Gminom naszego regionu ubędzie kilkanaście tysięcy mieszkańców – tak wynika z „Prognozy ludności gmin na lata 2017 – 2030” opracowanej przez Główny Urząd Statystyczny. Problem spadku ludności dotyczy zdecydowanej większości samorządów. Jest jednak kilka wyjątków – są to głównie gminy z okolic Przemyśla oraz po jednej z powiatu jarosławskiego i przeworskiego.
11,40 proc. w Jarosławiu, 10,70 proc. w Przemyślu, 8,41 proc. w Lubaczowie i 8,10 proc. w Przeworsku. O tyle ma zmniejszyć się liczba ludności w tych miastach. Problem spadku ludności dotyczy zdecydowanej większości gmin.
Według danych GUS, Jarosław liczy obecnie 38,2 tys. mieszkańców. W 2025 r. ma ich być 35,4 tys., a w 2030 r. – 33,6 tys.
Z kolei przemyślan jest obecnie 62,2 tys. W 2025 r. ma ich być [paywall]57,8 tys., a pięć lat później – 55,1 tys.
Lubaczów liczy 12,1 tys. mieszkańców. W 2025 r. ma ich być 11,5 tys., a w 2030 r. – 11,1 tys. Według statystyki w Przeworsku mieszka teraz 15,4 tys. osób. Za osiem lat ich liczba ma spaść do 14,7 tys., a za kolejne pięć – do 14,2 tys.
Pamiętajmy, że GUS podaje liczbę osób zameldowanych. Tych mieszkających w naszych miastach jest dużo mniej. Pokazał to nasz raport, który opublikowaliśmy w Życiu Podkarpackim w 2015 r. Podaliśmy wtedy liczbę osób według „deklaracji śmieciowych”. W nich bowiem mieszkańcy podają, ile osób faktycznie przebywa w mieście. Wówczas w Przemyślu zameldowanych było 64 955 osób. Tymczasem zadeklarowanych było zaledwie 50 383 osoby. W Jarosławiu natomiast zameldowanych było 39 365 osób, a mieszkańców – 29 032.
Łatwo zauważyć, że w przeciągu dwóch lat w obu miastach wyraźnie spadła liczba mieszkańców zameldowanych. Można więc podejrzewać, że spadła także liczba osób realnie zamieszkujących Jarosław i Przemyśl.
– Z dziesięciu największych miast Podkarpacia, według prognozy jedynie Rzeszów zanotuje
wzrost liczby ludności. Ubytki w niektórych będą natomiast dość znaczne – informuje Marek Tomczyk z Podkarpackiego Ośrodka Badań Regionalnych.
Wzrostem będzie mogło się cieszyć kilka gmin, głównie spod Przemyśla: Medyka z 6,5 tys. do 6,8 tys.; Orły z 8,8 tys. do 9 tys., gmina wiejska Przemyśl z 10,5 tys. do 10,9 tys. oraz Żurawica z 12,8 do 13 tys.
Poza tym mieszkańców przybędzie jedynie w gminach Tryńcza (z 8,4 do 8,6 tys.) i Wiązownica (z 11,7 do 11,9 tys.). Nie zmieni się liczba osób zamieszkujących gminę Sieniawa (7 tys.).
Pocieszeniem dla Podkarpacia może być fakt, że w porównaniu z innymi województwami stosunkowo nieduży odsetek gmin zanotuje ubytek ludności powyżej 5 i 10 procent.
Spośród 39 miast w Polsce, które liczą powyżej 100 tysięcy ludności, zaledwie 6
zanotuje wzrost liczby mieszkańców: Rzeszów, Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław i
Zielona Góra. Największy procentowo wzrost ludności wśród nich zanotuje stolica naszego województwa. W Rzeszowie ma przybyć 7,2 proc. mieszkańców.
Przy tworzeniu prognozy wzięto pod uwagę następujące czynniki: dzietność, w tym liczbę urodzeń żywych, umieralność oraz migracje ludności. Nie uwzględniono ewentualnych
zmian administracyjnych w powierzchniach geograficznych poszczególnych jednostek.
Liczba mieszkańców
2017 2025 2030
Lubaczów 12 118 11 553 11 099
Jarosław 37 936 35 419 33 610
Przeworsk 15 460 14 776 14 208
Przemyśl 61 697 57 784 55 091
Powiat jarosławski
Radymno (miasto) 5 330 5 081 4 886
Radymno (wiejska) 11 439 11 300 11 212
Chłopice 5 581 5 478 5 405
Jarosław (wiejska) 13 191 13 365 13 432
Laszki 6 983 6 938 6 920
Pawłosiów 8 428 8 571 8 647
Pruchnik 9 797 9 757 9 728
Rokietnica 4 357 4 244 4 159
Roźwienica 6 220 6 192 6 146
Wiązownica 11 696 11 812 11 853
Powiat lubaczowski
Cieszanów 7 344 7 028 6 821
Horyniec-Zdrój 4 799 4 553 4 390
Lubaczów (wiejska) 9 161 9 027 8 935
Narol 8 166 7 854 7 638
Oleszyce 6 391 6 111 5 930
Stary Dzików 4 246 3 981 3 818
Wielkie Oczy 3 856 3 814 3 797
Powiat przemyski
Bircza 6 648 6 509 6 421
Dubiecko 9 254 8 869 8 632
Fredropol 5 566 5 567 5 576
Krasiczyn 5 155 5 364 5 501
Krzywcza 4 888 723 4 598
Medyka 6 567 6 731 6 800
Orły 8 873 8 978 9 039
Przemyśl (wiejska) 10 571 10 826 10 914
Stubno 3 920 3 818 3 754
Żurawica 12 879 12 960 12 992
Powiat przeworski
Adamówka 4 073 3 916 3 823
Gać 4 602 4 529 4 470
Jawornik Polski 4 456 4 235 4 090
Kańczuga 12 394 12 119 11 906
Przeworsk (wiejska) 14 856 14 853 14 802
Sieniawa 7 052 7 069 7 054
Tryńcza 8 445 8 537 8 570
Zarzecze 7 223 7 121 7 047
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Super zdjęcie !!! Jeszcze z przed dewastacji i profanacji Rynku oraz eksterminacji zieleni !!!DRZEWA LIŚCIASTE BY LEPIEJ ŻYĆ W MIEŚCIE - ULICAEKOLOGICZNA.PL
"Gdy naokoło nie ma nicBo nic już tutaj nie zostałoNa zdjęciu w książkach zobacz toJak życie kiedyś wyglądałoTutaj, tutajTo właśnie był twój domTo mrówka a to słońPowietrze, woda, lasNa zdjęciu masz''YOUTUBE.COM - MOSKWA - JA WIEM TY WIESZ
A ileż to miejsc pracy stworzył od 15 lat Choma ? To on od wielu lat nieustannie obiecywał wielkie inwestycje , miejsca pracy głównie dla młodych i inne złote gruszki na wierzbie . Teraz będzie zespół basenów za 49 milionów (już 300 tysięcy z naszych podatków wydano na projekt i dokumentację), Zobaczymy te baseny , będzie podobnie jak z innymi obiecankami , jak z tym stokiem narciarskim do którego corocznie miasto czyli my mieszkańcy dopłacamy duże kwoty , obecnie ponad 1.500 . 000 na zabezpieczenie rozpadającego się stoku. Obym się mylił. Pytam dalej , ile inwestorów zainwestował w tej strefie inwestycyjnej która nas podatników kosztowała ok. 23 miliony . O ile wiadomo rwa budowa 1 (jednej) hali produkcyjnej i to przez znanego w naszej mieścinie szefa Firmy REM II. Głośna była gospodarska wizyta pana prezydenta na tej wielkiej budowie , no cóż można i tak od lat improwizować . Jeśli w takim tempie będzie przybywać w Przemyślu inwestorów to zastanie nas 22wiek. No cóż takie czasy i miejsce w którym nam przyszło nam żyć bo nie wszyscy jesteśmy młodzi by" wywiać" do Niemiec , Holandii . Anglii , Szkocji , Irlandii czy nawet do pięknie rozwijającego się Rzeszowa. I samo nieustanne świętowanie , głupawe czczenie krasnala Szwejka , budowanie tandetnych pomniczków konika , huzara , ułana , pieska na zabytkowym rynku nic nie zmieni po prostu miasteczko niby królewskie nie będzie się rozwijać poprzez same szmateksy , pizzerie , apteki , banki , sklepy z komputerami tu muszą być prawdziwe a nie udawane czy improwizowane działania inwestycyjne by zatrzymać resztę młodych którzy niebawem uciekną i słusznie z naszego zadupia. I naprawdę , piszę to od lat nie pomoże zaklinanie rzeczywistości , udawanie że się coś zrobi - a nic e robi , improwizacja prędzej czy później odbije sie przysłowiową czkawką i już to następuje , jest czkawka i to potężna w postaci umieszczenia Przemyśla w 15 najbardziej zdegradowanych miast w Polsce (w liczbie 20.000 - 100.000 mieszkańców). I kto tu mieszka , je przemyski chleb to obserwuje i widzi powolne dogorywanie. Wystarczy spacer wieczorny w godzinach 21-22 , miasto 30- 40 lat wstecz tętniące życiem , we wszystkich knajpach i restauracjach sobotnie imprezy ,balangi , zabawy , muzyka teraz puste , szare , smutne nijakie. Dworzec PKP gdzie jeszcze w latach 70-tych ub.w. w godzinach wieczorno- nocnych chodziliśmy na golonkę i jasne piwo całkowicie wymarły , wszystkie kasy zamknięte , nawet pustki w poczekalni , fajna kiedś i piękna restauracja zamknięta na tzw. trzy spusty. Ale dosyć sentymentów i wspomnień , bo posądzą mnie o komunę , ale kto pamięta te czasy niech westchnie i jeszcze raz sobie przypomni jak było w szalonych tamtych reżymowych czasach , "gdzie się podziały tamte prywatki, gdzie te dziewczyny , gdzie tamten świat , tamtych szalonych wspaniałych lat. I dodam do słów Wojtka Gąsowskiego może biedniejszych ale fajnych i wesołych. Myślę że wielu jeszcze pamięta , tych pozdrawiam. Italii czy naqet do rozwijającego się Rzeszowa.
lata 70-te ......piekne wesole i dobre czasy,zycie tetnilo PRZEMYSL ZYL ULICA FRANCISZKANSKA TETNILA ZYCIEM moc zakladow i grube portfele zal wielki zal pozostala historia
"Podziękujcie" obecnym władzom... Hmmm...., no przecież wszyscy chcieliście zmian! Czyż nie tak? A teraz płaczecie....
Zjebaliscie miasto i taka prawda , co zrobiliście z rynkiem to patola i niec wiecej, w lep was poerdolnac to mało powiedziane ...
W tym Przemyślu już się nic nie zmieni! W dalszym ciągu będzie dziadowski pierdolnik.
Przemyśl jest miastem przeludnionym.Przeludnionym nie ludzimy twórczymi i inicjatywą a byłymi urzędnikami,pomagierami i innymi co do rozwoju miasta nic nie wnoszą prócz żądań.Mamy nadzwyczaj dużo różnej maści kombatantów,kresowiaków i innych co tylko wyciągaja rękę a nic nie dawali i nie dają.W/g mojej oceny miasto powinno liczyć około 50 tysięcy i wtedy będzie normalnie.Inwestycje miejskie daleko pchneły nasze miasto do przodu.Żadne miasto nie tylko w naszym regionie nie zrobiło tyle dobrego dla mieszkańców.Tylko ostatnio niezbyt nam się udaje ale to wynik specyficznego wyboru Rady Miejskiej.
Nie STOK tylko - NARTOSTRATĘ- jak już.
Lipy wycięto bez mrugnięcia okiem ! Gorzej jest z drzewami , które powinny być usunięte !! Wtedy to odzywa się ADMINISTRACJA ze swoimi bzdurnymi argumentami przeciwko szaremu obywatelowi ....
W latach 80-tych myślano,ze gdy zmieni się ustrój , to nadal będzie tyle miejsc pracy , ile było wcześniej. Jak się okazało , był to bardzo naiwny , wręcz prymitywny obraz przyszłości . Bo tak naprawdę kapitalizm jest ustrojem wyzysku ,/ z małymi wyjątkami / zawsze generował biedę , bezrobocie. Owszem , w latach nawet jeszcze 60-tych , nieco inaczej wyglądała sytuacja ; bo zniszczenia po II wojnie światowej pochłaniały każdą parę rąk do prostej , wręcz prostackiej . Stąd import taniej siły roboczej / co odbija się przysłowiową czkawka do dzisiaj / z byłych kolonii./
Super zdjęcie !!! Jeszcze z przed dewastacji i profanacji Rynku oraz eksterminacji zieleni !!!DRZEWA LIŚCIASTE BY LEPIEJ ŻYĆ W MIEŚCIE - ULICAEKOLOGICZNA.PL
"Gdy naokoło nie ma nicBo nic już tutaj nie zostałoNa zdjęciu w książkach zobacz toJak życie kiedyś wyglądałoTutaj, tutajTo właśnie był twój domTo mrówka a to słońPowietrze, woda, lasNa zdjęciu masz''YOUTUBE.COM - MOSKWA - JA WIEM TY WIESZ
A ileż to miejsc pracy stworzył od 15 lat Choma ? To on od wielu lat nieustannie obiecywał wielkie inwestycje , miejsca pracy głównie dla młodych i inne złote gruszki na wierzbie . Teraz będzie zespół basenów za 49 milionów (już 300 tysięcy z naszych podatków wydano na projekt i dokumentację), Zobaczymy te baseny , będzie podobnie jak z innymi obiecankami , jak z tym stokiem narciarskim do którego corocznie miasto czyli my mieszkańcy dopłacamy duże kwoty , obecnie ponad 1.500 . 000 na zabezpieczenie rozpadającego się stoku. Obym się mylił. Pytam dalej , ile inwestorów zainwestował w tej strefie inwestycyjnej która nas podatników kosztowała ok. 23 miliony . O ile wiadomo rwa budowa 1 (jednej) hali produkcyjnej i to przez znanego w naszej mieścinie szefa Firmy REM II. Głośna była gospodarska wizyta pana prezydenta na tej wielkiej budowie , no cóż można i tak od lat improwizować . Jeśli w takim tempie będzie przybywać w Przemyślu inwestorów to zastanie nas 22wiek. No cóż takie czasy i miejsce w którym nam przyszło nam żyć bo nie wszyscy jesteśmy młodzi by" wywiać" do Niemiec , Holandii . Anglii , Szkocji , Irlandii czy nawet do pięknie rozwijającego się Rzeszowa. I samo nieustanne świętowanie , głupawe czczenie krasnala Szwejka , budowanie tandetnych pomniczków konika , huzara , ułana , pieska na zabytkowym rynku nic nie zmieni po prostu miasteczko niby królewskie nie będzie się rozwijać poprzez same szmateksy , pizzerie , apteki , banki , sklepy z komputerami tu muszą być prawdziwe a nie udawane czy improwizowane działania inwestycyjne by zatrzymać resztę młodych którzy niebawem uciekną i słusznie z naszego zadupia. I naprawdę , piszę to od lat nie pomoże zaklinanie rzeczywistości , udawanie że się coś zrobi - a nic e robi , improwizacja prędzej czy później odbije sie przysłowiową czkawką i już to następuje , jest czkawka i to potężna w postaci umieszczenia Przemyśla w 15 najbardziej zdegradowanych miast w Polsce (w liczbie 20.000 - 100.000 mieszkańców). I kto tu mieszka , je przemyski chleb to obserwuje i widzi powolne dogorywanie. Wystarczy spacer wieczorny w godzinach 21-22 , miasto 30- 40 lat wstecz tętniące życiem , we wszystkich knajpach i restauracjach sobotnie imprezy ,balangi , zabawy , muzyka teraz puste , szare , smutne nijakie. Dworzec PKP gdzie jeszcze w latach 70-tych ub.w. w godzinach wieczorno- nocnych chodziliśmy na golonkę i jasne piwo całkowicie wymarły , wszystkie kasy zamknięte , nawet pustki w poczekalni , fajna kiedś i piękna restauracja zamknięta na tzw. trzy spusty. Ale dosyć sentymentów i wspomnień , bo posądzą mnie o komunę , ale kto pamięta te czasy niech westchnie i jeszcze raz sobie przypomni jak było w szalonych tamtych reżymowych czasach , "gdzie się podziały tamte prywatki, gdzie te dziewczyny , gdzie tamten świat , tamtych szalonych wspaniałych lat. I dodam do słów Wojtka Gąsowskiego może biedniejszych ale fajnych i wesołych. Myślę że wielu jeszcze pamięta , tych pozdrawiam. Italii czy naqet do rozwijającego się Rzeszowa.