Zakończenie prac przy trumnach w kryptach bazyliki archikatedralnej w Przemyślu było jednym z najważniejszych przedsięwzięć konserwatorskich w 2014 roku.
Podczas poniedziałkowej, 16 bm., konferencji prasowej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska poinformowała, że w ubiegłym roku z budżetu, którym dysponuje, wydatkowano prawie 10 milionów złotych na prace remontowo-konserwatorskie. Podobna kwota zostanie wydana w 2015 roku.Wspomniane prace przeprowadzono w 334 obiektach w regionie. Najwięcej funduszy pochłonęła konserwacja tzw. zabytków ruchomych w obiektach sakralnych. W opinii uczestniczącej w spotkaniu z dziennikarzami Grażyny Stojak, podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków w Przemyślu, do najważniejszych prac przeprowadzonych w 2014 roku należy zaliczyć konserwację trumien w podziemiach tutejszej bazyliki archikatedralnej. Wybudowana w latach 1460 – 95 i przebudowana w XVIII wieku świątynia to jeden z najcenniejszych i najstarszych zabytków w mieście i na Podkarpaciu. W kryptach przez kolejne stulecia chowano hierarchów kościelnych, a także innych duchownych i świeckich. Wśród licznych pochówków specjalistom udało się zidentyfikować doczesne szczątki 11 biskupów przemyskich. Spoczywali w dość dobrze zachowanych trumnach, obijanych ozdobnymi tkaninami. Dzięki wysiłkowi prof. Anny Drążkowskiej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zdołano je odrestaurować, podobnie zresztą jak elementy grobowego stroju dostojników. W listopadzie ub. roku podziemia zostały udostępnione do zwiedzania.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze