Właśnie zakończył się przetarg na pielęgnację drzew na starym cmentarzu. Niestety oznacza to, że wyciętych zostanie 5 drzew. Korony kolejnych 7 zostaną przycięte. Miasto zapłaci za tę operację 24 tys. zł.
Zieleń na jarosławskim starym cmentarzu przy ul. Cmentarnej to zagadnienie dość kłopotliwe. W ostatnich latach upadki kilku starych drzew doprowadziły do uszkodzenia nagrobków i niezadowolenia rodzin osób spoczywających na najstarszej w mieście nekropoli.
Miasto Jarosław stale[paywall] monitoruje sytuacje leciwych drzew, a ostatnio okazało się, że konieczna jest istotna ingerencja w drzewostan cmentarza.
Przeprowadzone badania wykazały, że drzewa, a konkretniej 5 sztuk jesionu wyniosłego, trzeba usunąć. Wycięte zostaną one na podstawie pozwolenia konserwatora zabytków z listopada ubiegłego roku.
Zgodnie z postanowieniami przetargowymi do 15 maja znikną te znajduje się w obrębię kwater 15, 19, 31, 35 i 39. Największe z nich ma 3,2 m obwodu. Kolejne 7 drzew, także jesionów, rosnących w kwaterach 16, 7, 20, 27, 34 i 36/37, ma zostać poddanych pielęgnacji polegającej w dużej mierze na usunięciu gałęzi i konarów martwych, chorych, połamanych i ocierających się.
Ponadto cięcia mają poprawić stabilność drzew oraz prześwietlić konary, co w efekcie powinno pozwolić drzewom na lepsze wykorzystanie światła. Na pięciu drzewach, także zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, zostaną założone wiązania dynamiczne. Zadania tego chciało się podjąć 7 firm.
Dwie najtańsze oferty zostały odrzucone z powodów proceduralnych. Ostatecznie usunięciem i pielęgnacją drzew zajmą się specjaliści z firmy Arbforest z siedzibą w Nisku. Ich usługi będą kosztować budżet Jarosławia 24 tys. 845 zł.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.''Ile czasu rosło drzewo nim je ścięła kacia rękaIle czasu rosło drzewo, serce pęka, serce pęka''YOUTUBE.COM - AGATA JALYNSKA - POROZMAWIAJ Z DRZEWEM
''Trzeba uświadomić sobie że istnieje ciężki grzech przeciwko środowisku naturalnemu, obciążający nasze sumienia, rodzący poważną odpowiedzialność przed Bogiem-Stwórcą'' - Jan Paweł II
Drogi RN. Szkoda że nie widziałeś przewróconych bez ingerencji człowieka drzew na Starym Cmentarzu. Żywot drzewa kiedyś się kończy i nie może ono zagrażać człowiekowi na cmentarzu, bo przez zaniedbanie człowieka się wywróci. Chyba że wyznajesz coraz częściej propagowaną zasadę, że drzewo i pies są ważniejsze od człowieka ....
Zaraz w kurierze jarosławskim napiszą, że wycięli zdrowe 300 letnie jesiony. A takich sucharów, chorych gnijących drzew w mieście jest bardzo dużo.
wyciąć zasadzić nowe proste i skuteczne...
Szkoda, że ci którzy tak walczą o stare drzewa nie walczą o zdrowie osób starszych wiekiem i nie robią wszystko, by ich życie było pozbawione problemów. Niestety zdehumanizowano człowieka, a zhumanizowano inne stworzenia. To taka nowa współczesna religia, bo z rozumem to nie ma nic wspólnego.
Jak już ktoś rozmawia z drzewem, to jaka jest to jednostka chorobowa?
Jak min,Szyszko kazał scinać chore drzewa w Puszczy pełnej drzew to LARUM grali w całym kraju...Tym czasem sukcesywnie usuwa sie drzewa z terenów miejskich w całym kraju!
''Ile czasu rosło drzewo nim je ścięła kacia rękaIle czasu rosło drzewo, serce pęka, serce pęka''YOUTUBE.COM - AGATA JALYNSKA - POROZMAWIAJ Z DRZEWEM
DRZEWO JAK CZŁOWIEK - DZIKIEZYCIE.PL
''Trzeba uświadomić sobie że istnieje ciężki grzech przeciwko środowisku naturalnemu, obciążający nasze sumienia, rodzący poważną odpowiedzialność przed Bogiem-Stwórcą'' - Jan Paweł II