Czy zasadnym jest, by urząd gminy zmuszał nas, mieszkańców, do dokonywania opłat na rzecz gminy w banku, który każdorazowo pobiera od nich prowizję? W samym urzędzie nie ma możliwości wnoszenia opłat – czy to skarbowych, czy za śmieci w okienku kasowym prowadzonym przez samorząd – poskarżył się mieszkaniec Korytnik. – Gmina nie ma obowiązku posiadania własnego okienka kasowego – odpiera zarzuty samorząd.
Kwestia opłat urzędowych, jakie zobowiązani są ponosić mieszkańcy, była już przedmiotem jednego z naszych wcześniejszych teksów. Wówczas dotyczyła ona jednak tego, że część urzędów nie przyjmuje wpłat w formie gotówkowej, zachęcając do płacenia kartą, co wynika między innymi z rachunku ekonomicznego, jak i kwestii bezpieczeństwa kasjera, który wpłacone przez mieszkańców w okienku kasowym pieniądze musiałby zanosić do banku. Mimo że takie rozwiązanie nie wszystkim się podoba, bywa praktykowane. Mieszkaniec Korytnik, który skontaktował się z naszą redakcją podniósł inny problem.
– W Urzędzie Gminy Krasiczyn okienka kasowego nie ma wcale, za to odsyła się mieszkańców do banku wynajmującego pomieszczenia w siedzibie lokalnego samorządu. I tak, owszem, można zapłacić za ścieki, wodę czy podatek rolny, tyle że od każdej takiej transakcji bank pobiera prowizję w kwocie 2 złotych. Czy to w porządku wobec mieszkańców, żeby przerzucać na nich koszty? Przecież samorząd zarabia, pobierając od banku opłatę za wynajem lokalu. Bank również, bo pobiera prowizję od mieszkańców – zauważył mężczyzna kontaktujący się z nami w tej sprawie.
Reklama
I jako przykład wskazał inny urząd w powiecie przemyskim, konkretnie w Orłach, gdzie samorząd podpisał umowę ze zlokalizowanym w bliskiej odległości bankiem, na mocy której od mieszkańców nie są pobierane prowizje od wpłat gotówkowych na rzecz urzędu (pisaliśmy o tym w materiale opublikowanym na wiosnę ubiegłego roku).
Z relacji mieszkańca wynikało, że bank prowadzący placówkę na terenie Urzędu Gminy Krasiczyn dzierżawi lokal po bardzo preferencyjnych stawkach, dlatego sytuacja ta jest dla niego tym bardziej niezrozumiała.
By wyjaśnić kwestię naświetloną przez mieszkańca, skontaktowaliśmy się z Urzędem Gminy Krasiczyn, pytając tamtejsze władze, dlaczego lokalny samorząd nie prowadzi okienka kasowego, jak również o to, czy nie powinien zapewnić mieszkańcom możliwości wnoszenia w banku opłat bez prowizji, idąc za przykładem choćby gminy Orły, gdzie zawarto porozumienie z bankiem zlokalizowanym w bliskim sąsiedztwie urzędu, na mocy którego od mieszkańców prowizje od wpłat gotówkowych na rzecz urzędu pobierane nie są.
Wójt gminy Krasiczyn Krzysztof Dobrowolski, odnosząc się do postawionych przez nas pytań, wyjaśnił, że placówka bankowa na terenie gminy działa na mocy podpisanej wcześniej umowy.
– W 2022 r. gmina Krasiczyn przeprowadziła postępowanie o udzielenie zamówienia mającego na celu wyłonienie oferty na „Kompleksową obsługę bankową budżetu Gminy Krasiczyn oraz jednostek organizacyjnych gminy w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 30 listopada 2026 r.”. W wyniku przeprowadzonego postępowania z wyłonionym wykonawcą[paywall] zawarto więc umowę na obsługę bankową z mocą obowiązującą do 30 listopada 2026 roku. Zgodnie z jej postanowieniami bank pobiera od mieszkańców gminy opłaty prowizyjne za wpłaty gotówkowe na rzecz gminy w wysokości 2 złotych – przedstawił sytuację.
– Pragnę zauważyć, że gmina Krasiczyn nie jest odosobnionym przypadkiem na terenie powiatu przemyskiego, która nie posiada własnego stanowiska kasowego, a opłaty na rzecz gminy uiszczane są w banku za określoną opłatą – dodał K. Dobrowolski, podkreślając jednocześnie, że gmina nie ma obowiązku posiadania własnego okienka kasowego.
Reklama
Najlepszym dla mieszkańców rozwiązaniem byłaby w tej sytuacji niewątpliwie umowa z bankiem lub pocztą, dzięki której w ich placówkach można by uiścić opłaty lokalne bez żadnych dodatkowych prowizji. Jak usłyszeliśmy od włodarza gminy Krasiczyn, po zakończeniu trwania obecnie obowiązującej umowy lokalny samorząd rozważy możliwość wskazania w zapytaniu ofertowym na kompleksową obsługę bankową warunku całkowitego zwolnienia mieszkańców gminy z opłat i prowizji od wpłat gotówkowych uiszczanych na rzecz gminy Krasiczyn.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze