Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków wpisał właśnie na tę listę zabudowania folwarczne przynależne onegdaj do zespołu pałacowo-parkowego Dzieduszyckich.
Choć zespół pałacowo-parkowy w Zarzeczu w rejestrze znajduje się od dawna, a zespół folwarczny stanowił jego integralną część i powstawał równocześnie z tutejszym założeniem rezydencjonalnym, to ten drugi konserwatorską ochroną objęty został dopiero teraz.
Zespół folwarczny położony jest we wschodniej części Zarzecza[paywall], na północ od drogi publicznej i części rezydencjonalnej.
Prace nad jego budową rozpoczęto prawdopodobnie w 1817 roku i zakończono około 1830 roku, a jego zamysł architektoniczny jest zapewne, podobnie zresztą jak i ta bardziej reprezentacyjna część zabudowań, pokłosiem podróży do krajów Europy Zachodniej i Południowej Magdaleny Morskiej na początku XIX wieku.
Na zespół składają się: budynek rządcy, spichlerz, stajnie oraz wozownie. Po II wojnie wszystkie obiekty pełniły różne funkcje, przede wszystkim mieszkalne i magazynowe.
„Zespół folwarczny w Zarzeczu jest unikatowym przykładem zabudowań gospodarskich wykorzystujących w ukształtowaniu bryły i wystroju elewacji wzorce zaczerpnięte z architektury holenderskiej i angielskiej, dostosowane do lokalnych potrzeb i możliwości ekonomicznych fundatorki założenia” – czytamy w uzasadnieniu do wpisania zespołu folwarcznego do rejestru zabytków.
„Zabudowania te stanowią jedyny w skali województwa podkarpackiego zespół zabudowań folwarcznych, nawiązujący do architektury holenderskiej i angielskiej, który poza podstawowymi walorami użytkowymi wyróżnia się nieprzeciętnymi walorami estetycznymi i architektonicznymi (...) ze względu na posiadane wartości historyczne, artystyczne i architektoniczne zasługuje na objęcie go ochroną konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków” – czytamy w innym miejscu tego dokumentu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A zabytkowa wille przy Matejki 3 na Starym Mieście w Przemyślu, pozwolił całkowicie wyburzyć i wybudować w jej miejsce przewymiarowany betonowy blok nazywając to: przebudową, rozbudową i nadbudową, w bezpośrednim sąsiedztwie drewnianego kościółka metodystów, wygląda to nijak, ale w sumie racja może w zamian firma ufundowała mural z chłopcem z rybką, dla dobra miasta i jego mieszkańców... z wielkim logo firmy tez za zgodą pani konserwator... ciekawe czy w innym mieście też to by przeszło...
Ze zdjęcia widać że budynek ma wielką wartość, można spokojnie tam utopić kilka milionów złotych.
Wy wszyscy obrońcy zabytków macie dziwne poglądy. Martwicie się o coś co nie jest WASZE, i macie gdzieś prawo własności do takich obiektów. Kupcie sobie te "cenne" rudery i zainwestujcie miliony ... by wyglądały tak jak dawniej i przestańcie narzekać. I wreszcie zarejestrujcie nową religię wierzących w "upływ czasu" jako Bożka, który nadaje wartość czemuś, co ulegając degradacji i rozpadowi traci co najmniej wartości estetyczne. Podtrzymujcie "trupa", zamiast doceniać wartość jaką jest pomysł, projekt ... takich zabytków.
Selama pertemuan Brasil dan Meksiko di final Olimpiade 2012, Hulk muda menemukan bagian belakang jaring di Wembley one-tab.com , weebly.com , nobartv.fun , nobartv.com dalam bara api sekarat, tetapi Oribe Peralta sudah mengantongi dua gol untuk mendorong El Tri menang 2-1 dan satu-satunya emas sepak bola Olimpiade mereka hingga saat ini.
A zabytkowa wille przy Matejki 3 na Starym Mieście w Przemyślu, pozwolił całkowicie wyburzyć i wybudować w jej miejsce przewymiarowany betonowy blok nazywając to: przebudową, rozbudową i nadbudową, w bezpośrednim sąsiedztwie drewnianego kościółka metodystów, wygląda to nijak, ale w sumie racja może w zamian firma ufundowała mural z chłopcem z rybką, dla dobra miasta i jego mieszkańców... z wielkim logo firmy tez za zgodą pani konserwator... ciekawe czy w innym mieście też to by przeszło...
Ze zdjęcia widać że budynek ma wielką wartość, można spokojnie tam utopić kilka milionów złotych.
Wy wszyscy obrońcy zabytków macie dziwne poglądy. Martwicie się o coś co nie jest WASZE, i macie gdzieś prawo własności do takich obiektów. Kupcie sobie te "cenne" rudery i zainwestujcie miliony ... by wyglądały tak jak dawniej i przestańcie narzekać. I wreszcie zarejestrujcie nową religię wierzących w "upływ czasu" jako Bożka, który nadaje wartość czemuś, co ulegając degradacji i rozpadowi traci co najmniej wartości estetyczne. Podtrzymujcie "trupa", zamiast doceniać wartość jaką jest pomysł, projekt ... takich zabytków.