Ta sytuacja powtarza się rokrocznie, ale dzięki sporemu odzewowi ze strony zwykłych ludzi jest opanowywana. Chodzi o zbliżające się wakacje i związany z tym niedobór krwi w stacjach krwiodawczych.
Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 65 lat. Oddawanie krwi nie wiąże się z żadnym ryzykiem, jest bezpieczne i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia. Krew pobierana jest przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku, przez profesjonalny personel medyczny. Jak co roku od początku wakacji większość stacji krwiodawstwa w kraju boryka się z niedoborami krwi. – Problemem często są urlopy w tym okresie. Wielu z naszych honorowych krwiodawców do nas nie dociera. A przecież szpitale cały czas pracują normalnie. W okresie letnim zapotrzebowanie na krew się zwiększa. Wszystko z powodu[paywall] większej liczby wypadków drogowych. Wiadomo, że to właśnie ofiary takich zdarzeń szczególnie potrzebują krwi – usłyszeliśmy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.
Na Podkarpaciu pilnie potrzebna jest krew grupy A Rh plus. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie namawia potencjalnych dawców o zgłaszanie się do nich, czyli na ulicę Wierzbową w Rzeszowie lub do lokalnych punktów poboru krwi. W naszym regionie jest to punkt w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu przy ul. Monte Cassino. Jest czynny od g. 7 do g. 14.35 (rejestracja: 7 – 12). Nie są to wszak jedyna możliwości, by oddać krew. Na stronie internetowej centrum, w zakładce „ekipy wyjazdowe”, jest wykaz dni, miejsc i godzin, w których w terenie pracować będzie ekipa pobierania krwi RCKK Rzeszów.
– Podkarpackie szpitale zgłaszają zapotrzebowanie również na krew grupy O Rh minus, która jest uniwersalną w przypadku, gdy pacjent nie ma jeszcze oznaczonej grupy, a istnieje zagrożenie dla jego życia – usłyszeliśmy w rzeszowskim centrum.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze