Reklama

Z jakimi wadami postawy zmagają się dzieci i dorośli?

Niewłaściwa, niefizjologiczna postawa ciała może powodować dolegliwości u osób w każdym wieku. Wady postawy dzielą się na wrodzone i nabyte, czyli wynikające ze stylu życia. Korygują je wykonywane podczas rehabilitacji ćwiczenia, których celem jest przywrócenie prawidłowej postawy. Co nam dolega najczęściej?

Płaskostopie, koślawość i idąca za nimi szpotawość to terminy powszechnie znane.

Wady te jednak występują rzadziej niż niegdyś.

– Współcześni rodzice są lepiej wyedukowani. Wiedzą, że dziecku potrzebne jest dobre obuwie dobrane do jego potrzeb. Do 5 roku życia maluch powinien nosić buty ze sztywną piętą i dobrą wkładką supinującą. Gdy pojawiają się problemy z odpowiednią postawą, dziecko należy dobrze przebadać. Znaleźć problem i z nim pracować, ponieważ niekoniecznie muszą wynikać z koślawości czy szpotawości. Równie dobrze przyczyną mogą być złe ustawienie stóp lub miednicy – mówi Ewelina Gilżyńska-Orfin, koordynatorka Ośrodka Dziennej Rehabilitacji Ogólnoustrojowej w Przemyślu, działającego przy Centrum Rehabilitacji przy ul. Jasińskiego 2a w Przemyślu (tel.: 16 736 82 38).
 

Reklama

 

Pomoc rodzica niezbędna

Dzieci i młodzież często borykają się też ze skrócenia ścięgna Achillesa, a już dużym problemem jest dziś skolioza. Dzieci wiodą siedzący tryb życia. Dużo czasu spędzają przy komputerze, z telefonem, a wtedy się nie ruszają, garbią. W dodatku nikt ich nie poprawia, ponieważ w szkołach i przedszkolach nie ma dziś zajęć korekcyjnych. Niebadane, niepilnowane kończą ze skrzywieniem kręgosłupa.

– Dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać się do lekarza, fizjoterapeuty i stosować do ich zaleceń. Chciałabym podkreślić, że praca ze skoliozami i każdą inną wadą postawy nie kończy się wraz z przyjściem do gabinetu. Trzeba ćwiczyć w domu. Rodzice muszą czynnie uczestniczyć w rehabilitacji dziecka. Obserwować, jak ma prawidłowo wykonywać ćwiczenia i powtarzać je w domu. Oczywiście nie codziennie, żeby dziecko się nie zniechęciło. Zwracać uwagę na postawę pociechy, aby po zamknięciu drzwi do gabinetu nie wróciło do złych przyzwyczajeń. Pamiętajmy, że skolioza w skrajnych przypadkach może się skończyć nawet operacją – ostrzega fizjoterapeutka.
 

Reklama

 

Co najczęściej doskwiera dorosłym?

– Ustawienie miednicy za bardzo w przodopochyleniu lub tyłopochyleniu, co skutkuje tym, że chód jest nieodpowiedni. W przodopochyleniu są przykurczone zginacze, zaś w tyłopochyleniu – występuje skrócenie mięśni, a dalej niepełny wyprost w stawie biodrowym. Złym ustawieniem miednicy spowodowana jest też inna częsta wada: przykurcz mięśni kulszowo-goleniowych. Często obserwujemy też przykurcz mięśni piersiowych, co również jest związane z siedzącym trybem życia. Młodzież, ale też dorośli godzinami siedzą, leżą z telefonami w ręku, co się wiążę ze zgarbionymi, okrągłymi plecami. Stale utrzymują pozycję zamknięcia klatki piersiowej. Powoduje to płytszy oddech, a więc i niedotlenienie organizmu i tkanek – wymienia E. Gilżyńska-Orfin.
 

Reklama

 

Praca pacjenta równie ważna co terapeuty

Nie zawsze dolegliwość, z którą pacjent udaje się do fizjoterapeuty, jest jego faktycznym problemem. Rolą terapeuty jest ustalić przyczynę wady postawy i starać się ją wyeliminować. Jest to jednak możliwe jedynie we współpracy i przy zaangażowaniu pacjenta.

– Pacjent nie musi ćwiczyć codziennie, ale z pewnością musi chcieć poprawić własny komfort życia. Często wystarczy skorygować drobne nawyki: sposób siedzenia na krześle, spania, chodzenia, aby sporo zyskać. Ćwiczenia, których pacjent nie może wykonywać w domu, trenujemy razem w gabinecie. Jednak podczas rehabilitacji fizjoterapeuta dobiera też takie ćwiczenia, które po zakończeniu terapii pacjent będzie mógł bezpiecznie kontynuować w domu – mówi terapeutka.

Reklama

Fizjoterapeutka Ewelina Gilżyńska-Orfin:

– Często te wady postawy powstały w dzieciństwie, nie zostały wyłapane i wyeliminowane. Są skutkiem wieloletnich zaniedbań, zatem proces rehabilitacji jest długi. Niekiedy rehabilitacja przy wadach postawy trwa całe życie. Nie zawsze jednak oczekujemy 100-procentowej poprawy. Natomiast na pewno zmierzamy do poprawy ruchomości i komfortu przy poruszaniu się i podczas wykonywania codziennych czynności.

 

Aleksandra Nowotyńska

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama