Reklama

Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu ma nowego dyrektora

27/01/2023 18:36

Został nim przemyski artysta, wieloletni pracownik tej instytucji Andrzej Cieszyński.

– Od tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego siódmego roku. Tak. To już dwadzieścia pięć lat. Przedtem kilka lat w[paywall] Galerii „Kont” w Lublinie. Tutaj zaczynałam jak to mówią od pucybuta. Zajmowałem się logistyką i technicznymi sprawami przy organizacjach wystaw. Nie miałem tylko na głowie spraw administracyjnych i finansowych.

 

To nie jest chyba odkrywcze, ale ten staż i nabyte doświadczenia pomogą na nowym stanowisku

– Oczywiście, bo wiele spraw znam od podszewki. Wiele nauczyłem się od mojego poprzednika, Janusza Cywickiego, który zawsze miał wysokie wymagania. Był w każdym calu profesjonalistą zarówno w pracy jak i w sztuce i na pewno będę korzystał z tych doświadczeń. Jednak wszystko się zmienia, nie tylko sztuka i wiem, że czekają mnie nowe wyzwania.

Reklama

 

W sztuce często zdarzają się rewolucje. Czy w działalności Galerii, którą będziesz kierował również przewidujesz jakieś zmiany?

– Przede wszystkim będę się opierał na filarach, które wypracowaliśmy i sprawdziły się w działalności Galerii. Są to nasze sztandarowe projekty realizowane od lat. Pierwszy to nasz znak firmowy - Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt”. Następny to konkurs na Nagrodę imienia Mariana Strońskiego, realizowany przy współudziale wszystkich miejskich instytucji kultury i Prezydenta Miasta Przemyśla. Będziemy również kontynuować „Artefakty”, cykl kuratorskich spojrzeń na sztukę Podkarpacia oraz cykl „Artyści z naszego podwórka”, który popularyzuje twórczość przemyskich artystów. Będziemy również kontynuować działalność edukacyjną, która jest równie ważna jak działalność wystawiennicza. Mamy na to pomieszczenia, wyposażenie i kompetentną edukatoerkę. Współpracujemy ze szkołami oraz prowadzimy zajęcia dla seniorów.

Reklama

 

A jak Ty, jako dyrektor będziesz realizował te zadania?

– Moim (jeżeli tak można nazwać) credo jest promowanie kreatywnego punktu widzenia i poszukiwanie recepty, żeby Sztuka zaistniała jak najszerzej. Uważam, że w działalności Galerii powinniśmy trzymać się dość szerokiego spektrum wypowiedzi artystycznej, czyli prezentacje sztuki najnowszej. W Przemyślu publiczność nie ma wiele możliwości kontaktu z taką sztuką. Nie uciekamy od performans, ale też chętnie pokazujemy współczesne malarstwo, grafikę, fotografię czy rzeźbę. Nie boimy się też nowych mediów. Wierzę, że zachowując rozwagę przy doborze repertuaru i odpowiedzialność za publiczne pieniądze, które wydajemy uda się nam zrealizować ten program.

Reklama

 

Uda się?

– Jestem optymistą. Nasza Galeria to oczywiście ludzie, wspaniała załoga, która z pasją wykonuje swoje zadania. Wszystko, co tutaj się dzieje to praca zespołowa. Z przekonaniem, że sztuka jest potrzebna na każdym etapie życia, w imieniu pracowników oraz własnym zachęcam do uczestniczenia w organizowanych przez nas wydarzeniach artystycznych i edukacyjnych. Zapraszamy do Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu.

 

Dziękuję za rozmowę.



 

Andrzej Cieszyński

Urodził się w 1962 r. w Przemyślu. Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Hermana w 1988 r. W 2016 ukończył studia podyplomowe Zarządzanie Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W latach 1984 – 88 współorganizował działalność Galerii Kont. W tym czasie realizował pokazy w Galerii Kont i Galerii Białej w Lublinie jako członek transawangardowej grupy „Riders of the Lost Black Volga”.

Ma w dorobku 21 indywidualnych i 50 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w dziedzinach rysunku i malarstwa. Był członkiem redakcji periodyków „Spojrzenia Przemyskie” i „Nasz Przemyśl”, kuratorem i jurorem wielu wystaw i wydarzeń artystycznych.

Uprawia twórczość w zakresie instalacji, malarstwa i rysunku. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W roku 2007 Otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za całokształt działalności. W 2022 roku otrzymał odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Reklama



JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości