Reklama

"Zima to trudny czas dla zwierząt" - służby weterynaryjne kierują apel do mieszkańców


W związku z panującymi zimowymi warunkami atmosferycznymi, w szczególności utrzymującymi się niskimi temperaturami, Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii wystosował apel o zapewnienie humanitarnych warunków bytowych zwierząt. „Zima to dla zwierząt szczególnie trudny czas, zwłaszcza tych przebywających na zewnątrz” – przypomina.


„Dbajmy o zwierzęta – one same nie poproszą o pomoc” – czytamy w apelu Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Przypomina on, że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, każdy właściciel ma prawny obowiązek zapewnienia zwierzęciu ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, odpowiedniego pożywienia oraz stałego dostępu do świeżej wody. Zimą należy szczególnie dbać o to, by nie była ona zamarznięta. Obowiązkiem właścicieli jest też podawanie wysokokalorycznego pożywienia, dostosowanego do zwiększonego zapotrzebowania energetycznego w okresie chłodów, zagwarantowanie ciepłego, suchego i szczelnego schronienia przed wiatrem i wilgocią, a także niedopuszczanie do kontaktu metalowych elementów obroży lub łańcucha z ciałem zwierzęcia.

W apelu służby weterynaryjne podkreślają też konieczność zapewnienia swobodnego ruchu oraz – w miarę możliwości – udostępniania zwierzętom ciepłych pomieszczeń nocą.

Reklama

– W przypadku silnych mrozów nie pozostawiajmy zwierząt na zewnątrz, szczególnie tych starszych i chorych. Pamiętamy też o wolno żyjących kotach, ptakach oraz zwierzętach bezdomnych, zapewnijmy im schronienie i wodę – apelują.

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/01/2026 09:34
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama