Reklama

Zabawy w wojnę

10/06/2022 09:12

W niedzielę nie bacząc na szybujące ceny paliwa ze znajomymi wybraliśmy się na wycieczkę po fortach Twierdzy Przemyśl. Rozbuchana wiosna sprawiła, że militarna architektura wydawała się mniej groźna. Z przekwitających akacji niczym śnieg sypały się białe płatki. Ptaszki świergoliły i nagle usłyszeliśmy suchy metaliczny trzask. Jeden, a za chwilę drugi. Z krzaków porastających ruiny wyszedł żołnierz w pełnym oporządzeniu, w hełmie, goglach, z automatycznym karabinkiem z lunetą i zupełnie nie męskim głosem poprosił żebyśmy chwilę poczekali, bo tu trwają ćwiczenia.

Kilkanaście minut później z ruin wyszło jeszcze kilku tak samo uzbrojonych. To nie byli terytorialsi. Młodzieńcze twarze jakoś nie pasowały do kamuflażu i broni, która jak się okazało strzela na odległość trzydziestu metrów plastikowymi kulkami. Po prostu starsi chłopcy, może z jakiejś wojskowej klasy bawili się w wojnę. Nic nowego ani zdrożnego. Wszak już w dawnych czasach męska młódź była zaprawiana do wojennego rzemiosła. Książęcy synowie uczyli się fechtunku, a szlachecki potomek, kiedy skończył czternaście lat dostawał dwururkę, z której potem strzelał w Powstaniu Styczniowym. Nieco później sokoli i skauci ćwiczyli kijami chwyty bronią i musztrę, co przydało się we Lwowie i Przemyślu. Tego wymagała nasza burzliwa historia.

Z takimi przemyśleniami wróciłem do domu. Odpaliłem komputer i zabrałem się do oglądania  fotografii nagrodzonych w tegorocznym, prestiżowym konkursie Grand Press. Wśród wielu świetnych zdjęć natrafiłem na nagrodę specjalną Fundacji Grand Press. Otrzymał ją Dmytro „Orest” Kozacki za dwudziestopięcio zdjęciowy reportaż z podziemi ruin Azowstalu w Mariupolu gdzie przez kilkadziesiąt dni bronili się Ukraińcy. Wstrząsający materiał. Żołnierze ochotnicy bez nóg, bez rąk, poranieni albo tylko maksymalnie zmęczeni. Ich zszarzałe twarze pokryte wielodniowym zarostem i oczy, w których był tragizm, zaciętość i rezygnacja. Tak wygląda wojna. Wtedy przypomniały mi się twarze chłopaków spotkanych na forcie i pomyślałem czy oni o tym wiedzą?

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    konrad19012005_466 2022-06-13 22:17:48

    Dokładnie wiemy jak wygląda wojna na Ukrainie, fajnie napisana opinia. Pozdrawiamy 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    konrad19012005_466 2022-06-13 22:23:15

    Dokładnie wiemy jak wygląda wojna na Ukrainie, fajnie napisana opinia. Pozdrawiamy 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama