Reklama

Żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyli przysięgę

17/06/2023 08:00

Po dwudziestu ośmiu dniach poligonowych ćwiczeń, między innymi z taktyki, maskowania, strzelania, musztry wojskowej czy udzielania pierwszej pomocy na polu walki, żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej z 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej oraz 16 Tczewskiego Batalionu Saperów złożyli przysięgę wojskową. Uroczystość odbyła się w sobotę, 3 czerwca, na jarosławskim Rynku.

Przysięga wojskowa to moment, który żołnierze pamiętać będą przez całe życie. Od teraz spoczywa na nich obowiązek obrony największych wartości, czyli niepodległości, suwerenności, bezpieczeństwa i pokoju Polski.

– Od tego momentu spoczywa na Was wielka odpowiedzialność za obronę kraju, ale również za bezpieczeństwo Waszych małych ojczyzn. Mieszkańcy Jarosławia i ziemi jarosławskiej liczą na Was, jako na swych obrońców i opiekunów i jestem pewien, że ich nie zawiedziecie, a swoje zadania będziecie wykonywać zawsze z największym oddaniem – mówił podczas uroczystości Dariusz Tracz, zastępca burmistrza miasta Jarosławia.

Reklama

Do zebranych zwrócił się też starosta jarosławski Stanisław Kłopot.

–Towarzyszymy dziś tym młodym ludziom w niezwykle ważnym dla nich dniu. Dla nas, Polaków, przysięga wojskowa to część narodowej tradycji, która jest już na stałe wpisana w historię oręża polskiego. Przysięga wojskowa, którą za chwilę złożą żołnierze, jest aktem o bogatej i głębokiej treści. Nakłada na żołnierzy obowiązek obrony niepodległości i granic, a także wierności wobec Rzeczypospolitej. Słowa przysięgi wojskowej to również jednoznaczna deklaracja służby Ojczyźnie, nawet za cenę krwi i życia – mówił.

Reklama

Nowo wcieleni żołnierze wypowiedzieli słowa ślubowania w obecności swoich przełożonych, instruktorów, rodzin, przyjaciół, zaproszonych gości oraz miłośników Wojska Polskiego z Jarosławia i okolic.

Włodarze miasta i powiatu, przełożeni oraz zaproszeni goście złożyli młodym żołnierzom życzenia satysfakcji z obranej drogi życiowej, sukcesów zawodowych oraz żołnierskiego szczęścia. Z kolei do rodziców młodych wojskowych zostały skierowane słowa największego uznania. To oni bowiem wychowali swoje dzieci do poszanowania i podtrzymywania wartości, takich jak: honor, poświęcenie czy odwaga.

Reklama

Po zakończeniu oficjalnej części elewi z dumą witali się z najbliższymi. Oczywiście nie brakowało łez szczęścia i wzruszenia. Teraz młodych żołnierzy czeka kolejny etap służby, czyli szkolenie specjalistyczne połączone z wykonywaniem obowiązków w wybranej jednostce wojskowej, które potrwa do 11 miesięcy.


fot.UM Jarosław
Zgodnie z tradycją rodzice żołnierzy z najlepszymi wynikami otrzymali podziękowania oraz kwiaty. Z kolei wyróżniający się elewi otrzymali listy gratulacyjne od swoich przełożonych

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama