Reklama

16. spiżowy miś w nadsańskim mieście. Tym razem reprezentujący BiOSG [ZDJĘCIA]


Do tej pory w różnych miejscach w Przemyślu można było znaleźć 15 spiżowych niedźwiadków, będących charakterystyczną atrakcją turystyczną wymyśloną przez Stowarzyszenie Przemyskiego Klubu „Melonik”. 22 maja br. pojawił się 16.


O akcji, której prowodyrami byli członkowie Stowarzyszenia Przemyskiego Klubu „Melonik” na czele ze Zbigniewem Bednarczykiem, pisaliśmy już wielokrotnie. Niedźwiadek jest nieodzownym symbolem Przemyśla, więc seria rozlokowanych w różnych miejscach miasta jego spiżowych figurek jest jak najbardziej naturalna. Niedźwiedź to także symbol Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu. To, że właśnie teraz pojawiła się w mieście 16. figurka, reprezentująca właśnie tę formację, wiąże się z 34. rocznicą powołania BiOSG[paywall].

Inicjatywa funkcjonariuszy i pracowników

Pomysł na jej stworzenie powstał wśród funkcjonariuszy i pracowników oddziału. Grupa mundurowych wypracowała wstępną koncepcję figurki, a pierwszy szkic wykonał funkcjonariusz SG z placówki w Medyce. Zaakceptowany rysunek trafił do artysty – rzeźbiarza z Zagórza, który stworzył drewniany prototyp przedstawiający niedźwiadka w generalskiej czapce i z szablą, znak graniczny oraz bieszczadzkie szczyty. Z inicjatywy związków zawodowych działających przy Bieszczadzkim OSG zorganizowana została zbiórka koleżeńska pieniędzy na wykonanie figurki. Ostateczny odlew wykonała jedna z podprzemyskich firm.

Reklama

Dla następnych pokoleń

22 maja br. we wschodniej części Rynku w Przemyślu doszło do ceremonii odsłonięcia spiżowego misia BiOSG. Wzięła w nim udział m.in. wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul czy prezydent miasta Wojciech Bakun. Nie mogło oczywiście zabraknąć kadry kierowniczej oddziału, na czele z komendantem gen. bryg. SG Tomaszem Zybińskim.

– Razem z ukrytą pod figurką kapsułą czasu niedźwiadek zostanie w centrum miasta dla następnych pokoleń i będzie przypominał mieszkańcom i odwiedzającym miasto o służbie granicznej realizowanej na podkarpackim odcinku granicy państwowej

Reklama

– podsumował rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu por. SG Piotr Zakielarz.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 31/05/2025 14:39
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama