Reklama

Zakłady karne wolne od koronawirusa

18/04/2020 10:42

Jak udało nam się ustalić, w zakładach karnych w Przemyślu i Medyce nie ma ani jednego osadzonego, u którego potwierdzono obecność koronawirusa.

Od czwartku, 16 kwietnia, w całym kraju obowiązuje nakaz noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych. Funkcjonariusze w zakładach karnych mają taki obowiązek już od 6 kwietnia. Wprowadzono też całkowity zakaz wyjść więźniów na zewnątrz do pracy.

– Od 12 marca wszystkim wchodzącym[paywall] na teren więzień mierzona jest temperatura, a osoby, które mają gorączkę, nie są wpuszczane – informuje podpułkownik Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowy dyrektora generalnego Służby Więziennej.

Tydzień później we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych wprowadzono zakaz odwiedzin. – Równocześnie, aby zapewnić osadzonym kontakt z bliskimi, zwiększono możliwości kontaktu telefonicznego, korespondencyjnego i za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Osadzeni mają także szerszy dostęp do telewizji, radia i prasy. Wprowadzono dodatkowe zajęcia terapeutyczne, edukacyjne i kulturalno-oświatowe, indywidualnie i w małych grupach. Służba Więzienna do minimum ograniczyła transporty osadzonych i przemieszczanie w ramach oddziałów – podaje E. Krakowska.

Reklama

Chcieliśmy się dowiedzieć, jak wygląda procedura w przypadku nowych więźniów, ponieważ hipotetycznie mogą być nosicielami wirusa. – Obowiązują przyjęte i opracowane wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym procedury postępowania i kryteria kwalifikacji osadzonych, wobec których istnieje zagrożenie zakażenia koronawirusem. Każdy podejrzany przypadek zgłaszany jest do sanepidu – zaznacza rzecznik Służby Więziennej.

Nie otrzymaliśmy danych dotyczących naszego regionu. Dowiedzieliśmy natomiast, że w całej Polsce 60 więźniów poddanych jest profilaktycznej obserwacji medycznej w warunkach izolacji, ponieważ przed umieszczeniem w zakładzie karnym przebywali w krajach, gdzie występuje koronawirus lub mogli mieć kontakt z osobą zarażoną. Jak udało nam się ustalić, w zakładach karnych w Przemyślu i Medyce nie ma ani jednego osadzonego, u którego potwierdzono obecność koronawirusa.

Reklama

W skali kraju jest natomiast jeden więzień, u którego test dał wynik dodatni. Sąd zastosował wobec niego areszt, gdyż nie stosował się do zaleceń kwarantanny. – Przebywa on w specjalnie przygotowanym na czas epidemii izolatorium, w oddzielnym budynku, w całkowitej izolacji, gdzie ma kontakt wyłącznie z personelem medycznym. Jego stan zdrowia jest dobry i na bieżąco monitorowany – podaje E. Krakowska.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jurek - niezalogowany 2020-04-18 22:07:43

    Może zaczną przyjmować tych z grupy ryzyka statystyki będą inne

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości