Reklama

Z Paderborn współpracujemy od lat. Okrągła rocznica okazją do wizyty prezydenta u niemieckich przyjaciół

23/08/2019 16:03

Dokładnie 25 lat temu w mieście partnerskim Paderborn powołane zostało do życia Koło Przyjaciół Paderborn Przemyśl – stowarzyszenie skupiające osoby, dla których współpraca z Przemyślem ma szczególne znaczenie. W ostatnich dniach lipca miała miejsce wizyta przedstawicieli naszego miasta w Paderborn, mająca związek z uroczystościami jubileuszowymi.

W dniach 26 – 29 lipca prezydent Przemyśla Wojciech Bakun oraz kilkuosobowa delegacja przedstawicieli przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Przemyśl-Paderborn wzięła udział w uroczystościach z okazji jubileuszu 25-lecia niemieckiego Koła Przyjaciół Paderborn Przemyśl. Partnerstwo między tymi dwoma miastami funkcjonuje formalnie od 1993 roku, w obydwu istnieją bliźniacze stowarzyszenia, których członkowie działają na rzecz wzajemnej współpracy. Członkowie niemieckiego stowarzyszenia zrealizowali dziesiątki przedsięwzięć, m.in. wspierali działalność przemyskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Pośredniczyli w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy instytucjami, stowarzyszeniami i osobami z Niemiec i Polski.

W ramach święta odbywają się nie tylko liczne nabożeństwa i imprezy kościelne, ale także kiermasze, koncerty i wiele imprez towarzyszących. Goście z Polski mieli okazję uczestniczyć w liturgii związanej z wystawieniem relikwii patrona miasta oraz w procesji odbywającej się po ulicach Paderborn. W trakcie 4 dni pobytu było wiele okazji do wspomnień oraz rozmów o dalszej współpracy. Wizyta ta miała dla obydwu miast szczególne znaczenie. Była to pierwsza wizyta obecnego prezydenta Wojciecha Bakuna oraz pierwsza wizyta nowego zarządu przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Przemyśl Paderborn, które zostało kilka miesięcy temu na nowo reaktywowane. Była to więc świetna okazja do wzajemnego poznania się i rozmów o przyszłości działań na rzecz partnerstwa.


Rewizyta pod koniec sierpnia

W ostatnim dniu przed powrotem do Polski złożono również kwiaty i zapalono symboliczne znicze na grobie śp. Heidi Wernerus Neumann, założycielki niemieckiego towarzystwa, radnej miasta Paderborn w latach 1991-1994. To ona była w roku 1992 roku  jedną z inicjatorek nawiązania współpracy pomiędzy miastami Paderborn w Niemczech i Przemyślem. 20 października 1997 roku Rada Miejska w Przemyślu podjęła uchwałę o nadaniu Heidi Wernerus-Neuman tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla.

Cała wizyta w Paderborn przebiegała jak zwykle w miłej atmosferze. Członkowie niemieckiego stowarzyszenia pod koniec sierpnia odwiedzą Przemyśl. Miejmy nadzieję, że partnerstwo między Przemyślem i Paderborn będzie równie owocnie kontynuowane przez kolejne 25 lat.
Opr. Stanisław Karszyń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    oj - niezalogowany 2019-08-23 18:39:17

    Bawcie sie dobrze włodarze,w końcu WAM się nalezy,a przy okazji może coś dostaniecie?[kosiarki}

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Azot - niezalogowany 2019-08-24 07:05:05

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama