Reklama

Z gabarytami trzeba poczekać. Kolejne elementy śmieciowej układanki w mieście i gminie

14/12/2019 14:36

Przy okazji ustalania stawek opłat za wywóz śmieci w gminie Kańczuga na sesji rady omawiano też inne kłopoty w gospodarowaniu odpadami: problem segregacji w budownictwie wielorodzinnym oraz odbioru mebli w gminnym PSZOK-u. Przetrzymajcie gabaryty – apelowali urzędnicy.

Uchwalenie bolesnej podwyżki cen za odbiór śmieci na terenie miasta i gminy Kańczuga nie było jedynym „śmieciowym” tematem poruszanym na ostatniej sesji rady. Pracownicy UMiG wyjaśniali też kwestie związane z odbiorem mebli w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz z przestrzeganiem przez mieszkańców budownictwa wielorodzinnego zobowiązania do[paywall] selektywnej zbiórki odpadów.

Sytuacja na blokach się polepsza

W sprawie przestrzegania deklaracji przez mieszkańców żyjących w zabudowie wielorodzinnej wypowiadali się Paweł Mucha, kierownik referatu gospodarowania nieruchomościami i ochrony środowiska oraz sekretarz gminy Teresa Argasińska. – Zgodnie z ustawą będą przeprowadzane kontrole, natomiast, jak wszyscy doskonale wiemy, na osiedlach te kontrole są utrudnione, bo każdy wrzuca śmieci do jednego kontenera – wyjaśniał ten pierwszy. – Mieliśmy spotkanie, bodajże w lipcu lub sierpniu, z prezesami spółdzielni mieszkaniowych i z panem prezesem gospodarki komunalnej i choć rzeczywiście wcześniej pojawiały się problemy, jeśli chodzi o segregację odpadów na blokach, to trzeba przyznać, że te stopniowo maleją – uspokajała T. Argasińska, dodając, że skutek odniosły akcje edukacyjne. Mieszkańcy częściej oddają odpady w formie posegregowanej, a na nieprawidłowości reagują pracownicy spółdzielni odpowiedzialni za utrzymanie porządku. – Segregacja na blokach zdecydowanie uległa poprawie i w tym momencie Zakład Gospodarki Komunalnej nie zgłasza większych problemów – podkreślała pani sekretarz.

Reklama

Gabaryty muszą poczekać

Bardziej skomplikowany okazał się problem odbioru gabarytów. – Rzeczywiście, ZGK ma problem, ponieważ nie ma gdzie wywieźć odpadów wielkogabarytowych – informowała T. Argasińska. Wyjaśniała ponadto, żegabarytów nie przyjmuje żadna instalacja, a kańczcki ZGK ma problem z pozbyciem się odpadów, które zgromadził już w wcześniej. T. Argasińska zapewniała wprawdzie, że odpady tego rodzaju sukcesywnie są z PSZOK wywożone, jednak są to małe partie i aby zrobić miejsce na nowe, potrzeba czasu. Apelowała zatem o cierpliwość oraz o przetrzymanie w miarę możliwości tzw. „gabarytów” na prywatnych posesjach, także z tego względu, że z uwagi na specyfikę uwarunkowań prawnych PSZOK, on sam tego nie może robić. – Musimy poczekać, aż ten system się nieco uspokoi, ustalone zostaną przetargi, ceny na instalacjach, wówczas ten problem może się nieco rozwiąże – przekonywała pani sekretarz.

Koniec z brakiem segregacji

Warto nadmienić, że to jeszcze nie koniec całego zamieszania ze śmieciami w mieście i gminie Kańczuga. 29 listopada UMiG opublikował na swych stronach internetowych komunikat skierowany do mieszańców, którzy do tej pory deklarowali brak selektywnej zbiórki odpadów w swoich gospodarstwach domowych. Głosi on, że nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie nie przewiduje takiego rozwiązania. W związku z tym wszyscy, którzy do tej pory oddawali odpady zmieszane, muszą zmienić swoje deklaracje na te obligujące do segregowania śmieci.


pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    BDO-23 - niezalogowany 2019-12-14 16:14:44

    Najlepszym rozwiązaniem, choć niedoskonałym jest likwidacja obowiązku segregacji odpadów u "źródła", za wyjątkiem odpadów organicznych, mokrych.  Wszystkie pozostałe winny trafiać na jedno miejsce i tam być segregowane. Te, których nie da się wykorzystać ponownie należy zutylizować poprzez spalanie lub przy zastosowaniu innych metod korzystnych dla środowiska. A poza tym, to wytwórcy opakowań winni zostać zmuszeni do stosowania takich rozwiązań, by nie stanowiły one problemu, ale to chyba pieśń przyszłości. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama