Reklama

31. studnia na jubileusz akcji „Makulatura na misje”

To ewenement na światową skalę. W ciągu 10-lecia działalności Grupa Charytatywna przy Sanktuarium Bożego Grobu w Przeworsku, która zainicjowała akcję „Makulatura na misje”, w Afryce powstało już 31 studni! Ostatnia kilka dni temu w stolicy Kamerunu Yaounde.

13 czerwca 2012 r. członkowie Grupy Charytatywnej przy Sanktuarium Bożego Grobu w Przeworsku na parkingu Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku postawili pierwszy kontener na makulaturę. Pomysłodawcą i inicjatorem akcji był Ryszard Łuczyk[paywall].

– W ciągu dziesięciu lat zbierania przez nas makulatury do kontenerów w wielu miejscowościach Podkarpacia, a następnie po jej sprzedaży powstało aż trzydzieści jeden studni głębinowych w różnych państwach w Afryce. Ostatnia została wybudowana w czerwcu w stolicy Kamerunu Yaounde dla Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej. Dziękujemy wszystkim dobroczyńcom, którzy zaangażowali się w tę i pozostałe zbiórki w ciągu dziesięciu minionych lat. Za dobrodziejów akcji „Makulatura na Misje” odprawiona została msza święta w Kościele pod wezwaniem Ducha Świętego w Przeworsku – powiedział R. Łuczyk.

Reklama

31. studnia nosi imię Sługi Bożej Matki Antoniny Mirskiej. Imię założycielki wspomnianego zgromadzenia, która urodziła i wychowała się w Przemyślu. Jest kandydatką na ołtarze, a proces beatyfikacyjny jest w toku.

– Studnia była kopana ręcznie, ma 25 metrów głębokości. Wpuszczone w ziemię zostało 20 betonowych kręgów. Na zewnątrz została solidnie zabezpieczona i przyozdobiona kamieniami – zdradziła s. Danuta Ziomek ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w Yaounde w Kamerunie.

W studni znajduje się pompa elektryczna, która napełnia zbiornik w wodą, umieszczony nad nią. Ten ma pojemność 4 tys. litrów i jest umieszczony na wysokości 5 m na specjalnej solidnej metalowej konstrukcji.

Reklama
– Dzięki temu przez cały czas mamy dobre ciśnienie wody w domu, nawet, kiedy brakuje prądu. Z wody korzysta wspólnota sióstr tutejszego domu, dziewczęta z prowadzonego przez nas internatu, a także wszyscy polscy misjonarze, którzy się u nas zatrzymują. Woda jest bardzo czysta i nadaje się do spożycia. Pięknie dziękujemy przede wszystkim panu Ryszardowi Łuczykowi, który zorganizował i kieruje akcją zbiórki makulatury oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w to dzieło – podsumowała s. Danuta.


fot.ze zbiorów własnych
Studnia była kopana ręcznie, ma 25 metrów głębokości. Wpuszczone w ziemię zostało 20 betonowych kręgów.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości