Reklama

Zanim rozdzielimy Kościół od państwa [SONDA]

20/02/2019 07:54

Barbara Nowacka szefowa Inicjatywy Polskiej chce wyprowadzić religię ze szkół, a katechetów odciąć od finansowania z budżetu państwa. Od kilku lat w sejmowej zamrażarce leży inny projekt obywatelski „Świecka szkoła”. Mniej radykalny. Zakłada finansowanie katechetów przez rodziców i związki wyznaniowe, ale dla wygody rodziców i dzieci zakładający dalszą naukę w szkołach. Pod projektem podpisało się 150 tys. obywateli.

Rządząca ekipa z oczywistych powodów nie podejmuje tematu, a opozycja idzie na przeczekanie, albo – jak Wiosna Roberta Biedronia – próbuje zdobywać punkty procentowe na antyklerykalnych nastrojach. 

Coraz wyższe okopy

Od 1989 roku, kiedy można było ponownie zawiesić krzyże w instytucjach publicznych (o ile ktoś sobie tego życzył) różne partie (zarówno prawicowe jak i lewicowe) instrumentalnie podchodziły do kwestii roli Kościoła katolickiego i innych wyznań w życiu społecznym. Ale nawet rządzące Polską w latach dziewięćdziesiątych SLD nie pozwoliło sobie na otwarty konflikt z hierarchią.

Od 30 lat nie wyszliśmy poza próby dalszej instrumentalizacji i okopywania się w coraz wyższych twierdzach zamiast dyskutować, szukać spotkania.  Nie na szczeblu rządowym, kuluarowym, ale u podstaw. Chociażby w szkołach. Może warto zapytać najbardziej zainteresowanych, czyli rodziców.

Czy chcą mieć nadal religię w szkołach? Czy raczej woleliby wozić dzieci po lekcjach, ewentualnie przed lekcjami do salek katechetycznych? Czy byliby skłonni płacić za te lekcje, skoro w tej chwili mają je za darmo?

Codzienność szkolna pokazuje, że z lekcji religii nadal korzysta zdecydowana większość uczniów. Moje pytania są oczywiście tendencyjno-retoryczne, ponieważ zawsze szukamy rozwiązań najwygodniejszych, tanich, a najlepiej darmowych. O ile w miejskich szkołach opinie rodziców pewnie by się różniły, to na wioskach, gdzie dowóz dzieci do szkoły jest utrudniony, wynik ewentualnej próby wyprowadzenia religii jest przewidywalny. Reakcje społeczne niestety już nie.

Inna rzecz, na jakim poziomie jest katecheza, ale to właśnie powinien być jeden z tematów do dyskusji. Jak finansować katechetów? To kwestia do rozstrzygnięcia bez wychodzenia na barykady. Za pracę trzeba płacić. Co do tego nikt chyba nie ma wątpliwości. Z jakiego funduszu? Jak go skonstruować tak, aby obie strony były zadowolone? Też do ustalenia.

Reklama

Konstytucja i konkordat zapewniają rozdzielność

Dla porządku warto pamiętać: Konstytucja RP zapewnia rozdział Kościoła od państwa. Konkordat ustala formalne relacje między tymi instytucjami. Dokument wynegocjowany na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przez konserwatywny rząd Hanny Suchockiej, a parafowany przez lewicowego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, od dziesięcioleci określa przyjazny rozdział związków wyznaniowych od państwa.

Konkordat uznano wówczas za dyplomatyczny sukces Polski i Watykanu. Do kwestii formalnoprawnych w przypadku naszego kraju włącza się jeszcze, a może przede wszystkim, historia i tradycja. Kto o tym zapomni rozhuśta takie emocje, że się nie pozbieramy.

Grzeszący kapłani to zgorszenie całej wspólnoty nie tylko Episkopatu. Styk polityki z Kościołem to nieszczęście, ale ponowna próba zdejmowania krzyża w Polsce to pewne nieszczęście o trudno przewidywalnych społecznych kosztach. Tu nie chodzi o księży i biskupów, tylko o ludzi wierzących i niewierzących. Ludzi, którzy nie angażują się w bieżącą politykę, ale chcą w spokoju, wzajemnym szacunku, zrozumieniu wychowywać dzieci, pracować.

Nie twierdzę, że Barbara Nowacka czy Robert Biedroń nie mają racji, ale rację mają również ci, którzy nie zgadzają się na wyeliminowanie wartości duchowych z przestrzeni publicznej. Zderzenie racji wymaga spokojnego namysłu, nie doraźnej młócki politycznej opartej na wzajemnej niechęci i urazach. Polski nie stać na kolejną „zadymę” religijną.

***

Sprostowanie

Barbara Nowacka, szefowa Inicjatywy Polska, nie chciała „wyprowadzić religię ze szkół”.
Projekt ustawy przygotowany przez stowarzyszenie Inicjatywa Polska zawiera 3 postulaty:

zaprzestanie finansowania lekcji religii ze środków publicznych, precyzyjne uregulowanie jej obecności w publicznych szkołach oraz wzmocnienie neutralności światopoglądowej systemu edukacji w Polsce; zaprzestanie finansowania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych oraz likwidacja Funduszu Kościelnego; likwidację wspólnych komisji rządowo - kościelnych i ustanowienie jednej komisji złożonej z przedstawicieli rządu, kościołów, związków wyznaniowych oraz organizacji świeckich skupiających agnostyków i ateistów.


Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-02-20 08:32:50

    Nie widzę powodu wyprowadzać KK ze szkół.A tym bardziej wyprowadzać katechetów pozbawiając ich wynagrodzenia.Przez kilka lat działalności Kościoła w szkołach są bardzo widoczne efekty przekazywania wiedzy o wierze.Wśród młodzieży tej starszej jak i tej młodszej mamy już zadeklarowanych ateistów i to w takiej ilości jakiej nigdy nawet za komuny nie było.Owszem dzieci są zafascynowane a te to oczekiwanie na komunię  i inne zdarzenia kościelne gdzie oczekują na górę prezentów.Zobaczmy co się dzieje ze ślubami kościelnymi.Każdy z nas zna co najmniej po kilka osób które załozyły rodziny bez ślubu kościelnego ,mają dzieci i to jest normalne.Najciekawsze jest to,że te nieformalne rodziny są trwałe w przeciwieństwie  do kościelnych z których obecnie Kościół sobie zrobił poważne źródło dochodów z prowadzenia kościelnych rozwodów.Trzeba przyznać,że religia w szkole wprowadza szybko dzieci w dorosłość szczególnie w odróżnianiu prawdy od kłamstwa i oszustwa.To zapewniają duchowni swoim postępowaniem i sposobami przekazywania wiedzy.Uważam,ze konieczne jest pozostawienie religii  w szkole jako bardzo ważny element w przystosowywaniu dzieci do życia i eleminacji zakłamania.  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gosc - niezalogowany 2019-02-20 09:42:30

    TO  NAPISAL CHYBA KSIADZ! TAKIE PIERDOLY ZE GLOWA BOLI !!! PRACUJE W SZKOLE I WIDZE JAK TO WYGLADA

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    basalyk - niezalogowany 2019-02-20 10:54:18

    jak biskupi tacy oswieceni to niech powiedza kiedy Chrystus umarl lub zmartwychwchstal proste pytanie ???

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama