Po raz czternasty do Kalwarii Pacławskiej pielgrzymowali honorowi krwiodawcy. Podczas uroczystości, która zgromadziła około tysiąca osób, jedno z najwyższych wyróżnień – Order Świętego Maksymiliana Marii Kolbego – otrzymał Zdzisław Wójcik.
Order otrzymują osoby, instytucje i organizacje, które mają wielkie osiągnięcia na polu pomocy drugiemu człowiekowi oraz osoby, które oddały bardzo dużą ilość krwi.
Zdzisław Wójcik angażuje się na rzecz promowania honorowego krwiodawstwa od 35 lat. Z zawodu[paywall] jest strażakiem, obecnie przebywa na emeryturze. Od 2002 r. założył na terenie 10 powiatów województwa podkarpackiego 100 klubów Honorowych Dawców Krwi PCK. W 2001 r. zainicjował akcję „Krew – czekolada”. W jej ramach strażacy krwiodawcy ofiarowują dzieciom – pacjentom szpitala czekolady, które sami wcześniej otrzymali po oddaniu krwi. Jest również prezesem klubu HDK PCK „Płomyk” działającego przy przemyskiej Straży Pożarnej. Nie tylko nosi przy sobie „oświadczenie woli”, ale propaguje tę ideę wśród innych. W ostatnich 10 latach rozdał zainteresowanym trzy tysiące takich oświadczeń. Był lokalnym organizatorem kilku prowadzonych w Przemyślu akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego.
– Jestem szczęśliwy, ponieważ święty Maksymilian jest patronem honorowych krwiodawców. Z tego względu jest to wyróżnienie szczególne. Nie odbieram tego w kategorii sukcesu. Motywacją są dla mnie słowa właśnie świętego Maksymiliana, który powiedział „miarą wartości człowieka są jego czyny” – mówi Zdzisław Wójcik.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Takich ludzi jak Pan Zdzisław powinno się naprawdę promować. Człowiek niezmiernie zaangażowany w każde dzieło jakie stanie na jego drodze.Chętny do wszelkiej pomocy i całkowicie bezinteresowny. Współpraca z takim człowiekiem to czysta przyjemność.
Takich ludzi jak Pan Zdzisław powinno się naprawdę promować. Człowiek niezmiernie zaangażowany w każde dzieło jakie stanie na jego drodze.Chętny do wszelkiej pomocy i całkowicie bezinteresowny. Współpraca z takim człowiekiem to czysta przyjemność.
Gratulacje Zdzichu ;)