Reklama

Zrozumieć Czarny Ląd

17/10/2021 11:41

Od 10 października w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu czynna jest wystawa fotografii felicjanki, siostry Agnieszki Mrugi, zatytułowana „Kadry z Czarnego Lądu”.

Jakie zdjęcia z Czarnego Lądu najczęściej oglądamy?

Krajobrazy, zabytki, egzotykę robioną pod turystę, zdjęcia z safari albo reportaże z wojen, klęsk i świata polityki. Siostra Mruga w latach 2013-2016 kilkakrotnie przebywała w Kenii. Będąc tłumaczką na misji, miała możliwość zobaczenia tego, czego nie zobaczy żaden turysta ani reporter polujący na tzw. mocne obrazy. Miała okazję dotknięcia prawdziwego życia.  Ponieważ, jak sama przyznaje, „od zawsze była zainteresowana życiem i kulturą różnych społeczeństw”, potrafiła patrzeć, a dodatkowo miała aparat. Tak powstał kilkudziesięciozdjęciowy dokument.

Zaletą tych fotografii jest to, że nie ma w nich epatowania ani egzotyką, ani pokazywania jedynie ciemnych stron życia mieszkańców po to, żeby poruszyć odbiorcę. Nie są to też fotografie robione „chłodnym okiem” i na pewno nie przypadkowo. W kolejnych kadrach, oprócz nieretuszowanych i niereżyserowanych scen, jest też empatia i próba zrozumienia tamtego świata. – Pobyt tam nauczył mnie, że można żyć szczęśliwie, posiadając bardzo niewiele lub wręcz niczego nie posiadając, gdyż szczęście nie jest uwarunkowane stanem posiadania, lecz przyjazną obecnością ofiarowaną w darze drugiemumówi siostra Agnieszka o swojej przygodzie na Czarnym Lądzie i opowiada o tym fotografią.  Obecna wystawa jest trzecią, którą autorka poświęciła tej tematyce.

Swoje prace wysyłała też na konkursy. Na Międzynarodowym Biennale Fotografii Artystycznej „Dziecko” 2016 zdobyła nagrodę specjalną Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama