Reklama

Złapali wiatr w żagle. Przemyślanie wyróżnieni

Członkowie, a jednocześnie instruktorzy Przemyskiego Stowarzyszenia „Róża Wiatrów” – Agnieszka Kowaliw i Jacek Podwyszyński – zakwalifikowali się na szkolenie kadr instruktorskich w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej „PolSailing” w Narodowym Centrum Żeglarstwa w Gdańsku. Łatwo nie było, bo na 140 osób miejsc było ledwie 20.

Celem szkolenia jest doskonalenie warsztatu pracy z dziećmi w klasie Optimist. Z całą pewnością doceniona została dotychczasowa działalność dwójki przemyślan na rzecz edukacji żeglarskiej wśród dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie „Róża Wiatrów” w br. realizowało własny projekt „Żeglarstwo bez barier”, którego głównym partnerem była Fundacja PZU oraz Międzynarodowa Federacja Szkół Żeglarskich ISSA. Patronat honorowy nad projektem objęli: Polski Związek Żeglarski, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezydent Przemyśla Robert Choma, starosta przemyski Jan Pączek. Nasza redakcja była jednym z patronów medialnych[paywall].

300 dzieci w projekcie

W ramach projektu ponad 300 dzieci i młodzieży wzięło udział w zajęciach żeglarskich na wodzie, pływając jachtami kabinowymi i łódkami szkoleniowymi typu Optimist. Na najbardziej aktywnych czekały cztery rejsy pełnomorskie na Morzu Bałtyckim. Odwiedzili porty w: Szwecji, Danii, na Litwie i Łotwie, wypływając i powracając do portu w Gdyni, jak to przed laty czynił słynny kpt. Henryk Jaskuła. Podczas trwania projektu dzieci i młodzież zdobywały patenty żeglarskie Polskiego Związku Żeglarskiego i Międzynarodowej Federacji Szkół Żeglarskich.

Reklama


fot.ze zbiorów własnych
W projekcie Przemyskiego Stowarzyszenia „Róża Wiatrów” wzięło udział ponad 300 młodych osób.

– Cały czas staramy się podnosić swoje kwalifikacje, organizujemy Niebieskie Szkoły, szkolenia żeglarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, rejsy pełnomorskie, zarażamy żeglarstwem. Naszym marzeniem jest stworzenie sekcji regatowej w klasie Optimist i Windsurfing dzieci i młodzieży, także niepełnosprawnej, z regularnymi zajęciami żeglarskimi na akwenach w: Ostrowie, Radymnie i Solinie. Jedyną przeszkodą jest brak sprzętu – powiedział J. Podwyszyński. Warto dodać, że cały czas trwa akcja „Spełnijmy marzenia dzieci” na portalu Pomagam.pl, gdzie można wpłacać pieniądze na zakup kolejnej łódki szkoleniowej dla dzieci. Każda kolejna łódka to większa ilość dzieci na zajęciach.

Reklama

„PolSailing”

Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej „PolSailing” to największy w Polsce program Polskiego Związku Żeglarskiego wsparcia i popularyzacji żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży. Projekt realizowany jest w oparciu o pięć podstawowych elementów. Są to: zajęcia sportowe dla najmłodszych, organizacja imprez żeglarskich oraz warsztatów edukacji żeglarskiej, działania edukacyjno-promocyjne w szkołach, szkolenie kadry (koordynatorów, trenerów, instruktorów, animatorów), dystrybucja sprzętu żeglarskiego i materiałów dydaktycznych. To propozycja skierowana do dzieci, które nigdy wcześniej nie żeglowały.  Ma  przybliżyć im walory aktywności żeglarskiej i zachęcić do kontynuacji żeglarskiej przygody w formie zarówno rekreacyjnej, jak i sportowej.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Dymytr Kałycz - niezalogowany 2017-10-23 08:08:27

    Kowaliw?Czysto polskie nazwisko tak jak i moje.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Snowid - niezalogowany 2017-10-26 03:53:03

    W czym tkwi Twój problem?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jacek - niezalogowany 2017-10-31 19:41:59

    https://pomagam.pl/9ipjpzbq 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama