Reklama

10 milionów na zabytki

20/03/2015 08:09

Zakończenie prac przy trumnach w kryptach bazyliki archikatedralnej w Przemyślu było jednym z najważniejszych przedsięwzięć konserwatorskich w 2014 roku.

Podczas poniedziałkowej, 16 bm., konferencji prasowej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska poinformowała, że w ubiegłym roku z budżetu, którym dysponuje, wydatkowano prawie 10 milionów złotych na prace remontowo-konserwatorskie. Podobna kwota zostanie wydana w 2015 roku. 

Wspomniane prace przeprowadzono w 334 obiektach w regionie. Najwięcej funduszy pochłonęła konserwacja tzw. zabytków ruchomych w obiektach sakralnych. W opinii uczestniczącej w spotkaniu z dziennikarzami Grażyny Stojak, podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków w Przemyślu, do najważniejszych prac przeprowadzonych w 2014 roku należy zaliczyć konserwację trumien w podziemiach tutejszej bazyliki archikatedralnej. Wybudowana w latach 1460 – 95 i przebudowana w XVIII wieku świątynia to jeden z najcenniejszych i najstarszych zabytków w mieście i na Podkarpaciu. W kryptach przez kolejne stulecia chowano hierarchów kościelnych, a także innych duchownych i świeckich. Wśród licznych pochówków specjalistom udało się zidentyfikować doczesne szczątki 11 biskupów przemyskich. Spoczywali w dość dobrze zachowanych trumnach, obijanych ozdobnymi tkaninami. Dzięki wysiłkowi prof. Anny Drążkowskiej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zdołano je odrestaurować, podobnie zresztą jak elementy grobowego stroju dostojników. W listopadzie ub. roku podziemia zostały udostępnione do zwiedzania.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości