Materiał przygotowany dla mediów.
Wśród wielu wskaźników dojrzałości moralnej danego społeczeństwa należy wyraźnie podkreślić stosunek do tych środowisk, które określa się jako najsłabsze. Postrzeganie osób chorych, starszych czy doświadczonych różnymi formami niepełnosprawności i kalectwa na przestrzeni dziejów przeszło prawdziwą ewolucję. Powiedzieć, że osoby z niepełnosprawnością były kiedyś niegodnie traktowane, to tak, jakby nic nie powiedzieć. Początkiem zmian w postawach wobec osób chorych i niepełnosprawnych stały się narodziny chrześcijaństwa. Nowa religia wśród najważniejszych zasad promowała nacisk na wszelką pomoc osobom słabszym i wykluczonym. Kościół od samego początku stał na straży praw zepchniętych na margines życia, realizując w praktyce najważniejsze ewangeliczne przykazanie miłości.
Wielokrotnie o tym przypominał św. Jan Paweł II, który 5 stycznia 2004 roku powiedział, że „punktem wyjścia każdej refleksji nad niepełnosprawnością muszą być fundamentalne założenia chrześcijańskiej antropologii: osoba niepełnosprawna, także wówczas, gdy zraniony jest jej umysł lub zaburzona zdolność postrzegania czy rozumienia, jest podmiotem w pełni ludzkim, mającym święte i niezbywalne prawa przynależne każdemu człowiekowi. Istota ludzka bowiem, niezależnie od warunków, w jakich toczy się jej życie, oraz od zdolności, jakimi może się wykazać, ma wyjątkową godność i szczególną wartość od początku swego istnienia aż po naturalną śmierć (…). Im bardziej bowiem zagłębiamy się w mroczne i nieznane obszary ludzkiej rzeczywistości, tym lepiej rozumiemy, że właśnie w sytuacjach najtrudniejszych i najbardziej niepokojących ujawnia się godność i wielkość ludzkiej istoty”.
Aktualnie Kościół swoją troskę o godność osób z niepełnosprawnością wyraża na wiele sposobów a zwłaszcza poprzez działania agendy Caritas i prowadzone przez nią placówki i projekty. Przemyska Caritas od 34 lat bardzo wymiernie wspiera takie osoby. Wśród wielu inicjatyw warto wymienić m.in. funkcjonujące domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy, wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego czy ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy. Działania naszej Caritas skupiają się jednak nie tylko na zapewnieniu podopiecznym (dorosłym jak i dzieciom) godnych warunków życia, leków, sprzętu, rehabilitacji czy opieki ale także mocno wspierają procesy ich optymalnego rozwoju, dążąc do jak największej samodzielności. Wszyscy nasi podopieczni uczestniczą w różnego rodzaju działaniach animacyjnych, terapii zajęciowej oraz rehabilitacji społecznej, zawodowej i psychologicznej. Wszystko po to, by budować wśród uczestników naszych placówek podmiotowość, poczucie wartości, sprawczości i dać szansę aktywnego życia w ich lokalnym środowisku.
Jednym z ostatnich przykładów tego typu działań był udział podopiecznych przemyskiej Caritas w kulinarnym konkursie CupisSpoon, dedykowanym osobom z niepełnosprawnościami z pasją do gotowania. To międzynarodowe przedsięwzięcie miało na celu najpierw wyłonienie najlepszego kucharza i barmana w danym kraju, a następnie finalistów spośród 40-stu krajów europejskich. W ogólnopolskim konkursie, którego finał odbył się 11 kwietnia br. w Przemyślu, laureatami CupisSpoon 2024 zostali pani Anna Czerwonka z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Leżajsku i pan Sebastian Krasuski - podopieczny Domu Pomocy Społecznej w Przemyślu. Zwycięstwo reprezentantom przemyskiej Caritas zapewniły tradycyjne proziaki z sosem mango z dodatkiem rukoli oraz koktajl kokosowy na bazie mleka kokosowego, banana, soku z pomarańczy z dodatkiem limonki.
Drugim etapem konkursu był tygodniowy wyjazd na europejski półfinał oraz finał do Zagrzebia. Z przyczyn losowych pani Anna nie mogła uczestniczyć w tym wydarzeniu, w związku z czym jej miejsce zajęła pani Alicja Gnatek, która również skradła serca jury swoim koktajlem z mango, mleka kokosowego i soku pomarańczowego.W poniedziałek 14 października br. podopieczni przemyskiej Caritas wraz z dwójką opiekunów udali się w podróż do Warszawy i wylecieli do Chorwacji gdzie prezentowali swój talent gastronomiczny. W czasie pobytu w Zagrzebiu, nie zabrakło oczywiście wyjazdów i zwiedzania urokliwych zakątków miasta.
Nagrodą za zwycięstwo w Polsce i udział w finałach w Zagrzebiu był m.in. dwudniowy wyjazd do Watykanu na audiencję generalną z Papieżem, połączony ze zwiedzaniem Bazyliki św. Piotra, Koloseum, Fontanny di Trevi oraz innych atrakcji Rzymu. Szczególne emocje finalistów wzbudziła audiencja u Papieża Franciszka, mająca miejsce 23 października br., podczas której pani Alicja i pan Sebastian trzymając w ręku flagę Polski mogli uścisnąć dłoń Ojca Świętego i przyjąć Jego błogosławieństwo. W tym niezwykłym wydarzeniu na Placu Świętego Piotra, brali udział także pracownicy przemyskiej Caritas, którzy nie kryli dumy i satysfakcji z osiągnięć podopiecznych. Wszyscy uczestnicy wyjazdu nawiedzili też m.in. grób św. Jana Pawła II powierzając codzienne troski i intencje naszej Caritas.
Dla wszystkich był to niezwykły czas integracji, zadumy i modlitwy oraz jeden z wielu przykładów działań przemyskiej Caritas na rzecz podmiotowego traktowania osób z niepełnosprawnością oraz przeciwdziałania ich stygmatyzacji i marginalizacji.
Wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie wyjazdu dla naszych podopiecznych, ofiarodawcom, opiekunom i organizatorom konkursu wyrażamy naszą wdzięczność. Pani Annie i Panu Sebastianowi gratulujemy uzyskanych osiągnięć i życzymy kolejnych sukcesów.
Ks. dr Paweł Konieczny – Zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze