Do tej pory w różnych miejscach w Przemyślu można było znaleźć 15 spiżowych niedźwiadków, będących charakterystyczną atrakcją turystyczną wymyśloną przez Stowarzyszenie Przemyskiego Klubu „Melonik”. 22 maja br. pojawił się 16.
O akcji, której prowodyrami byli członkowie Stowarzyszenia Przemyskiego Klubu „Melonik” na czele ze Zbigniewem Bednarczykiem, pisaliśmy już wielokrotnie. Niedźwiadek jest nieodzownym symbolem Przemyśla, więc seria rozlokowanych w różnych miejscach miasta jego spiżowych figurek jest jak najbardziej naturalna. Niedźwiedź to także symbol Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu. To, że właśnie teraz pojawiła się w mieście 16. figurka, reprezentująca właśnie tę formację, wiąże się z 34. rocznicą powołania BiOSG[paywall].
Pomysł na jej stworzenie powstał wśród funkcjonariuszy i pracowników oddziału. Grupa mundurowych wypracowała wstępną koncepcję figurki, a pierwszy szkic wykonał funkcjonariusz SG z placówki w Medyce. Zaakceptowany rysunek trafił do artysty – rzeźbiarza z Zagórza, który stworzył drewniany prototyp przedstawiający niedźwiadka w generalskiej czapce i z szablą, znak graniczny oraz bieszczadzkie szczyty. Z inicjatywy związków zawodowych działających przy Bieszczadzkim OSG zorganizowana została zbiórka koleżeńska pieniędzy na wykonanie figurki. Ostateczny odlew wykonała jedna z podprzemyskich firm.
22 maja br. we wschodniej części Rynku w Przemyślu doszło do ceremonii odsłonięcia spiżowego misia BiOSG. Wzięła w nim udział m.in. wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul czy prezydent miasta Wojciech Bakun. Nie mogło oczywiście zabraknąć kadry kierowniczej oddziału, na czele z komendantem gen. bryg. SG Tomaszem Zybińskim.
– Razem z ukrytą pod figurką kapsułą czasu niedźwiadek zostanie w centrum miasta dla następnych pokoleń i będzie przypominał mieszkańcom i odwiedzającym miasto o służbie granicznej realizowanej na podkarpackim odcinku granicy państwowej
Reklama
– podsumował rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu por. SG Piotr Zakielarz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze