Reklama

Zapraszamy na I Międzynarodowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

Rozmowa z organizatorem I Międzynarodowego Konkursu Szopki Bożonarodzeniowej w Przemyślu Janem Nowakowskim.

Skąd pomysł, by zorganizować w Przemyślu międzynarodowy konkurs szopki bożonarodzeniowej?
– Mam znajomego szopkarza, przemyślanina Adama Łabę. Kilka lat temu spotkaliśmy się na ulicy i poskarżył mi się, że mimo usilnych prób zainicjowania konkursu szopek, odwiedzenia wielu instytucji, nikt nie zdecydował się na organizację takiego przedsięwzięcia. Pomyślałem, że mogę mu pomóc jako członek Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Integracja” w Przemyślu. Niestety, trochę go oszukałem, bo w roku, w którym mu to obiecałem, nie udało się doprowadzić przedsięwzięcia do szczęśliwego finału. Ale w tym roku będzie to możliwe![paywall] Znalazłem sprzymierzeńca w staroście przemyskim Janie Pączku oraz ojcach franciszkanach. Pan Adam niezwykle się ucieszył. Oczywiście wystawi swoją szopkę. Łącznie będzie około pięćdziesięciu wystawców z: Polski, Węgier, Słowacji i Ukrainy. Zgłosili się do nas także szopkarze z Kanady, ale było już za późno. Szopki będą przepiękne i prezentować będą kulturę regionów, z których artyści się wywodzą. Na przykład z wikliny, koronek, gliny, zapałek czy papieru. Myślę, że to będzie spore wydarzenie w naszym mieście.

Szopka to jeden z symboli świąt Bożego Narodzenia.
– Oczywiście, zwłaszcza w Polsce. Przed laty szopki stały wszędzie, bez względu na status społeczny. Były i u hrabiego Potockiego, i u księcia Sapiehy, w dworkach szlacheckich, w każdej kamienicy mieszczańskiej i każdej chłopskiej chacie. Niestety, tradycja tworzenia szopek obecnie zanika. Bo nie ma na to czasu, bo lepiej kupić gotową.

Skąd u pana, muzyka, zainteresowanie tą dziedziną?
– Nie samą muzyką żyje człowiek. Oprócz tego maluję, jestem plastykiem. Jeździłem na wiele plenerów w Polsce i za granicę. Przez 11 lat, będąc prezesem Stowarzyszenia Międzynarodowych Twórców Kultury, organizowałem plenery malarskie na naszym terenie, na których gościło wielu znamienitych artystów plastyków z trzech kontynentów. Byłem także przewodniczącym Stowarzyszenia Ratowania Folkloru Miejskiego, a przecież szopkarstwo to też swego rodzaju folklor. Dawne to dzieje.

Kiedy odbędzie się konkurs?
– Na wstępną prezentację zapraszamy w sobotę, 12 grudnia, na dziedziniec Starostwa Powiatowego w Przemyślu przy placu Dominikańskim 1. Rozpoczęcie o godzinie 10. Po ocenie jurorów szopkarze ze swoimi dziełami w barwnym korowodzie przejdą przez miasto ulicami Kazimierzowską i Franciszkańską. W drodze do kościoła Franciszkanów przed pomnikiem Ojca Świętego Jana Pawła II uczestnicy korowodu złożą hołd i odśpiewają pastorałkę Do szopy hej pasterze. Potem, w dolnej kondygnacji kościoła, dojdzie do ogłoszenia wyników, rozdania nagród laureatom i uczestnikom. Szopki zostaną wystawione na wystawę, która potrwa do 2 lutego 2016 roku. Całej imprezie towarzyszyć będzie prezentacja twórców ozdób choinkowych oraz wyrobów świątecznych, ciast świątecznych i innych wyrobów kulinarnych. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Przemyśla i nie tylko!


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jasiek - niezalogowany 2015-12-08 22:45:13

    Gdzie te szopki bedzie mozna podziwiac??

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    anneke5_104 2015-12-11 09:31:26

    w kościele Franciszkanów

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama