Reklama

Zobacz, w których gminach ubędzie najwięcej mieszkańców

08/09/2017 19:00

Gminom naszego regionu ubędzie kilkanaście tysięcy mieszkańców – tak wynika z „Prognozy ludności gmin na lata 2017 – 2030” opracowanej przez Główny Urząd Statystyczny. Problem spadku ludności dotyczy zdecydowanej większości samorządów. Jest jednak kilka wyjątków – są to głównie gminy z okolic Przemyśla oraz po jednej z powiatu jarosławskiego i przeworskiego.

11,40 proc. w Jarosławiu, 10,70 proc. w Przemyślu, 8,41 proc. w Lubaczowie i 8,10 proc. w Przeworsku. O tyle ma zmniejszyć się liczba ludności w tych miastach. Problem spadku ludności dotyczy zdecydowanej większości gmin.

Według danych GUS, Jarosław liczy obecnie 38,2 tys. mieszkańców. W 2025 r. ma ich być 35,4 tys., a w 2030 r. – 33,6 tys.

Z kolei przemyślan jest obecnie 62,2 tys. W 2025 r. ma ich być [paywall]57,8 tys., a pięć lat później – 55,1 tys.

Lubaczów liczy 12,1 tys. mieszkańców. W 2025 r. ma ich być 11,5 tys., a w 2030 r. – 11,1 tys. Według statystyki w Przeworsku mieszka teraz 15,4 tys. osób. Za osiem lat ich liczba ma spaść do 14,7 tys., a za kolejne pięć – do 14,2 tys.

Reklama

 

Zameldowani a zamieszkujący

Pamiętajmy, że GUS podaje liczbę osób zameldowanych. Tych mieszkających w naszych miastach jest dużo mniej. Pokazał to nasz raport, który opublikowaliśmy w Życiu Podkarpackim w 2015 r. Podaliśmy wtedy liczbę osób według „deklaracji śmieciowych”. W nich bowiem mieszkańcy podają, ile osób faktycznie przebywa w mieście. Wówczas w Przemyślu zameldowanych było 64 955 osób. Tymczasem zadeklarowanych było zaledwie 50 383 osoby. W Jarosławiu natomiast zameldowanych było 39 365 osób, a mieszkańców – 29 032.

Reklama

Łatwo zauważyć, że w przeciągu dwóch lat w obu miastach wyraźnie spadła liczba mieszkańców zameldowanych. Można więc podejrzewać, że spadła także liczba osób realnie zamieszkujących Jarosław i Przemyśl.

 

Rośnie Rzeszów i kilka gmin

– Z dziesięciu największych miast Podkarpacia, według prognozy jedynie Rzeszów zanotuje

wzrost liczby ludności. Ubytki w niektórych będą natomiast dość znaczne – informuje Marek Tomczyk z Podkarpackiego Ośrodka Badań Regionalnych.

Wzrostem będzie mogło się cieszyć kilka gmin, głównie spod Przemyśla: Medyka z 6,5 tys. do 6,8 tys.; Orły z 8,8 tys. do 9 tys., gmina wiejska Przemyśl z 10,5 tys. do 10,9 tys. oraz Żurawica z 12,8 do 13 tys.

Reklama

Poza tym mieszkańców przybędzie jedynie w gminach Tryńcza (z 8,4 do 8,6 tys.) i Wiązownica (z 11,7 do 11,9 tys.). Nie zmieni się liczba osób zamieszkujących gminę Sieniawa (7 tys.).

 

W innych województwach gorzej

Pocieszeniem dla Podkarpacia może być fakt, że w porównaniu z innymi województwami stosunkowo nieduży odsetek gmin zanotuje ubytek ludności powyżej 5 i 10 procent.

Spośród 39 miast w Polsce, które liczą powyżej 100 tysięcy ludności, zaledwie 6

zanotuje wzrost liczby mieszkańców: Rzeszów, Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław i

Reklama

Zielona Góra. Największy procentowo wzrost ludności wśród nich zanotuje stolica naszego województwa. W Rzeszowie ma przybyć 7,2 proc. mieszkańców.

Przy tworzeniu prognozy wzięto pod uwagę następujące czynniki: dzietność, w tym liczbę urodzeń żywych, umieralność oraz migracje ludności. Nie uwzględniono ewentualnych

zmian administracyjnych w powierzchniach geograficznych poszczególnych jednostek.

 

 

 

 

Liczba mieszkańców

                        2017                2025                2030

Lubaczów             12 118             11 553             11 099

Reklama

Jarosław            37 936             35 419             33 610

Przeworsk            15 460             14 776             14 208

Przemyśl            61 697             57 784             55 091                        

 

 

Powiat jarosławski

 

Radymno (miasto)            5 330            5 081            4 886

Radymno (wiejska)            11 439            11 300            11 212

Chłopice            5 581            5 478            5 405

Jarosław (wiejska)            13 191            13 365            13 432

Reklama

Laszki 6 983            6 938            6 920

Pawłosiów            8 428            8 571            8 647

Pruchnik            9 797            9 757            9 728

Rokietnica            4 357            4 244            4 159

Roźwienica            6 220            6 192            6 146

Wiązownica            11 696            11 812            11 853

 

Powiat lubaczowski

Cieszanów            7 344            7 028            6 821

Horyniec-Zdrój            4 799            4 553            4 390

Lubaczów (wiejska)            9 161            9 027            8 935

Reklama

Narol   8 166            7 854            7 638

Oleszyce            6 391            6 111            5 930

Stary Dzików            4 246            3 981            3 818

Wielkie Oczy            3 856            3 814            3 797

 

Powiat przemyski

Bircza  6 648            6 509            6 421

Dubiecko            9 254            8 869            8 632

Fredropol            5 566            5 567            5 576

Krasiczyn            5 155            5 364            5 501

Krzywcza            4 888   723      4 598

Reklama

Medyka            6 567            6 731            6 800  

Orły     8 873            8 978            9 039  

Przemyśl (wiejska)            10 571            10 826            10 914

Stubno 3 920            3 818            3 754

Żurawica            12 879            12 960            12 992

 

Powiat przeworski

Adamówka            4 073            3 916            3 823

Gać      4 602            4 529            4 470

Jawornik Polski            4 456            4 235            4 090

Kańczuga            12 394            12 119            11 906

Reklama

Przeworsk (wiejska)            14 856            14 853            14 802

Sieniawa            7 052            7 069            7 054

Tryńcza            8 445            8 537            8 570

Zarzecze            7 223            7 121            7 047

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    soad - niezalogowany 2017-09-08 19:10:49

    Super zdjęcie !!! Jeszcze z przed dewastacji i profanacji Rynku oraz eksterminacji zieleni !!!DRZEWA LIŚCIASTE BY LEPIEJ ŻYĆ W MIEŚCIE - ULICAEKOLOGICZNA.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    soad - niezalogowany 2017-09-08 19:17:05

    "Gdy naokoło nie ma nicBo nic już tutaj nie zostałoNa zdjęciu w książkach zobacz toJak życie kiedyś wyglądałoTutaj, tutajTo właśnie był twój domTo mrówka a to słońPowietrze, woda, lasNa zdjęciu masz''YOUTUBE.COM - MOSKWA  - JA WIEM TY WIESZ

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    lata 70-te - niezalogowany 2017-09-08 22:24:28

    A ileż to miejsc pracy stworzył od 15 lat Choma ? To  on od wielu lat nieustannie obiecywał wielkie inwestycje , miejsca pracy głównie dla młodych i inne złote gruszki na wierzbie . Teraz będzie zespół basenów za 49 milionów (już 300 tysięcy  z naszych podatków wydano na projekt i dokumentację), Zobaczymy te baseny , będzie podobnie jak z innymi obiecankami , jak z tym stokiem narciarskim do którego corocznie miasto czyli my mieszkańcy dopłacamy duże kwoty , obecnie  ponad 1.500 . 000 na zabezpieczenie  rozpadającego się stoku. Obym się mylił.  Pytam dalej , ile inwestorów  zainwestował w tej strefie inwestycyjnej która nas podatników kosztowała ok. 23 miliony . O ile wiadomo rwa budowa 1 (jednej) hali produkcyjnej i to przez znanego w naszej mieścinie szefa Firmy REM II. Głośna była gospodarska wizyta pana prezydenta  na tej wielkiej budowie , no cóż można i tak od lat improwizować  . Jeśli  w takim tempie będzie  przybywać  w Przemyślu inwestorów to zastanie nas 22wiek. No cóż takie czasy i miejsce  w którym  nam przyszło nam żyć bo nie wszyscy jesteśmy młodzi by" wywiać"  do Niemiec , Holandii .   Anglii , Szkocji , Irlandii czy nawet do pięknie  rozwijającego się Rzeszowa. I samo  nieustanne świętowanie , głupawe czczenie  krasnala Szwejka , budowanie tandetnych pomniczków konika , huzara ,  ułana , pieska na zabytkowym rynku nic nie zmieni po prostu miasteczko niby królewskie nie będzie się rozwijać poprzez same szmateksy , pizzerie , apteki , banki , sklepy z  komputerami tu muszą być prawdziwe a nie udawane czy improwizowane działania inwestycyjne by zatrzymać resztę młodych którzy niebawem uciekną i słusznie z naszego zadupia. I naprawdę , piszę to od lat nie pomoże zaklinanie rzeczywistości , udawanie że się coś zrobi - a nic e robi , improwizacja prędzej czy później odbije sie przysłowiową czkawką i już to następuje , jest czkawka i to potężna w postaci umieszczenia Przemyśla w 15 najbardziej zdegradowanych  miast w Polsce (w liczbie 20.000 - 100.000 mieszkańców). I kto tu mieszka , je przemyski chleb to obserwuje i widzi powolne dogorywanie. Wystarczy spacer wieczorny w godzinach 21-22 , miasto 30- 40 lat wstecz tętniące życiem , we wszystkich knajpach i restauracjach sobotnie imprezy ,balangi , zabawy , muzyka teraz puste , szare , smutne nijakie. Dworzec PKP gdzie jeszcze  w latach  70-tych ub.w.  w godzinach wieczorno- nocnych chodziliśmy na golonkę i jasne piwo całkowicie wymarły , wszystkie kasy zamknięte , nawet pustki w poczekalni , fajna kiedś i piękna  restauracja zamknięta na tzw. trzy spusty. Ale dosyć sentymentów i wspomnień , bo posądzą mnie o komunę , ale kto pamięta te czasy niech westchnie i jeszcze raz sobie przypomni jak było w szalonych tamtych reżymowych czasach , "gdzie się podziały tamte prywatki,  gdzie te dziewczyny , gdzie tamten świat , tamtych szalonych wspaniałych lat. I dodam do słów Wojtka Gąsowskiego może biedniejszych ale fajnych i wesołych. Myślę że wielu jeszcze pamięta , tych pozdrawiam. Italii czy naqet do rozwijającego się Rzeszowa.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama