistrz zapowiada podjęcie działań na rzecz uszczelnienia tego systemu. Ma zamiar zacząć od kontroli, deklaruje wprawdzie, że nie chciałby wprowadzać bardziej drastycznych środków, ale nie wyklucza, że opłaty za wywóz śmieci wzrosną.

Kontrola w spółdzielni, prezes dobrej myśli

W ubiegłym tygodniu w największej na terenia miasta spółdzielni mieszkaniowej przeprowadzono zapowiadaną kontrolę. Na razie jej wyniki nie są znane. Władze spółdzielni są jednak świadome problemu. W ostatnim czasie opublikowano biuletyn, w którym prezes  przekonuje mieszkańców do selektywnej zbiórki odpadów. Przy altanach śmietnikowych ustawione zostały także tablice przypominające o zasadach zbiórki śmieci, ale pojawiły się także opcje zamykania ich na klucz, czipowania worków czy montowania monitoringu, a to nawet bez podwyższania stawki może wpłynąć na całkowity koszt wywozu śmieci. – Jest reakcja na informacje zawarte w biuletynie – mówi prezes spółdzielni L. Trudzik. – Ludzie dzwonią, dopytują. Wierzę, że mieszkańcy, postawieni przed alternatywą wzrost kosztów albo lepsza selektywna zbiórka, dokonają słusznego wyboru. Musimy podjąć próbę zwiększenia świadomości ludzi w tym zakresie, być może też poszukamy pomysłów na zwiększenie ergonomii zbiórki odpadów, choćby poprzez wyposażenie miejsc zbiórki w bardziej praktyczne urządzenia. Jestem dobrej myśli – kończy prezes.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    G - niezalogowany 2018-05-19 19:30:49

    Muszą wzrosnąć. W końcu to dobra zmiana.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama