W związku z panującymi zimowymi warunkami atmosferycznymi, w szczególności utrzymującymi się niskimi temperaturami, Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii wystosował apel o zapewnienie humanitarnych warunków bytowych zwierząt. „Zima to dla zwierząt szczególnie trudny czas, zwłaszcza tych przebywających na zewnątrz” – przypomina.
„Dbajmy o zwierzęta – one same nie poproszą o pomoc” – czytamy w apelu Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Przypomina on, że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, każdy właściciel ma prawny obowiązek zapewnienia zwierzęciu ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, odpowiedniego pożywienia oraz stałego dostępu do świeżej wody. Zimą należy szczególnie dbać o to, by nie była ona zamarznięta. Obowiązkiem właścicieli jest też podawanie wysokokalorycznego pożywienia, dostosowanego do zwiększonego zapotrzebowania energetycznego w okresie chłodów, zagwarantowanie ciepłego, suchego i szczelnego schronienia przed wiatrem i wilgocią, a także niedopuszczanie do kontaktu metalowych elementów obroży lub łańcucha z ciałem zwierzęcia.
W apelu służby weterynaryjne podkreślają też konieczność zapewnienia swobodnego ruchu oraz – w miarę możliwości – udostępniania zwierzętom ciepłych pomieszczeń nocą.
– W przypadku silnych mrozów nie pozostawiajmy zwierząt na zewnątrz, szczególnie tych starszych i chorych. Pamiętamy też o wolno żyjących kotach, ptakach oraz zwierzętach bezdomnych, zapewnijmy im schronienie i wodę – apelują.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze