Tymi słowami 29 kwietnia pożegnano trzecioklasistów Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Birczy. Uroczystość miała wyjątkowo podniosły charakter, gdyż po raz pierwszy w historii szkoły żegnano klasę wojskową. O randze uroczystości świadczył udział wielu dostojnych gości, z przedstawicielami wojska oraz władz gminnych na czele .

Klasa wojskowa powstała w 2013 roku i było to wynikiem ogromnego zaangażowania nie tylko dyrekcji i nauczycieli, ale przede wszystkim władz gminnych. To determinacja przewodniczącego Rady Gminyw Birczy Wojciecha Bobowskiego oraz odważna decyzja ówczesnego wójta gminy Bircza Józefa Żydownika pozwoliły na rozpoczęcie rekrutacji do klasy pierwszej. Decyzja okazała się trafna i dalekowzroczna, gdyż klasa wojskowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko młodzieży z Birczy, ale także z Przemyśla, Krasiczyna, Wojtkówki i Huwnik. Program nauczania klasy wojskowej rzeczywiście jest bardzo atrakcyjny. Młodzież wyjeżdża na obozy kondycyjno-wojskowe, poznaje zasady strzelectwa, terenoznawstwa, musztry, ceremoniału wojskowego, uczestniczy w zajęciach w jednostce wojskowej.
Uczniowie klas wojskowych uświetniają wiele uroczystości związanych zarówno z historią lokalną, jak i świętami państwowymi, pełniąc honorowe warty czy asystując przy składaniu zniczy i wiązanek. Stali się nieodłącznym elementem birczańskiego krajobrazu – jak stwierdził w swoim przemówieniu podczas zakończenia roku szkolnego trzecioklasistów wójt gminy Grzegorz Gągola.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze