Reklama

„Złote Archanioły” rozdane. Władze powiatu jarosławskiego nagrodziły prawdziwe osobistości [ZDJĘCIA]


Było niemal jak podczas wręczania Oskarów w Hollywood. Zabrakło tylko czerwonego dywanu… I dobrze, bo nie o przepych chodziło, a o nagrodzenie tych, którzy swoją działalnością przyczyniają się do promocji powiatu na arenie ogólnopolskiej i światowej. 17 stycznia br. wręczone zostały pierwsze w historii powiatu statuetki „Złoty Archanioł Powiatu Jarosławskiego”.


Sala widowiskowa Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki była areną wyjątkowej, historycznej, bo pierwszej ceremonii wręczenia statuetek „Złoty Archanioł Powiatu Jarosławskiego”. Wyróżnienia ustanowionego przez zarząd powiatu jarosławskiego, którego pomysłodawcą był starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz.

Dlaczego „archanioły”? Z bardzo prostej i absolutnie zrozumiałej przyczyny. Patronem powiatu jarosławskiego jest święty Michał Archanioł. Ogłoszony nim został dokładnie 29 września 2006 r. Jego atrybuty, czyli ognisty miecz i waga (symbolizująca zwycięstwo i sprawiedliwość) znajdują się w herbie powiatu jarosławskiego.

Reklama

Znakomicie przygotowana impreza zgromadziła wielu gości. Wymienienie wszystkich jest na tyle karkołomnym przedsięwzięciem, że nie będziemy tego robić[paywall].

Laureaci najważniejsi

Absolutnie najważniejszymi postaciami ceremonii byli jednak laureaci „Złotego Archanioła Powiatu Jarosławskiego”. O tym, kto go otrzyma, decydowała specjalnie powołana do tego celu kapituła, której szefowała przewodnicząca Rady Powiatu Jarosławskiego Grażyna Strzelec. Wybór – jak było do przewidzenia – był orzechem twardym do zgryzienia, ale ostatecznie musiał zostać wydany werdykt. Na jego podstawie sześć osób i instytucji otrzymało statuetkę (laureaci w ramce obok). Wszyscy z miasta Jarosławia.

Reklama

Uroczysta gala została poprzedzona dorocznym spotkaniem opłatkowym samorządowców powiatu jarosławskiego. Te dwa wydarzenia zostały uświetnione przez znakomite występy muzyczne. Najpierw koncertem kolęd w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Rzeszowie pod batutą kapelmistrza kpt. Marcina Bąby, której towarzyszyła zwyciężczyni programu „Szansa na sukces” i już niebawem podkarpacka, wokalna reprezentantka podczas festiwalu piosenki w Opolu, czyli Małgorzata Boć. Na finał gali wszyscy mieli przyjemność wysłuchać koncertu zespołu „Giardino di Delizie”, który przybył do Jarosławia na zaproszenie starosty jarosławskiego z Włoch.

 

Laureaci „Złotego Archanioła Powiatu Jarosławskiego”:

  • Piekarnia J.J. Wilusz s.c. zasłużona dla lokalnej tradycji kulinarnej i gospodarczego krajobrazu. Zlokalizowana w sercu Jarosławia piekarnia od lat stoi na straży solidnego rzemiosła piekarskiego, łącząc w swojej działalności wieloletnią tradycję z troską o jakość oraz smak, który cieszy mieszkańców i gości naszego regionu.
  • Marek Blajerski artysta rzeźbiarz, którego twórczość od lat wpisuje się w bogate tradycje rzemiosła artystycznego i kultury materialnej ziemi jarosławskiej. W jego dorobku, w którym niemały udział miała również żona Ewa, znajdują się prace wykonane z drewna, kamienia i marmuru, m.in. Michał Archanioł zdobiący jarosławski Rynek czy ołtarz w jarosławskim kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
  • Konrad Sawińskihistoryk, dziennikarz, niegdyś rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, obecnie dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Pod jego kierunkiem placówka ta to nie tylko miejsce ekspozycji, lecz również arena dialogu z historią, sztuką i społecznością, w której organizowane są wystawy, lekcje muzealne, badania naukowe, a także wydarzenia lokalne, ułatwiające kontakt najnowszych pokoleń z kulturowym dziedzictwem regionu.
  • Dariusz Jasiewiczceniony artysta rzeźbiarz, znany w środowisku jarosławskim nie tylko ze swojej działalności twórczej, lecz także jako osoba zaangażowana społecznie i kochająca swoje miasto. Na szczególną uwagę zasługują pomniki i tablice upamiętniające wielkich Polaków oraz ważne, przełomowe wydarzenia z historii Polski, m.in. monumentalny, 32-metrowy Pomnik Pamięci Narodowej. Jest autorem statuetek „Złotego Archanioła Powiatu Jarosławskiego”.
  • Fabryka Ciast i Cukrów Dr. Stanisława Gurgulazakład, który od niemal 140 lat jest obecny w historii gastronomicznej Jarosławia. Kultowe biszkopty, przypominające najpiękniejsze smaki dzieciństwa, dostępne są na sklepowych półkach wielu polskich sklepów również za oceanem.
  • Mariusz Mituś laureat specjalnego wyróżnienia przyznanego przez starostę jarosławskiego K. Dziukiewicza. Jest przewodniczącym jarosławskiego Koła Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu. Postać, która poprzez swoje zaangażowanie w codzienną działalność organizacji, staje się niezłomnym orędownikiem praw, aktywizacji i godnego traktowania osób z niepełnosprawnościami. Jego determinacja oraz troska o tworzenie warunków sprzyjających inkluzji i równouprawnieniu sprawiają, że działalność PSONI Koło w Jarosławiu jest rozpoznawana i doceniana nie tylko na arenie lokalnej, ale i poza granicami naszego powiatu.
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 21/01/2026 19:18
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama