14 sierpnia br., w przeddzień rocznicy Cudu nad Wisłą, na przemyskim Rynku miał miejsce uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego.
Uroczystości cywilne poprzedziła msza św. w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, odprawiona w intencji żołnierzy. Następnie miał miejsce przemarsz wojska na Rynek, gdzie kontynuowano obchody. W trakcie uroczystego apelu wręczono medale i awanse na wyższe stopnie wojskowe, a także[paywall] odznaczenia prezydenta Przemyśla szczególnie wyróżniającym się żołnierzom 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich oraz 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy.
Podczas licznych przemówień, podziękowań, życzeń dla wojska padło wiele słów będących wyrazem uznania, ale i świadomości, że misja powierzona wojskowym nie należy do łatwych, a zawód żołnierza zarówno w przeszłości, jak i współcześnie wymaga poświęcenia, nieraz i ofiary. Ppłk Marcin Dusza, dowódca 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich zwrócił uwagę na potrzebę szkoleń i ustawicznego podnoszenia kwalifikacji w armii. – Jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i wiarygodnym koalicjantem państw, których wojska są zaangażowane w walkę ze światowym terroryzmem. Specyfika współczesnych zagrożeń i zadań wynikających z przyjętych zobowiązań sojuszniczych wymaga reorganizacji i ciągłego procesu doskonalenia jednostek wojska polskiego – stwierdził.
W tegorocznych obchodach Święta Wojska Polskiego w Przemyślu wzięli udział m.in. posłowie na sejm Andrzej Matusiewicz, Marek Rząsa oraz Wojciech Bakun, prezydent miasta Przemyśla Robert Choma, starosta przemyski Jan Pączek, przewodnicząca Rady Miejskiej Lucyna Podhalicz, metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal, kapelani wojskowi, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, inwalidzi wojenni, żołnierze rezerwy i w stanie spoczynku, rodziny żołnierzy wyklętych.
„Ustanowione 30 lipca 1992 r. Święto Wojska Polskiego nawiązuje do tradycji II Rzeczypospolitej, która dzień ten obchodziła właśnie 15 sierpnia – w rocznicę rozpoczęcia przez oddziały 21 Dywizji Piechoty Górskiej forsowania rzeki Wieprz po Kockiem. W ten sposób zaczęła się kontrofensywa, w wyniku której rozbito wojska rosyjskie. Dziś po raz kolejny wspominamy tamten czas z wielkim szacunkiem i zadumą. (…) Dzień ten jest hołdem dla żołnierzy wszystkich formacji, którzy w godzinę zagrożenia niepodległości stanęli w obronie Ojczyzny. Wysiłek zbrojny rodaków stanowi nieodłączną część tożsamości naszego narodu. Rocznica Bitwy Warszawskiej kieruje naszą uwagę na to, co w życiu państw i narodów jest najważniejsze i najcenniejsze, na te wartości, z którymi powinniśmy się utożsamiać i do których dążymy: umiłowanie wolności, suwerenności, honoru, wierności w służbie Ojczyzny”.
(Fragment przemówienia wygłoszonego przez podpułkownika Marcina Duszę, dowódcę 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy w Przemyślu w dniu 14 sierpnia 2017 r.).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jak w takim razie nazwać Państwo, które nie szanuje swoich żołnierzy, żeby nie powiedzieć dosadniej?
a czesem i ofiaryJak wojsko tez takie bystre to najlepiej wiac z tego krajui ostatni gasi swiatlo
YOUTUBE.COM - NAUKA O GÓWNIE - NIECH DO WOJSKA BIORĄ DZIECI
Tak, okrutnie ciężka to praca i bardzo nieopłacalna :)
Żołnierz to nie zawód to służba .
Jak w takim razie nazwać Państwo, które nie szanuje swoich żołnierzy, żeby nie powiedzieć dosadniej?
a czesem i ofiaryJak wojsko tez takie bystre to najlepiej wiac z tego krajui ostatni gasi swiatlo