Ponad 10 mln zł kosztować będzie budowa sieci kanalizacyjnej w trzech miejscowościach gminy Fredropol. Dla mieszkańców: Kniażyc, Darowic i Koniuszek to znakomita wiadomość, bo od lat narzekali na brak czegoś, co w XXI wieku powinno być standardem.
Kilka dni temu wójt gminy Fredropol Mariusz Śnieżek podpisał umowę na wykonanie dwóch etapów budowy sieci kanalizacji sanitarnej w Kniażycach. Łączny koszt tej inwestycji to 5 mln 196 tys. 691 zł, a wykonawcą prac będzie Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe „Kilbud”. Dwa dni po tym fakcie włodarz gminy poinformował o parafowaniu kolejnego dokumentu, tym razem na budowę sieci kanalizacyjnej w miejscowościach Darowice i Koniuszki. Wartość tego przedsięwzięcia to z kolei 5 mln 166 tys. zł, a wykonawcą będzie firma Usługi Budowlane „Welko”. Po zakończeniu robót i wykonaniu jednocześnie kanalizacji w: Kniażycach, Darowicach i Koniuszkach gmina Fredropol będzie w prawie 80 procentach skanalizowana[paywall].
– To prawda, że te trzy miejscowości były pod tym względem zaniedbane. Ale to także tereny, które w ostatnim czasie najbardziej się rozwinęły, jeśli chodzi o zabudowę. Tam ludzie najczęściej kupowali działki, budowali domy, a, niestety, do tej pory nie były one uzbrojone chociażby w kanalizację. Coś, co obecnie powinno być standardem. Udało się wreszcie pozyskać dofinansowanie, a kwota całości przedsięwzięcia w tych trzech miejscowościach jest potężna. Ale to nie był koniec pracy, bo kiedy pozyskaliśmy pieniądze z zewnątrz, musieliśmy zaktualizować dokumentację. Ta, wykonana osiem czy dziesięć lat temu, była nieadekwatna do stanu obecnego. Zwłaszcza jeśli chodzi o wspomnianą zabudowę
Reklama
– wyjaśnił wójt gminy Fredropol M. Śnieżek.
– Powiem, że zainteresowanie firm w przetargu na wykonawstwo było bardzo duże. Bez problemów więc mogliśmy wybrać wykonawcę. Rozpoczęcie prac planujemy już we wrześniu. Kanalizacja we wszystkich trzech miejscowościach powstanie w ciągu około jednego roku. A że w tamtym rejonie mamy nowoczesną oczyszczalnię ścieków, więc nie będzie problemów z podłączeniem kolejnych miejscowości
– dodał.
W planach wójt gminy Fredropol ma już przygotowanie wniosków o dofinansowanie na budowę kolejnych sieci kanalizacyjnych w miejscowościach, które wciąż na nią czekają. Nie jest ich dużo...
– Marzę, aby do końca kadencji cała gmina Fredropol została skanalizowana. I zrobię wszystko, aby się tak stało
– podsumował M. Śnieżek.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze