Został nim przemyski artysta, wieloletni pracownik tej instytucji Andrzej Cieszyński.
– Od tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego siódmego roku. Tak. To już dwadzieścia pięć lat. Przedtem kilka lat w[paywall] Galerii „Kont” w Lublinie. Tutaj zaczynałam jak to mówią od pucybuta. Zajmowałem się logistyką i technicznymi sprawami przy organizacjach wystaw. Nie miałem tylko na głowie spraw administracyjnych i finansowych.
To nie jest chyba odkrywcze, ale ten staż i nabyte doświadczenia pomogą na nowym stanowisku
– Oczywiście, bo wiele spraw znam od podszewki. Wiele nauczyłem się od mojego poprzednika, Janusza Cywickiego, który zawsze miał wysokie wymagania. Był w każdym calu profesjonalistą zarówno w pracy jak i w sztuce i na pewno będę korzystał z tych doświadczeń. Jednak wszystko się zmienia, nie tylko sztuka i wiem, że czekają mnie nowe wyzwania.
W sztuce często zdarzają się rewolucje. Czy w działalności Galerii, którą będziesz kierował również przewidujesz jakieś zmiany?
– Przede wszystkim będę się opierał na filarach, które wypracowaliśmy i sprawdziły się w działalności Galerii. Są to nasze sztandarowe projekty realizowane od lat. Pierwszy to nasz znak firmowy - Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt”. Następny to konkurs na Nagrodę imienia Mariana Strońskiego, realizowany przy współudziale wszystkich miejskich instytucji kultury i Prezydenta Miasta Przemyśla. Będziemy również kontynuować „Artefakty”, cykl kuratorskich spojrzeń na sztukę Podkarpacia oraz cykl „Artyści z naszego podwórka”, który popularyzuje twórczość przemyskich artystów. Będziemy również kontynuować działalność edukacyjną, która jest równie ważna jak działalność wystawiennicza. Mamy na to pomieszczenia, wyposażenie i kompetentną edukatoerkę. Współpracujemy ze szkołami oraz prowadzimy zajęcia dla seniorów.
A jak Ty, jako dyrektor będziesz realizował te zadania?
– Moim (jeżeli tak można nazwać) credo jest promowanie kreatywnego punktu widzenia i poszukiwanie recepty, żeby Sztuka zaistniała jak najszerzej. Uważam, że w działalności Galerii powinniśmy trzymać się dość szerokiego spektrum wypowiedzi artystycznej, czyli prezentacje sztuki najnowszej. W Przemyślu publiczność nie ma wiele możliwości kontaktu z taką sztuką. Nie uciekamy od performans, ale też chętnie pokazujemy współczesne malarstwo, grafikę, fotografię czy rzeźbę. Nie boimy się też nowych mediów. Wierzę, że zachowując rozwagę przy doborze repertuaru i odpowiedzialność za publiczne pieniądze, które wydajemy uda się nam zrealizować ten program.
Uda się?
– Jestem optymistą. Nasza Galeria to oczywiście ludzie, wspaniała załoga, która z pasją wykonuje swoje zadania. Wszystko, co tutaj się dzieje to praca zespołowa. Z przekonaniem, że sztuka jest potrzebna na każdym etapie życia, w imieniu pracowników oraz własnym zachęcam do uczestniczenia w organizowanych przez nas wydarzeniach artystycznych i edukacyjnych. Zapraszamy do Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu.
Dziękuję za rozmowę.
Andrzej Cieszyński
Urodził się w 1962 r. w Przemyślu. Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Hermana w 1988 r. W 2016 ukończył studia podyplomowe Zarządzanie Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
W latach 1984 – 88 współorganizował działalność Galerii Kont. W tym czasie realizował pokazy w Galerii Kont i Galerii Białej w Lublinie jako członek transawangardowej grupy „Riders of the Lost Black Volga”.
Ma w dorobku 21 indywidualnych i 50 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w dziedzinach rysunku i malarstwa. Był członkiem redakcji periodyków „Spojrzenia Przemyskie” i „Nasz Przemyśl”, kuratorem i jurorem wielu wystaw i wydarzeń artystycznych.
Uprawia twórczość w zakresie instalacji, malarstwa i rysunku. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W roku 2007 Otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za całokształt działalności. W 2022 roku otrzymał odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze