Po dwudziestu ośmiu dniach poligonowych ćwiczeń, między innymi z taktyki, maskowania, strzelania, musztry wojskowej czy udzielania pierwszej pomocy na polu walki, żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej z 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej oraz 16 Tczewskiego Batalionu Saperów złożyli przysięgę wojskową. Uroczystość odbyła się w sobotę, 3 czerwca, na jarosławskim Rynku.
Przysięga wojskowa to moment, który żołnierze pamiętać będą przez całe życie. Od teraz spoczywa na nich obowiązek obrony największych wartości, czyli niepodległości, suwerenności, bezpieczeństwa i pokoju Polski.
– Od tego momentu spoczywa na Was wielka odpowiedzialność za obronę kraju, ale również za bezpieczeństwo Waszych małych ojczyzn. Mieszkańcy Jarosławia i ziemi jarosławskiej liczą na Was, jako na swych obrońców i opiekunów i jestem pewien, że ich nie zawiedziecie, a swoje zadania będziecie wykonywać zawsze z największym oddaniem – mówił podczas uroczystości Dariusz Tracz, zastępca burmistrza miasta Jarosławia.
Do zebranych zwrócił się też starosta jarosławski Stanisław Kłopot.
–Towarzyszymy dziś tym młodym ludziom w niezwykle ważnym dla nich dniu. Dla nas, Polaków, przysięga wojskowa to część narodowej tradycji, która jest już na stałe wpisana w historię oręża polskiego. Przysięga wojskowa, którą za chwilę złożą żołnierze, jest aktem o bogatej i głębokiej treści. Nakłada na żołnierzy obowiązek obrony niepodległości i granic, a także wierności wobec Rzeczypospolitej. Słowa przysięgi wojskowej to również jednoznaczna deklaracja służby Ojczyźnie, nawet za cenę krwi i życia – mówił.
Nowo wcieleni żołnierze wypowiedzieli słowa ślubowania w obecności swoich przełożonych, instruktorów, rodzin, przyjaciół, zaproszonych gości oraz miłośników Wojska Polskiego z Jarosławia i okolic.
Włodarze miasta i powiatu, przełożeni oraz zaproszeni goście złożyli młodym żołnierzom życzenia satysfakcji z obranej drogi życiowej, sukcesów zawodowych oraz żołnierskiego szczęścia. Z kolei do rodziców młodych wojskowych zostały skierowane słowa największego uznania. To oni bowiem wychowali swoje dzieci do poszanowania i podtrzymywania wartości, takich jak: honor, poświęcenie czy odwaga.
Po zakończeniu oficjalnej części elewi z dumą witali się z najbliższymi. Oczywiście nie brakowało łez szczęścia i wzruszenia. Teraz młodych żołnierzy czeka kolejny etap służby, czyli szkolenie specjalistyczne połączone z wykonywaniem obowiązków w wybranej jednostce wojskowej, które potrwa do 11 miesięcy.

fot.UM Jarosław
Zgodnie z tradycją rodzice żołnierzy z najlepszymi wynikami otrzymali podziękowania oraz kwiaty. Z kolei wyróżniający się elewi otrzymali listy gratulacyjne od swoich przełożonych
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze