Małgorzata Michna nie jest już skarbnikiem w Urzędzie Miasta i Gminy Kańczuga. Na stanowisku zastąpiła ją znana z przeworskiego magistratu Anna Dąbek. Ta wymiana wzbudziła sporo emocji wśród mieszkańców.
Decyzję o odwołaniu dotychczasowej skarbnik i o powołaniu nowej podjęto na V sesji rady miasta, 21 lutego. Małgorzatę Michnę, sprawującą pieczę nad finansami gminy Kańczuga od 2008 roku, zastąpiła Anna Dąbek – przez 14 lat pracująca jako skarbnik w Urzędzie Miasta w Przeworsku. Wśród części mieszkańców ta roszada wywołała niepokój[paywall]. Przede wszystkim podczas sesji rady nie przedstawiono uzasadnienia zwolnienia Michny. Wśród komentatorów pojawiły się sugestie, że jej zwolnienie ma związek z wynikami kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej. Niektórym mieszkańcom, zgrupowanym wokół profilu na jednym z portali społecznościowych, poświęconego informacjom z Kańczugi, nie podobało się też, że nie dokonano prezentacji sylwetki nowej skarbnik, choć uzasadnienie wyboru praktykowane jest w podobnych przypadkach w innych gminach regionu.
– Pani Małgorzata Michna sama złożyła rezygnację – informuje burmistrz Andrzej Żygadło. Wyjaśnia, że ta decyzja nieco go zaskoczyła, bo gdy obejmował urząd, pani skarbnik wyrażała chęć współpracy i pozostania na stanowisku. Na początku lutego bieżącego roku zdanie jednak zmieniła. – Według mojej wiedzy ta decyzja nie była podyktowana żadnym protokołem pokontrolnym Regionalnej Izby Obrachunkowej, bo tam nie było na tyle poważnych uchybień, żeby miałoby się rozpocząć względem skarbnik jakieś postępowanie związane z naruszeniem dyscypliny finansów publicznych – uzupełnia A. Żygadło. Rezygnacja został przyjęta. – Uszanowałem jej decyzję, ale podkreślę, że nie byłem z niej zadowolony – mówi burmistrz. Konsekwencją takiego obrotu sprawy było rozpoczęcie poszukiwań nowego skarbnika. – Rozpoznanie było szerokie. Poszukiwań nie zawężaliśmy tylko do powiatu przeworskiego czy do obszaru dawnego województwa przemyskiego, bo odpowiedniej osoby szukaliśmy także na ziemi rzeszowskiej – relacjonuje A. Żygadło. Jak informuje burmistrz, przeprowadził kilka rozmów, także wśród obecnych pracowników urzędu w Kańczudze. Najbardziej konkretną okazała się kandydatura Anny Dąbek. – Pani Dąbek ma duże doświadczenie zawodowe, wiele lat przepracowała w Urzędzie Miasta w Przeworsku, posiada też niezbędne na stanowisku wykształcenie i kompetencje, potwierdzone dyplomami renomowanych uczelni – uzasadnia swój wybór A. Żygadło. – Liczę, że nowa skarbnik spojrzy na budżet miasta z innej, nowej perspektywy – podsumowuje.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Wietrzenie jest zdrowe i korzystne dla społecznych organizmów.
Szanowni państwo, na zdjęciu widoczny jest Gminny Ośrodek Kultury, nie Urząd Gminy. Bardzo prosiłbym o staranność i rzetelność.
Wietrzenie jest zdrowe i korzystne dla społecznych organizmów.
Szanowni państwo, na zdjęciu widoczny jest Gminny Ośrodek Kultury, nie Urząd Gminy. Bardzo prosiłbym o staranność i rzetelność.